Póta Georgina negyeddöntős

Fotó: moatsz.hu

Póta Georgina megnyerte első meccsét a kieséses táblán, ezzel bejutott a Vörös csoport negyeddöntőjébe az asztaliteniszezők európai olimpiai selejtezőtornáján, a svédországi Halmstadban. Lovas Petrának és Pergel Szandrának nem sikerült továbblépnie.

A torna tizedik kiemeltje, Póta (39. a világranglistán) csak a második fordulóban kapcsolódott be a küzdelmekbe, miután csütörtökön döntőt játszott, így most a nyitókörben pihenhetett. Ellenfele az a luxemburgi Sarah De Nutte (120.) volt, akit a háttérből a horvátok egykori klasszisa, Boros Tamara irányított edzőként. Boros és Póta korábban klubtársak voltak a budapesti Statisztikában.

Az első szett könnyedén lett a magyar játékosé, ezután azonban – részben Póta hibáit kihasználva – a rivális pillanatai következtek, olyannyira, hogy 1-2-es játszmaállásnál, és 2-5-nél időt kért Téglás Péter szövetségi kapitány. Ezután Póta „visszajött a meccsbe”, de nagyon meg kellett küzdenie a 4-2-es sikerért.

„Nem ért váratlanul, hogy ilyen jól játszott. Én viszont játszottam ugyan már rosszabbul is ennél a múltban, de nem sokszor” – gyakorolt önkritikát a magyar asztaliteniszező, aki a következő körben a fehérorosz Alekszandra Privalovával (113.) játszik.

„Azt a meccset is hoznom kell, elsősorban nem magam miatt, hanem Petráért és Szandráért” – utalt Póta arra, hogy ő várhatóan kvótához jut a májusi világranglistáról, válogatottbeli társainak azonban nagy segítség lehet a pontok gyűjtögetésekor, ha a közvetlen ranglistás riválisaik közül ő megver néhányat.

A Kék csoportban Lovas (99.) a szlovák Barbora Balazovával (81.) csapott össze, aki csütörtök este, a H tábla döntőjében csak hétszettes mérkőzésen maradt le a riói kvótáról. Az ellenfél nagyon gyorsan 3-0-ra elhúzott, s Lovas ugyan feltámadt még és szépített 3-2-re, végül 4-2-re alulmaradt.

Ugyancsak hat szettben kapott ki Pergel (114.), aki a jóval esélyesebb ukrán Tetjana Bilenkóval (40.) találkozott a 16 között. Itt is 0-3 volt „oda”, amikor Pergel szépen és türelmesen játszva megnyert két játszmát, a bravúr azonban nem jött össze.

Utolsó magyar férfi játékosként Pattantyús Ádám is kiesett az asztaliteniszezők európai olimpiai selejtezőtornáján a svédországi Halmstadban. A 37 éves versenyzőnek a Kék csoport nyolcaddöntője jelentette a végállomást.

Az már a mérkőzés előtt egyértelmű volt, hogy a londoni olimpikon Pattantyúsnak (81. a világranglistán) bravúrra lesz szüksége a negyedik helyen kiemelt horvát Andrej Gacina (19.) ellen, aki csütörtökön az egyik döntő veszteseként éppen csak lemaradt a riói kvótáról. Aranyosi Péter szövetségi kapitány úgy fogalmazott: ha ez a mérkőzés megvan, akkor a világranglistáról meglesz az ötkarikás indulási jog is Pattantyúsnak, vereség esetén azonban még erősen számolgatni kell a pontokat.

A 29 éves Gacina kisebb sérüléssel bajlódik, a jobb combján kötéssel lépett asztalhoz, de ez nem zavarta abban, hogy viszonylag könnyedén begyűjtse a nyitószettet. A folytatásban Pattantyús remekül variálta a játék sebességét, és egészen a játszma végéig vezetett is, labdája volt az egyenlítéshez, de végül ez a játékrész is Gacináé lett. A harmadik szett is hasonló forgatókönyv szerint zajlott, de ekkor a robosztus testalkatú horvát nem tudott fordítani, a magyar játékos pedig 2-1-re szépített. Ezzel azonban el is lőtte minden puskaporát, mert a folytatás már az ellenfélé volt, aki végül 4-1-gyel lépett tovább. A sportszerűségi díj ezzel együtt Pattantyúsnak járna, aki az ötödik szettben, 7-7-nél Gacinának adta a pontot annak ellenére, hogy a bírók neki ítélték.