Reszkethet a Real Madrid

Kashima AntlersA klub-világbajnokságok történetében először jutott be japán csapat a döntőbe. Kassai Viktor sporttörténelmet írt.

Ráadásul a Kashima Antlers az idei kub-vébét az úgynevezett selejtezőben kezdte, a japán együtes hátrányból fordított az új-zélandi Auckland City ellen, majd a negyeddöntőben 2-0-ra győzte le a dél-afrikai Mamelodi Sundowns csapatát.

Az elődöntőben azonban már a Libertadores Kupa győztese az Atlético Nacional volt a Kashima Antlers ellenfele. A kolumbiai csapat az elmúlt két hétben rengetget szerepelt a hírekben, hiszen a Chapcoense repülőgépszerencsétlensége éppen Medellín közelében történt. A brazil gárda a Dél-Amerika Kupa döntőjére igyekezett a Atlético Nacionalhoz, amikor bekövetkezett a tragédia.

Szerdán Oszakában a japán gárda az esélytelenek nyugalmával lépett pályára a kolumbiai csapattal szemben. A 32. percben a labdarúgás történetében először fordult elő, hogy a mérkőzést az ún. videószobában követő szakértők félbeszakították a találkozót és Kassai Viktor játékvezetőnek az oldalvonal mellett visszajátszottak egy vitatott jelenetet.

Csak a lassításból derült ki, hogy az Atlético Nacional 16-osán belül buktattak egy japán játékost, így Kassai Viktor a video segítségével, utólag ítélte meg a büntetőt a Kashima Antlers javára. A tizenegyest Shoma Doi értékesítette.

Teljesen érthetetlenül álltak az eset előtt a tiltakozó kolumbiaiak. Ami mindennapos egy amerikai jégkorong és amerikai futball mérkőzésen, az nagyon újszerű és szokatlan a focipályán. A technika azonban vitathatalanul óriási segítséget jelenthet a játékvezetőknek.

Visszatérve a mérkőzésre: az első félidőben a bekapott gól után volt egy óriási védése az Atlécio Nacional argentin kapusának Franco Armaninak. Ennek ellenére fokozatosan átvette a mérkőzés irányítását a kolumbiai gárda, a második játékrész derekán beállt a csapatba a venezuelai Alejandro Guerra, majd a 67. percben Mosquerát váltotta Cristián Dajome.

A japánok kitűnően védekeztek, ők Mu Kanazakit és Ryota Nagakit cserélték be. A hajrához érve az Atlético Nacional számára lett egyre sürgetőbb a dolog, így mondhatjuk, hogy kinyílt a kolumbiai csapat védelme.

A 83. percben Gaku Shibasaki beadása után Armani kapus elől elvitte a labdát a kapu elé berobbanó Yasushi Endo, majd az egyetlen lehetséges megoldással sarokkal juttatta a kolumbiai kapuba a labdát.

Másfél perccel később eldőlt mindent, két japán csere „végezte ki” az Atlético Nacionalt: Mu Kanazaki beadása után a mindössze egy perce pályán lévő Yuma Suzuki állította be a 3-0–ás végeredményt.

A klub-vébén 2007-ben az Urawa Red Diamonds, egy évvel később a Gamba Osaka, 2011-ben a Kashiwa Reysol, míg tavaly a Sanfrecce Hiroshima bukott el az elődöntőben.

A Bajnokok Ligája győztes Real Madrid kedden érkezett Japánba, ahol csütörtökön a yokohamai Nissan-stadionban az América ellen lép pályára. A mexikói gárda a negyeddöntőben az argentin Silvio Romero duplájával fordított a dél-koreai Jeonbuk Motors ellen.

A Real Madrid két évvel ezelőtt megnyerte az akkor Marokkóban megrendezett tornát. A spanyol BL-győztes az elődöntőben a mexikói Cruz Azult győzte le 4-0-ra, majd a fináléban az argentin San Lorenzo ellen nyert 2-0-ra.  Sergio Ramos és Gareth Bale is két-két gólt szerzett, míg egyszer volt eredményes Isco és Karim Benzema.

A Rel Madrid trénere Zinedine Zidane játékosként a klub-világbajnokság elődjének számító Interkontinentális Kupát kétszer nyerte meg. Húsz évvel ezelőtt a tokiói Nemzeti Stadionban a Juventus Alessandro Del Piero egyetlen találatával nyert az argentin River Plate ellen. 2002-ben Yokohamában a Real Madrid Ronaldo és Guti egy-egy góljával nyert a paraguay-i Olimpia ellen.