Puskás 1948-ban 50 találattal lett gólkirály!

Shares

Puskás Ferenc, NS, arc, 440, JÓPuskás Ferenc (Fotó: JochaPress.hu)

A legismertebb magyarról, Puskás Ferencről írott első részben odáig jutottunk, hogy a későbbi „Száguldó Őrnagy” sikerrel mutatkozott be a magyar nemzeti együttesben. Folytassuk innen az Évszázad Magyar Sportolójának történetét.

A válogatott kapitánya, Sebes Gusztáv már akkor nagy jövőt jósolt neki és egyengette is kedvencének útját. A Kispest AC 1949-ben került a Honvédelmi Minisztérium védnöksége alá. A klub a  Budapesti Honvéd nevet kapta, játékosai jelentős többsége pedig hivatásos katona lett. Puskás az 1947-48-as bajnokságban 32 mérkőzésen 50 gólt lőtt – ekkor kapta a „Száguldó Őrnagy” becenevet is.

Puskás Ferenc, NS, Fritz Walter, NS, Karl Decker, 440

Hetvenedik születésnapján Fritz Walter és Karl Decker társaságában. Fotó: JochaPress.hu

A magyar labdarúgó válogatott kivételes sikersorozata is ez időben, 1950-ben kezdődött, hogy azután 19564 nyaráig, a berni Wankdorf-stadionban 3-2-re elvesztett világbajnoki döntőig tartson az „Aranycsapat” menetelése. A helsinki olimpia aranyérme, majd a verhetetlennek hitt angolok 6-3, illetve 7-1 arányú legyőzése jelentették a sikeres évek legnagyszerűbb eredményeit. A biztosra vett világbajnoki győzelem „elúszását” követően a Honvéd és a válogatott is hullámzó teljesítményeket nyújtott, hogy azután az 1956-os forradalom idején számosan – közöttük Puskás Ferenc is – a Nyugaton maradást válasszák.

Ezután nehéz évek jöttek Puskás Ferencre. Elmúlt 30 éves, ráadásul hazai nyomásra a FIFA 18 hónapra el is tiltotta. Játékengedély nélkül pedig sehol nem kellett. Olaszországban időzött, amikor 1958-ban a Real Madrid új sportigazgatója, Östreicher Emil erősítésként vitte Puskást Madridba. Nem kevesebb, mint 18 kiló súlyfelesleget kellett leadnia ahhoz, hogy tartósan játékba lendüljön, miközben Alfredo di Stefanoval gyümölcsöző baráti és munkakapcsolatot alakított ki. Komoly része lett abban, hogy ottléte nyolc esztendeje alatt a Real hatszor nyerte meg a spanyol bajnokságot, háromszor pedig a Bajnokcsapatok Európa Kupáját is elhódították.

Visszavonulását követően 1967-ben megkezdte ugyancsak sikeres edzői karrierjét. Spanyolország, Egyesült Államok, Kanada, Spanyolország majd Görögország következett. Athénban a Panathinaikosznál eltöltött négy esztendő során kétszer is bajnokságra vezette játékosait, 1971-ben pedig egészen a BEK-döntőig meneteltek! Ez időszakot követően megfordult Spanyolországban, Chilében, Szaud-Arábiában, Görögországban és Egyiptomban, hogy azután 1989-től Ausztrália meghódítására vállalkozzon. Kétéves ottléte során a Melbourne Hellas csapatával bajnoki címet és kupagyőzelmet is sikerült kiharcolnia.

1981-ben látogathatott először haza, amikor első útja szülei sírjához vezetett. Ez alkalommal a Népstadion gyepszőnyegére is ráléphetett, ahol telt ház ünnepelte minden idők legnagyobb magyarját. Éppen tíz esztendővel később, 1991-ben pedig végleg hazajött. 1992-ben az MLSZ utánpótlás-, majd nemzetközi igazgatója lett, egy évvel később pedig néhány hónapig szövetségi kapitányként dolgozott, de nem sikerült kivezetnie a válogatottat az 1994-es labdarúgó világbajnokságra.

Puskás Ferenc, NS, Kovács Jenővel, 440

Hűséges ápolójával, Kovács Jenővel. Fotó: JochaPress.hu

Öcsi bácsi egészségi állapota 2000-ben kezdett látványosabban romlani. Az első időkben még csak látogatója volt a kórháznak, majd mind több időt kellett benn töltenie elhatalmasodó Alzheimer-kórja miatt.

Élete talán utolsó, nagy kalandjára 2002-ben került sor, amikor a skóciai Glasgowban a Real Madrid negyven évvel korábban megszerzett BEK-győzelmét ünnepelték, ahol történetesen Puskás négy gólt lőtt. Egykori hűséges ápolója, Kovács Jenő mesélte, hogy az ő felügyeletére bízva engedélyezték ezt a túlontúl izgalmasan alakult utazást, amelynek során Londonban, a Heathrow repülőtéren az időérzékét már elvesztett Öcsi bácsit egyre többen felismerték, ő pedig mindenkivel kedélyesen váltott néhány szót. Végül csak hatalmas küzdelem és némi reptéri segítség árán tudták elérni a csatlakozó járatot.

Ez volt Puskás Ferenc utolsó, látványos megjelenése a nyilvánosság előtt. Utána mind jobban elhatalmasodó betegsége már végérvényesen a Kútvölgyi úti kórházban kialakított lakrészéhez kötötte. Magam is meglátogattam ott, de már csak egy teljesen befelé forduló, legyengült emberrel találkozhattam.

Puskás-Suzuki_Puskás Ferenc özvegye_lánya_unokája

Balról Puskás Ferenc özvegye, lánya és unokája. Lánya előbb meghalt, mint az özvegy. Fotó: JochaPress.hu

Puskás Ferencet felesége, Erzsébet asszony minden nap meglátogatta, amíg csak lehetett. A fájdalmas búcsú napja 2006. november 17-én érkezett el, amikor az Évszázad Magyar Sportolójának szervezete feladta a sok éves és egyre kilátástalanabb küzdelmet. Temetése napját, december 9-ét nemzeti gyásznappá nyilvánították. Végső nyughelye a Szent István Bazilika altemplomában van, ahova 2015. augusztusában felesége is követte őt.

(MOB / Jocha Károly)