Polyák Imre csarnokavató Lajosmizsén

Shares

birko_Polyák Imre, 440, ötkarikávalPolyák Imre (Fotó: JochaPress.hu)

Az évszázad birkózója, Polyák Imre ugyan Kecskeméten született, de Lajosmizsén nőtt fel, majd 2004-ben a város díszpolgára lett. Róla nevezték el most a Fekete István Sportiskolai Általános Iskola tornacsarnokát. Az elegáns és hangulatos névadó ünnepségen megjelent a magyar birkózás számos kiváló képviselője. A Magyar Birkózó Szövetséget Maróthy István alelnök és Szekeres István elnökségi tag képviselte.

birko_Polyák avató, 440, első sorNagy számban gyülekeztek a vendégek és az érdeklődők október 23-án délután a lajosmizsei Fekete István iskolában, amelynek tornacsarnoka – névadó ünnepségen – az olimpiai és világbajnok Polyák Imre, a Nemzet Sportolója nevét vette fel.
A népes Polyák család tagjain kívül eljött a magyar birkózás számos kiváló képviselője, közöttük a legendás bajnok két legrégebbi barátja, a 75. születésnapját ünneplő Varga János (akinek itt is nagyon sokan gratuláltak) és az olimpiai bronzérmes birkózó, Kiss Ferenc, valamint az olimpiai ezüstérmes Tóth István is,

Pór László, a Bács-Kiskun megyei szövetség főtitkára elmondta: a Kecskeméti Olimpiai Barátok Bóbis Gyula Köre augusztusban javasolta a mizsei önkormányzatnak, hogy Polyák Imre emlékét vegye fel a települési értéktárba. A képviselő-testület hmar döntött is a névadásról, miután a család a beleegyezését adta.

birko_Polyák, 440, avató, Varga J
Maga az ünnepség kellemesen oldott és hangulatos volt. A tornacsarnokban több mint kétszáz vendég foglalt helyet, akik előtt Basky András polgármester mondott köszöntőt. Ezután megemlékezések következtek. Az elsőt a régi lajosmizsei birkózók nevében Ubornyák Csaba mondta el. Varga János azt idézte fel, hogy amikor először ment a tatai edzőtáborba, a portán a példaképe, Polyák Imre fogadta, majd amikor dönteni kellett, hogy melyik szobába kapjon helyet, Polyák mondta azt, hogy náluk. Dr. Mensch Henrik családja több évtizedes barátságban volt Polyákékkal, és a két fiú azt elevenítette fel, milyen útravalót kaptak az életre a bajnoktól, már kiskoruktól kezdve. Németh Nyiba Sándor pedig elmondta Küzdősport című versét.

A polgármester átadta Polyák Imre özvegyének és lányának a névadásról szóló egyik dokumentum díszes példányát, majd Sápi Tiborné igazgatónő az iskola egyik Polyák-ereklyéjét. Majd felment a függöny, és a szőnyegen a KTE fiatal birkózói tartottak látványos bemutatót.

A vendégek koszorút, virágot helyeztek el az iskola folyosóján lévő, frissen felavatott, mutatós Polyák Imre-emléktabló alá. Végül látogatás következett a Művelődési Házban, ahol a Magyar Sportmúzeum anyagából állítottak össze Polyák Imre emlék-, illetve sportágtörténeti kiállítást.

(MBSZ)