Nishikori legyőzte az olimpiai bajnokot

Kei Nishikori. Fotó: Andrew Ong/USTA

Az Amerikai Nyílt Teniszbajnokságon a férfiaknál elbukott a nem kiemelt Juan Martin del Potro, míg a nőknél a korábbi világelső Caroline Wozniacki bejutott a legjobb négy közé.

Kezdjük a férfi mezőnnyel, a felső ágon Novak Djokovics a francia Tsonga sérülésének „köszönhetően” könnyedén jutott tovább, míg a színtiszta francia csatában a Nadalt búcsúztató Pouille elbukott Gael Monfils-lal szemben.

Az elődöntőben Djokovics és Monfils 13. alkalommal játszik majd egymás ellen, ám a 30 éves francia játékos még soha nem tudta legyőzni szerb ellenfelét. Djokovics és Monfils 11 évvel ezelőtt éppen a US Openen játszott először egymás ellen, az első fordulóban csak döntő szettben tudott győzni a szerb teniszező. 2010-ben már a negyeddöntőben néztek farkasszemet, ám ekkor Djokovics sima három játszmában győzött (7:6, 6:1, 6:2). Idén a torontói torna elődöntőjében 6:3, 6:2 arányban nyert Djokovics.

Monfils második alkalommal jutott be GS-torna elődöntőjébe, a 2008-as Roland Garroson négy szettben kapott ki Roger Federertől. Djokovics zsinórban 10. US Open versenyén jutott be legalább a legjobb négy közé. A legendás Jimmiy Connors zsinórban 12 alkalommal játszott elődöntőt a US Openen. Flushing Meadows-ban 62 győzelem mellett 9-szer kapott ki a szerb világelső. Két évvel ezelőtt az elődöntőben Kei Nishikori tudta legyőzni Djokovicsot.

Az alsó ágon a 2. helyen kiemelt Andy Murray nem bírt az esélyesség terhével, annak ellenére, hogy a brit teniszező korábban már hétszer legyőzte Kei Nishikorit, a japán teniszező ezúttal kifogott rajta. Nishikori ezúttal sem ilyedt meg a saját árnyékától, ugyanazt a remek fogadójátékot mutatta, amit láttunk már a szervakirály Ivo Karlovic elleni mérkőzésén. Murray hiába vezetett kétszer, a japán teniszező remek nyerő ütéseivel mindig vissza tudott jönni. A döntő szett derekán már 8-8 bréknél jártak, ami férfi mérkőzésen igazi ritkaság. A gémeket tekintve 22-22-es állás után Nishikori még egyszer elvette ellenfele adogatójátékát, majd kiszerválta a mérkőzést. A négy órás mérkőzésen a nyerő ütéseket tekintve 48-29 lett a végeredmény a japán teniszező javára.

Az utolsó férfi negyeddöntőben Juan Martin del Potro nem bírt Stan Wawrinkával, aki felőrölte az argentin játékát. A svájci több pontot csinált fogadóként és második szervái sokkal eredményesebbek voltak. Wawrinka  harmadik alkalommal jutott be a US Open elődöntőjébe. 2013-ban Novak Djokovics, míg tavaly Roger Federer jelentette a végállomást.

Bár a két teniszező eddigi egymás elleni mérlege 3-2 Wawrinka javára, ám legutóbb Nishikori nyert a torontói torna elődöntőjében. A US Open 2014-es negyeddöntőjében Nishikori nyert döntő szettben, míg fél évvel később a melbourne-i negyeddöntőben Wawrinka győzött három játszmában.

US Open, negyeddöntő

Férfiak:

Novak Djokovics (szerb, 1.) – Jo-Wilfried Tsonga (francia, 9.) 6:3, 6:2-nél Tsonga feladta.
Gael Monfils (francia, 10.) – Lucas Pouille (francia, 24.) 6:4, 6:3, 6:3
Stanislas Wawrinka (svájci, 3.) – Juan Martin del Potro (argentin) 7:6(5), 4:6, 6:3, 6:2
Kei Nishikori (japán, 6.) – Andy Murray (brit, 2.) 1:6, 6:4, 4:6, 6:1, 7:5