Óriási szegénységben, boldog kézilabdázók között Gambiában

Shares

Kovács Péter, 440, mikrofonnal,

Mozgalmas heteken van túl a korábbi világválogatott, az Évszázad Kézilabdázója címet is kiérdemelt Kovács Péter. Előbb az afrikai Gambiába utazott, majd onnan hazatérve Szerbiába várták. A Nemzeti Kézilabda Akadémia (NEKA) munkatársát először az utazásairól kérdezte a jochapress.hu.

„A Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) képviseletében repültem Belgium és Szenegál érintésével az alig 10 ezer négyzetkilométeren elterülő, Szenegál által teljesen körbevett Gambiába, ahol a sportág alapjainak megerősítése, illetve népszerűsítése volt a feladatom. A 40 ezer lakosú fővárosban, Banjulban gyűjtötték össze a kézilabdázással foglalkozó sportembereket, akik szerény szintet képviseltek, viszont hallatlanul motiváltak voltak az új ismeretek elsajátítására. A tizennyolc, kézilabdával foglalkozó szakember mindössze négy csapaton kell osztozzon. Három, erősen lekopott aszfaltpályájuk van, s mindössze egyetlen, műanyag borítású küzdőterük, amelyet a norvégoktól kaptak ajándékba. Az ottani télben legfeljebb 35 fok melegben tartottam az elméleti és a gyakorlati foglalkozásokat. A legjobban annak örültek, amikor megismertettem velük a strandkézilabda alapjait.”

– Milyen viszonyok közé csöppent Gambiában?

„Jómagam egy elfogadható szállodában laktam, de vendéglátóim jóvoltából elég sok helyre eljutottam. A szegénység óriási, úton-útfélen tapintható volt és e tény ismeretében szinte sokkolt az a boldogság, ahogy megélik az életüket. Rendkívül barátságosak, mindenért hálásak, mindent megköszöntek. Mindezt látva csak jól érezhettem magamat ebben az afrikai mértékkel mérve mini államban, ahol természetesen a labdarúgás az első számú sport, amelynek fejlesztéséért a FIFA rengeteg pénzt áldoz Gambiában is.”

– Hazaérkezését követően néhány nappal már a szomszédos Szerbiába vitte az útja, ahol a változatosság kedvéért az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) megbízásából tartott előadásokat.

„Kragujevácon negyvenen jöttek össze olyanok, akik a helyi mesteredző képzésben vesznek részt. Három elméleti előadást és öt gyakorlati bemutatót kellett tartanom, számos mérkőzés elemzése jelentette a desszertet. Szívesen tettem a dolgomat mindkét helyen, mert szeretet és tisztelet vett körül, amit itthon sokkal kevésbé érzékelek.”

– A hazai pályán jelenleg mivel foglalkozik?

„A Balatonbogláron működő NEKA munkatársaként a 14-15 évesekkel foglalkozom. Ez komoly lehetőség, hiszen az érkező fiatalok képzettsége ugyancsak hiányos. Ezt igyekszünk pótolni és minél magasabb szintre juttatva, feladni őket a következő korosztályba.”

– Szinte pillanatokon belül kezdődik a férfiak Európa-bajnoksága, ahonnan esetleg tovább vezethet válogatottunk útja az olimpia felé. Hogyan várja ezt a kiemelt jelentőségű eseményt?

Talant Dujsebajev kapitány 14 százaléknyi esélyt ad a továbbjutásra. Jómagam tippelések nélkül, kíváncsian és felfokozott érdeklődéssel várom a fejleményeket. Jómagam egyébként már január 11-én a helyszínen leszek, ahol előbb az európai mesteredzők képzésében veszek részt, majd az EHF felkérésére  már negyedik alkalommal én készítem el a mérkőzések kvalitatív elemzését.”