Németh András: NB I-es létszámemelés és lehetőség kellene a fiataloknak

Shares

Nemeth AndrasNémeth András, a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya a Sport TV Mai helyzet című műsorában beszélt a válogatott augusztusi programjáról, a fiatalításról, és arról, hogy jó lenne létszámot emelni az NB I-ben, hogy minél több lehetőséget kapjanak a tehetséges magyar játékosok.

A nemzeti csapat két vb-selejtezőn is kiütötte Ausztriát, így biztossá vált, hogy részt vesz a dániai világbajnokságon. Németh András már a 2014-es Eb-n és a mostani selejtezőkön is lehetőséget adott több fiatal játékosnak, akik bizonyítottak, és mostanra a felnőtt válogatott oszlopos tagjai, közülük Bíró Blankát, Tóth Gabriellát és Mészáros Reát emelte ki, akik klubjaikban is nagyon fontos szerepet töltenek be. „Szerencsés pályafutást tudok magam mögött, hogy a Ferencvárosban folyamatosan ezt kellett végrehajtanom, ott ez nagyrészt sikerült. Ez adott egy kellő bátorságot ehhez, és kellő hitet, hogy akit én kinézek magamnak, akkor az úgy fog szerepelni. Nem azt mondom, hogy 100 százalékosan sikerült, de nagyrészt sikereim voltak, és ezért most már ezt csak folytatnom kellett” – mondta a fiatalításról a szövetségi kapitány a Sport TV Mai helyzet című műsorában, ahol arról is beszélt, hogy jó lenne, ha még több fiatal kapna lehetőséget klubjában. „Kevesen vannak, azt mondom, hogy ez lehetne több is. Magyarországon tudnék mondani legalább 10 olyan idegenlégióst, aki lefed egy lehetőséget a magyarok közül. Nyilvánvalóan nem Heidi Lökéről vagy hasonló klasszisokról van szó, akik nagyon jót tesznek a magyar bajnokságnak, de azért láttam olyan játékost, akiről mondtam, hogy nála még NBI/B-ben is van jobb magyar játékos.” 

„Jövőre nagyon jó lenne, ha tudnánk létszámot emelni, mert nagyon fontos lenne ezeknek a fiataloknak. Ugye most nagyon jó támogatottsággal megy az utánpótlás-nevelés, nem kellene lezárni a kiáramlást ebből. Nagyon fontos lenne, hogy minél több fiatal kerüljön fel a klubokba, és játsszon, és akkor biztos, hogy ezt a válogatott is meg fogja érezni. Erről kell szólnia, mert egy válogatott nagyon ritkán stabil, egy válogatott attól válogatott, hogy folyamatosan mindig jön az új és új impulzus, jönnek új emberek, akik megmozgatják az addig beállt dolgokat. A magyar női válogatottnál is ezt próbáljuk, mint eszközt használni, hogy mindig hozzunk fiatalt föl, mindig megnézzük, és ha nagyon jól sikerül, ott marad, ha nem, akkor elnapoljuk egy kicsit a kérdést. Alulról kell egy mozgatás egy sikeres válogatotthoz” – beszélt a bajnokság és a válogatott közötti összefüggésről is a kapitány.

A csapatra augusztusban egyhetes felkészülés vár, ekkor Japánnal biztosan játszik. Októberben két Eb-selejtezőn lép pályára a válogatott, a decemberi vb előtt pedig 10 napot készül majd együtt a keret. „Ma a női kézilabda abszolút élvonalában, ide vehetjük a klubokat és válogatottakat, a taktikai repertoár körülbelül 70 százalékban azonos, de van az a 30 százalék, amit mindenki maga tesz hozzá, és amelyikkel tulajdonképpen megpróbálja kihasználni azokat az egyéniségeket, amelyek a csapatában vannak. Ilyen a magyar válogatott is, és emiatt a 30 százalék miatt nagyon jó lenne, ha nem telnének el hosszú hónapok úgy, hogy ne találkozzunk” – fogalmazta meg, miért fontos az augusztusi egyhetes összetartás. Akkor már a klubok is dolgoznak, de a munka összehangolásában partnerei a kapitánynak. „Örültem, hogy akarnak partnerek lenni, hiszen Magyarországnak élnie kell azzal a lehetőséggel, amivel a klubok is jól élnek, hogy itt nagyon magas színvonalon működik a női kézilabda, és talán ki lehet jelenteni, hogy a legjobb, illetve a leggazdagabb bajnokságban vagyunk. Ez azt hozza, hogy az összes játékos Magyarországon van, aki a válogatottban szóba kerül, és ezzel a kis plusszal azért mi is szeretnénk élni.”

 Sport TV