Risztov Éva második lett Balatonfüreden

Risztov EvaA nőknél Risztov Éva második, a férfiak versenyében Gyurta Gergely negyedik lett a szombati Magyar Úszás Napja keretében rendezett balatonfüredi nyíltvízi úszó világkupán.

Risztov, a 2012-es londoni olimpia bajnoka a Balaton 21 fokos vizében rendezett 10 kilométeres viadalon végig az élbolyban haladt, többnyire vezetett, a záró szakaszban azonban hárman is elébe kerültek. A hajrában viszont nagyot küzdött a magyar versenyző, akit végül csak a táv 2013-as világbajnoki ezüstérmese, a brazil Ana Marcela Da Cunha előzött meg.

„Nagyon boldog vagyok, hogy ilyen jó versenyben és ennyire jó mezőnyben lettem második. Ezzel az eredménnyel elégedett lennék a világbajnokságon is” – mondta Risztov Éva.

A férfiaknál – szintén vb-erősségű mezőnyben – Gyurta Gergely a négyszer 2 és fél kilométeres körökben rendre az élen úszott, nagy iramot diktálva. A befejező szakaszban többen is megelőzték, a hetedik helyről azonban vissza tudta küzdeni magát, s kevés hiányzott neki a dobogós helyzéshez. A győzelmet a brit Jack Burnell szerezte meg.

„Elégedett vagyok, hiszen legjobb magyarként kvalifikáltam magam az augusztusi kazanyi vb-re” – értékelt Gyurta Gergely.

Olasz Anna: „Eléggé elszoktam a hideg víztől, mert idén még nem tudtam annyit edzeni a Maty-éren. Sosem fáztam ennyire kétórás versenyen. Rendkívül verekedős verseny volt, aminek meg is ittam a levét. Japán riválisunk engem és Kiss Nikolettát is megtalált agresszív stílusával, de ebből is lehet tanulni. Örültem volna, ha sikerül dobogóra kerülni, de a lényeg a világbajnoki kvalifikáció volt, ami összejött, hiszen a legjobb tíz között végeztem és a második legjobb magyarként. Ez csak egy lépés volt a világbajnokság felé, és mivel jövő héten is lesz világkupa verseny, nem is kerülhettem csúcsformába, fokozatosan kell felépíteni a vb-re való felkészülést.”

Gellért Gábor, a nyíltvízi úszók szövetségi kapitánya: – Rendkívül jó verseny és szervezés volt. Gyurta Gergely élete eredményét érte el a férfi mezőnyben. A női verseny nagy csatát hozott, és nem is történt meglepetés, hiszen Risztov Éva és Olasz Anna volt a két legjobb magyar, így ők indulhatnak majd a kazanyi világbajnokságon. Nagyon lehűlt a víz, de ez jó bemelegítés volt, hiszen a jövő heti setubali világkupán talán még hidegebb lesz, várhatóan 17-18 fokos. Látva Risztov Éva és Olasz Anna teljesítményét az elmúlt öt évben, nagy meglepetés lenne, ha egyikük sem végezne a legjobb tíz között a világbajnokságon, ami olimpiai kvalifikációt ér.