Norvégia egyeduralkodó a női kézilabdázásban!

Shares

kezi_nőiEb_141221_norvég győztesek

Legördült a függöny, igazi meglepetés nem született. Győzedelmeskedett a papírforma, legalábbis a döntőben egyértelműen. A spanyolok ugyanis csak megnehezíteni tudták a végső norvég sikert, míg a kisdöntőben a valamivel többre taksált Montenegrót a svédek elsősorban kondícionális fölényük révén verték meg.

Jó volt a hagulat a Papp László Arénában, annak ellenére is, hogy erre az utolsó napra sem teltek meg a lelátók. A teljes igazsághoz tartozik, hogy ez alkalommal nagyságrendileg 75-80 százalékos volt az érdeklődés. Az mindenesetre elismerést érdemel, hogy a magyarországi „térfélen” összehasonlíthatatlanul nagyobb látogatottság mellett zajlottak az összecsapások, mint Horvátországban.

kezi_nőiEb_141221_üres lelátókAzért a telt háttól még messze voltunk…

De mit is láthattunk a magyar-horvát közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság utolsó, zárónapján? Előbb jött a bronzmeccs, amelyen e sorok elkövetője inkább montenegrói sikerre számított. Úgy tűnt azonban, hogy Montenegró legjobbjai erre a 60 percre már nem tudták magukat olyan felfokozott állapotba hozni, mint az elődöntőben, a spanyolok elleni második félidőben, amikor szó szerint szenzációs védekezésükkel csaknem sikerült az ötgólos hátrányukat ledolgozniuk.

kezi_nőiEb_141221_Linnea Torstensson kiéállítvaA svéd Linnea Torstenssont végleg kiállították, de csapata ezt a csapást is kibírta

Vasárnap már az eltiltását követően visszatért cselgáncsbajnok, Suzanna Lazovic szereplése sem hozott érdemi pluszt. A fáradtság – és egy kis kényelmesség – leginkább az agyonsztárolt Katarina Bulatovicnál volt kézzelfogható. A Győrben is vendégeskedett, 186 centiméterre nőt balkezes bombázó sem a spanyolok, sem a svédek ellen nem különösebben izzadt meg, bár így is 8(3) gólt lőtt.  A másik nagy lövőjük, Milena Knezevic is messze korábbi formája alatt teljesített, így az egész Eb-n feltűnően jól játszó svédek elsősorban fizikálisan gyűrték le déli riválisukat. Még azt is kibírták, hogy az első félidő közepe táján egyik nagy lövőjüket, Linnea Torstenssont egy elég durvára sikeredett gáncsolást követően végleg kiállították. Isabelle Gullden, Johanna Alm és a többiek derekasan küzdve szerezték meg a számukra nagy sikert jelentő harmadik helyet.

kezi_nőiEb_141221_Isabelle Gullden SWEIsabelle Gullden gólkirálynő és a torna legjobbja lett

A döntő a spanyolok további menetelésével fenyegetően indult. előbb a színes bőrű  Alexandrina Cabral durrantott két nagyot, majd a ferencvárosi Nerea Pena percei következtek, aki jó tempóban célozva meg a kaput, rendre betalált. Kezdeti sokkoló fölényük a félidőre már egygólosra csökkent (12-11), hogy azután a fordulást követően a norvégok beindítsák szokásos hengerüket.

Kovács László tanár úr szerint Norvégia válogatottja az egyetlen volt a mezőnyben, amely következetesen férfias játékot produkált. Óriási iramot diktálva gyűrte le a nőiesen játszó, egyébként igen szimpatikus spanyol együttest.

kezi_nőiEb_141221_Nora Mörk_atricia Elorza_Marta MangueNora Mörk(9) ellenállhatatlannak bizonyult

A jó példát tehát továbbra is a norvégok állítják a világ női kézilabdasportja elé. Ahol olyan villámgyors gólgyáros játszik, mint Nora Mörk, és további kiválóságok sora, például a jobbszélső Linn-Kristin Riegelhuth vagy éppen a beálló Heidi Löke, azzal a válogatottal szemben jelenleg senki nem számolhat reálisan győzelemre. Sajnálatunkra, ettől a színvonaltól a magyar nemzeti együttes is elég távol áll.

A torna legjobbjának a svéd gólkirálynőt (58 találat), Gulldént választották, az eredményhirdetést a szokásos nagy show keretében bonyolították le. Mostantól várjuk a következő BL-döntőt, amelyre ugyancsak a Papp László arénában kerül majd sor.