Óriási csalódás a kajak-kenu pályán

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 15. Kopasz Bálint a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének előfutamában a riói nyári olimpián a Rodrigo de Freitas Lagúnában 2016. augusztus 15-én. A magyar kajakos az ötödik helyen ért célba, ezzel bejutott a középfutamba. MTI Fotó: Kovács Tamás

Kopasz Bálint a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének előfutamában. MTI Fotó: Kovács Tamás

A négy vízre szállt magyar egység közül csak egy – a Szabó Gabriella, Kozák Danuta kajakos páros – tudta kiharcolni az A döntős szereplést a riói olimpia kajak-kenu versenyeinek első napján, hétfőn a Rodrigo de Freitas Lagúnában kialakított pályán.

A világbajnok magyar duó a lengyelekkel nagyot küzdve megnyerte előfutamát 500 méteren, ami közvetlenül döntőt ért. Jól is jött, hogy a középfutamban már nem kell evezni, mert Kozák Danuta betegen versenyzett, amint azt a csapatorvos az MTI-nek elmondta, az éjszaka folyamán hasmenéses tünetek jelentkeztek nála, és bélfertőzéses szindróma alakult ki. Toman József úgy fogalmazott, nem súlyos betegségről van szó, de a versenyzés szempontjából ilyenkor „nagyon kevés is számít”, és idő kell, hogy a gyógyszeres kezelés eredményt hozzon.

Csak a B döntőbe jutott ugyanakkor 1000 méteren a kenus Vasbányai Henrik, ugyanezen a távon a mindössze 19 éves kajakos Kopasz Bálint és 200 méteren a kajakos Douchev-Janics Natasa.

Kopasz Bálint az Algyői Sportkör 19 éves, ötkarikás újonc, ifjúsági világbajnok kajakosa – aki Dombvári Bence doppingesete után került be az utazók közé – remekül teljesített második pályáján. A rajt után hatodik volt, majd féltávhoz már ötödikként érkezett a portugál Fernando Pimenta, az ausztrál Murray Stewart, a dán René Holten és a belga Artuur Peters mögött. 750 méternél a negyedik helyen lapátolt az 1-es, azaz a lelátótól legtávolabbi pályán. Stewart, Pimenta és Holten haladt előtte, de mögüle érzékelhetően nagyobb tempóban érkezett a spanyol Marcus Walz, aki végül harmadikként futott be. Holtentől csupán bő négy tizeddel kapott ki.

„Úgy érzem, hogy jó formában vagyok, ezért úgy álltam oda a középfutamhoz, hogy az első négyben benne leszek. Rendkívül nehéz középfutamot kaptam, sajnos ez volt a nehezebbik. Csak a pályámat figyeltem, érzékeltem, hogy ott vagyok az 1-4-ben, sajnos a végén nem láttam, hogy megelőztek, de nem tudtam volna már +robbantani+” – értékelte teljesítményét, hozzátéve, hogy minden úgy történt a pályáján, ahogy eltervezte, az időeredménnyel elégedett

„Azt mondják, hogy a K-1 1000 méter a királyi táv, ez a legnehezebb, én pedig még nagyon fiatal vagyok. Adnom kell magamnak két-három évet. A szüleimnek is köszönhetem, hogy nagyon jó az állóképességem, és a technikám is rendben van, de még erősödnöm kell.” – fogalmazott.

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 15. Douchev-Janics Natasa a női kajak egyesek 200 méter méteres versenyének középfutamában a Rio de Janeiró-i nyári olimpián a Rodrigo de Freitas Lagúnában 2016. augusztus 15-én. A magyar kajakos negyedik helyen ért célba, így nem jutott a döntőbe. MTI Fotó: Kovács Tamás

Douchev-Janics Natasa a női kajak egyesek 200 méter méteres versenyének középfutamában. MTI Fotó: Kovács Tamás

Douchev-Janics Natasának sem sikerült bejutnia a döntőbe, miután hétfői középfutamában a negyedik helyen ért célba K-1 200 méteren a riói olimpián.

