Portugália hosszabbításban győzött a döntőben

Samuel Umtiti és Dimitri Payet között Nani rúgja el a labdát. MTI Fotó: Illyés Tibor

A portugál labdarúgó-válogatott Eder hosszabbításban szerzett góljával 1-0-ra legyőzte a házigazda francia csapatot a 15. labdarúgó Európa-bajnokság vasárnapi döntőjében.

A portugálok sikerének értékét növeli, hogy Cristiano Ronaldót a 25. percben sérülés miatt le kellett cserélnie Fernando Santos szövetségi kapitánynak, akinek irányításával tétmeccsen még nem kapott ki az együttes.

A Saint-Denis-ben rendezett fináléban a Lille csereként beállt csatára a 109. percben szerezte a győztes gólt, amellyel Portugália először hódította el az Európa-bajnoknak járó Henri Delaunay Kupát. Egyetlen korábbi döntőjében, 2004-ben házigazdaként nagy meglepetésre kikapott Görögországtól.

A franciák harmadik diadalukkal utolérhették volna az élen a spanyol és a német válogatottat, illetve másodszor fordult elő, hogy a hazai csapat a döntőben veszített.

A portugálok csoportharmadikként jutottak tovább a magyarok által megnyert F jelű négyesből.

I. félidő:

10. perc: Payet ívelt középre, ahol Griezmann fejelt kapura 10 méterről, de Rui Patricio bravúrral védte a jobb felső sarokba tartó labdát.

II. félidő:

66. perc: a pár perce becserélt Coman bal oldali beadását követően Griezmann 5 méterről alig pár centivel fejelt a keresztléc fölé.
90+2. perc: Gignac kapott labdát a 16-os bal oldalán, egy szép csellel „elfektette” Pepét, majd az ötös sarkáról leadott lövése után a jobb kapufán csattant a labda.

Hosszabbítás:

108. perc: Guerreiro 23 méteres szabadrúgásából a keresztlécet találta telibe.
109. perc: Éder lerázta a védőjét, miközben befelé húzott, majd 22 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot (1-0).

Labdarúgó Európa-bajnokság, döntő:

Portugália – Franciaország 1-0 (0-0, 0-0, 0-0)
Saint-Denis, Stade de France, 75 868 néző, v.: Mark Clattenburg (angol)
Gól: Éder (109.)
Portugália: Rui Patricio – Cédric Soares, José Fonte, Pepe, Guerreiro – W. Carvalho – Joao Mario, Adrien Silva (Moutinho, 66.), Sanches (Eder, 79.) – Nani, Cristiano Ronaldo (Quaresma, 25.)
Franciaország: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko (Martial, 110.), Griezmann, Payet (Coman, 58.) – Giroud (Gignac, 78.)

Hat találatával a francia Antoine Griezmann lett a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság gólkirálya.

A franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság góllövőlistája:

6 gólos: Griezmann (francia)

3 gólos: Bale (walesi), Giroud (francia), Morata (spanyol), Nani (portugál), Payet (francia), Ronaldo (portugál)