Pattantyús Ádám nagy csata után csoportelső

lakatos-pattantyus-parosPattantyús Ádám nagy küzdelemben legyőzte a kínai származású, horvát Tan Ruiwut az asztaliteniszezők európai olimpiai selejtezőtornáján, a svédországi Halmstadban, s ezzel megnyerte csoportját.

A világranglistán 81. magyar játékos riválisához hasonlóan megnyerte első két mérkőzését kedden, így kettejük szerdai összecsapásának tétje egyértelműen a négyes első helye volt.

Pattantyús kezdett jobban, 3-1-re elhúzott, az ITTF rangsorában 89., balkezes ellenfél azonban az ötödik szettben taktikát váltott, s ez bejött neki, ennek köszönhetően kiegyenlített. A több mint egyórás csata döntő szettjében aztán a fejkendős magyarnak két jó labdamenet után visszajött az önbizalma, s végül sikerült „behúznia” a hetedik játszmát.

„Az ötödik szettben passzívabban kezdett játszani a horvát, s ez kibillentette az addigi játékomat. A döntő játszmában azonban szerencsére megint az én játékom érvénysült.” – értékelt az MTI érdeklődésére a 37 éves Pattantyús.

A csoportelsőségnek köszönhetően a folytatásban, a főtábla első körében egy csoportmásodikkal csap majd össze a magyar játékos.
„Ezen a szinten már nincs könnyű meccs, nagyon kicsik a különbségek. Ezzel együtt remélem, hogy hosszú nap lesz a holnapi” – tette hozzá.

Közben a szomszédos asztalon Pergel Szandra (114.) – aki 50 perccel később kezdett Pattantyúsnál, mégis vele egy időben végzett – nem tudott mit kezdeni a rendkívül kellemetlen stílusú, luxemburgi Ni Xialiannal (70.), akitől nagyon gyorsan kikapott 4-0-ra. A balkezes, tollszárfogásos technikával és szemcsés ütőborítással játszó ellenfélről úgy jöttek vissza a labdák, mint egy falról, Pergel tehetetlen volt. A magyar játékos így a második lett a háromfős csoportjában, s csütörtökön egy csoportelsővel kezd majd.

[Customads id=646335]

Lakatos Tamás
(180. a világranglistán) keddi mérlege egy vereség és egy győzelem volt, szerdán pedig négyese leggyengébb játékosa, a bolgár Petjo Krasztev (268.) várt rá. Az ellenféllel kapcsolatban az MTI-nek azt mondta: szerinte a világranglista-helyezése nem tükrözi a tudását, így ő egyáltalán nem veszi félvállról az összecsapást.

Jól kezdett a magyar bajnok, 2-0-ra elhúzott, s bár Krasztev a harmadik szettben szépíteni tudott, végig irányított, s végül öt játszmában hozta a kötelezőt. Azért is volt fontos, hogy nem vesztett több szettet, mert így a körbeverések folytán megelőzte a cseh Dmitrij Prokovcovot, és második lett a csoportban.

„Igaza volt Tamásnak, jó játékos az ellenfél, más kérdés, hogy rutintalan. Ez igazán a döntő pontoknál, a befejezéseknél látszott. Nagy dolog, hogy Tamás másodikként zárt a csoportban, így a főtáblán nem kiemelt, hanem +csak+ egy csoportgyőztes lesz az első ellenfele” – mondta az MTI-nek Aranyosi Péter szövetségi kapitány.

Kosiba Dániel (120.) két győzelemmel a háta mögött lépett asztalhoz a 3-as csoport legjobban rangsorolt játékosa, a kínai származású, de ukrán színekben szereplő Kou Lei (46.) ellen. A két keddi siker már garantálta Kosiba számára a továbbjutást, de a mostani meccs neki is fontos volt a csoporton belüli helyezés és a folytatás szempontjából.

Kosiba ugyan szoros csatát vívott, az első és a harmadik szettben játszmalabdái is voltak, a végeredmény azonban ezt kevéssé tükrözi, 4-0 lett „oda”, s ez nemcsak a vereség ténye miatt volt bosszantó, hanem azért is, mert a körbeverések miatt a magyar játékos harmadikként zárt a magyar-finn Oláh Benedek és Kou Lei mögött. Ez azt jelenti, hogy a főtábla első körére kiemelt játékossal sorsolják majd össze. Kosiba letört volt a vereség után, nem is akart nyilatkozni.

Szerdán a csoportok utolsó fordulóit rendezik a Halmstad Arenában, a csütörtökön kezdődő főtáblás küzdelmekben a csoportok első három-három helyezettje folytathatja szereplését. Már biztos, hogy mind az öt magyar induló továbbjut. A 16 kiemelt – köztük a tizedikként rangsorolt Póta Georgina – a legjobb 64 között kezd.

A svédországi tornán mindkét nemnél tíz-tíz – országonként legfeljebb kettő – egyéni olimpiai indulási jog talál gazdára.

Csütörtökön – sorsolás után – nyolc darab nyolcas táblán kieséses rendszerben folytatódik a játék, a táblák győztesei a nap végére, azaz három megnyert meccsel kvótát szereznek. A többiek – 56 játékos – pénteken ismét nekirugaszkodnak két 32-es táblán (az előző napi nyolc döntő vesztese kiemeltként itt csak a második körben kezd), és kieséses rendszerben szombat délutánra eljutnak a döntőkig, amelyek győztesei ugyancsak készülhetnek az ötkarikás játékokra.