A Győr háromszoros olimpiai bajnok kajakosa, aki négy éve, Londonban bronzérmes volt a sprintszámban, a második középfutamba kapott besorolást, s három riválisa is megelőzte. Nem jött el jól a rajttól, és nem is tudott igazán felpörögni, hiába küzdött, csak negyedikként futott be az azeri Inna Oszipenko Rodomszka, a francia Sarah Guyot és sógornője, fivére felesége, a szlovén Spela Ponomarenko Janic mögött.

„Az volt a terv, hogy bolyban maradjak, s mindent megtegyek a továbbjutásért. Ezt csináltam, elfogyott az erőm a végén, nem tudom miért, jól éreztem közben magam.” – nyilatkozott Douchev-Janics Natasa. – „Oszipenko volt előttem, s nagyon ment el, s ez rossz ilyenkor az embernek, hogy valaki így elmegy mellette.”

Janics azt mondta, az előfutamban nem hajtotta ki magát, mert tudta, hogy kemény csata vár rá a középfutamban.
„Ha megnézzük, nálam volt négy erős név, abból én voltam a negyedik…” – tette hozzá. – „Megpróbálok egy jó pályát menni holnap.”

A női K-1 200 méter fináléját kedden rendezik, Douchev-Janics a B döntőben száll majd vízre.

Vasbányai Henrik (b) és a német Sebastian Brendel a férfi kenu egyesek 1000 méteres versenyének előfutamában a riói nyári olimpián a Rodrigo de Freitas Lagúnában 2016. augusztus 15-én. A magyar kenus harmadik lett, így a középfutamba jutott. MTI Fotó: Kovács Tamás

Vasbányai Henrik (b) és a német Sebastian Brendel hajójának az orra a férfi kenu egyesek 1000 méteres versenyének előfutamában. MTI Fotó: Kovács Tamás

Vasbányai Henrik harmadik lett a középfutamában, s így nem jutott be az A döntőbe a kenu egyesek 1000 méteres versenyében a riói olimpián.

A KSI 25 éves, ötkarikás újonc sportolójának rosszabb volt az ideje, mint az első középfutam harmadikjának, így nem került a legjobb nyolc közé, s kedden a B döntőben szállhat vízre.

Rosszul indult számára a középfutam, a táv első negyedében nagyon lemaradt, az olasz Carlo Tacchini, a cseh Martin Fuksa, a kanadai Mark Oldershaw és a bolgár Angel Kodinov is előtte haladt 250 méternél. Vasbányai 500-ig utolérte a bolgár kenust, és bár elkezdte a felzárkózást az élen egymás mellett haladó trióhoz, de még 250-nel a vége előtt is bő egy hajó volt a hátránya, ráadásul nem látszott, hogy jelentős sebességkülönbség lenne az ő javára. A negyedik hely a biztos kiesést jelentette, a harmadik viszont jobb idővel még elég lehetett volna. Végül Oldershaw-t megelőzve harmadikként ért célba, de 4:03.113 perces ideje rosszabb volt, mint az üzbég Geraszim Kocsnyevé, aki az előző futamban 3:59.489-cel végzett harmadikként.

„Letört vagyok, meg kicsit csalódott, de rettenetesen kihajtottam magam” – nyilatkozott fáradtan Vasbányai Henrik. – „Hibát tudok találni a pályában, nem tudtam azt megcsinálni, amit otthon.”  Hozzátette: az előfutam „fájt”.

„Nem mentem olyan különösen nagy iramot, de mégis leégett a tüdőm, elzsibbadtam. Viszont úgy éreztem, a középfutamra sikerült annyira regenerálódnom, hogy tudjak menni egy jó pályát. Ez most egy B döntőre volt elég.” – mondta Vasbányai, jelezve, hogy hasonló befutóra számított, de az olasz versenyző meglepte.

A keddi program 15 órától zajlik majd, a női K-2 500 A döntőjét 15.23-kor rendezik.