Nemzeti siker – a sport címmel rendeztek konferenciát Budapesten

Shares
Szabó Tünde. Fotó:

Szabó Tünde. Fotó: nori.gov.hu

Közelebb kell vinni a felnövekvő nemzedékeket az élsporthoz, mert a sport erőt, tartást ad minden művelőjének – hangoztatta Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének elnöke a Nemzeti siker – a sport címmel tartott csütörtöki budapesti konferencián.

Az intézmény által szervezett rendezvényen Radnainé Fogarasi Katalin hangsúlyozta, hogy az általa vezetett intézet nem csupán az épített, a tárgyi, hanem a szellemi örökséggel is foglalkozik, legyen szó kultúráról, sportról vagy tudományról, és megjegyezte, a nemegyszer évszázadokon átívelő sportsikerek is erősítik nemzeti identitásunkat.

Hozzátette, hogy sportolók is vannak a legismertebb magyarok között, például Puskás Öcsi labdarúgó vagy Polgár Judit sakkozó, aki ma a munkája zömét gyerekek tanítására fordítja. Megjegyezte: külön fontosságot ad a sportnak, hogy a következő években kiemelt figyelem irányul rá, legyen szó a jövő évi riói olimpiáról vagy a 2017-es magyarországi vizes világbajnokságról.

A tanácskozást köszöntve Orbán Viktor miniszterelnök az esemény fővédnökeként levelében -, amelyet Szabó Tünde sportért felelős államtitkár olvasott fel – azt emelte ki, világszerte szeretik a sportsikereket, „mert a teljesítmény látványos, a diadal pedig felemelő”, de térségünkben nem csupán játék a sport, hanem élet-halál kérdése is.
„Régi igazság, hogy a sport megmutatja, ki vagy és kivé lehetsz, ehhez azonban munkára, hitre és kitartásra van szükség” – fogalmazott a kormányfő, hozzátéve, „hazánk jövőjének záloga az összefogásra képes, életerős és egészséges társadalom”, ennek neveléséhez pedig elengedhetetlen a sport.
„A sport ugyanis megtanít kitartóan, magunkért és egymásért, vállvetve küzdeni, tisztességesen győzni és emelt fejjel veszíteni” – fogalmazott köszöntő levelében Orbán Viktor.

Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke a konferencián arról beszélt: a sportolóknak az általa vezetett testület által hirdetett eszmény követését össze kell egyeztetniük a hazaszeretet „egészséges sovinizmusának” gyakorlásával, a riválist játszótársnak, ellenfélnek, nem pedig ellenségnek tekintve.
„Se a sportban, főleg a versenysportban, se a társadalomban fair play nélkül nincs élet” – jelentette ki Kamuti Jenő, aki annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a sport az oktatás, a tisztességre, a becsületes játékra nevelés eszköze is.

Boross Péter egykori kormányfő, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke a tanácskozáson azt hangoztatta, hogy a magyar címeres mezben elért sikerek önbizalmat, energiát és erőt adnak a nemzet tagjainak. Felvetette azt is, hogy a tematikus tévécsatornákon a mainál jóval nagyobb teret kellene kapnia a magyar sport történetének.

Papp Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete szakmai főosztályvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben nemzeti identitásunk részei a magyar sportsikerek, a hazai nemzeti és történeti emlékhelyek hatvanas listáján egyetlen sportlétesítmény sem szerepel.

Azt mondta, a felkerülésre alkalmas lehet a főváros első versenyhelyszíne, a Millenáris Sportpálya, a Puskás Ferenc Stadion, valamint a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda, egyben hangot adott annak a véleményének, hogy az első kettő mint a dicső múlt és jövő jelképe kaphatná meg ezt az elismerést a legkönnyebben.
Hozzátette: ehhez az örökségturizmus fejlesztésére is szükség volna úgy, hogy a két, egymáshoz közeli létesítményben helyezzék el a magyar sport múzeumát.

MTI