Rovnyai János, aki kétszer tért vissza a túlpartról

Shares
sumo_Rovnyai János, 440

A kötött- és szabadfogású birkózásban, sumóban is otthonos Rovnyai János (Fotók: JochaPress.hu)

A Magyar Birkózó Szövetség Hagyományőrző Bizottsága sorozatot indított, melynek célja a korábbi évtizedek markáns egyéniségeinek bemutatása. Ez alkalommal az 1951-ben született Rovnyai Jánost, Európa-bajnoki arany- és ezüstérmes, világbajnoki bronzérmes nehézsúlyú versenyzőt mutatja be.

 – János, Ön igen jóban lehet a Teremtővel, hiszen Isten két alkalommal is megsegítette!

– Tény, 2005-ben kevésen múlott az életem. Leányfalun lévő kocsmámba belépett egy sállal, sapkával eltakart arcú férfi, és egy 22-es vadászpuskát fogva rám a napi bevételt követelte. Ne viccelj, öreg, figyelmeztettem, és elővettem a nagykést az asztal alól, inkább igyál egy sört. De csak tovább viccelt – tüzelt… A lövedék öt centivel kerülte el a fülemet, és eltalálta a fagerenda-rendszert mögöttem. Szerencsére a fejem a helyén maradt.

* Mi lett a történet vége?

– Az illető elszelelt valahogy. A lövés zajára átrohant hozzám úgy 50 méterről a barátom, majd a riadóztatott rendőrök is érkeztek, de a mellékutcákban valahol megbújt az illető. Később kiderült, hogy Szentendrén is akadt hasonló betörése, egy óbudai benzinállomást is „megcsinált”, no meg Budapesten szintén rabolt. Végül horogra akadt, de megúszta két évvel.

* A második kacifántos időszaka 2016-hoz köthető. Ulánbátor felé már a repülőn rosszul érezte magát.

sumo_Rovnyai_Makai_éles, 1000xA válogatott keret edzésén. Balról Rovnyai János, középen a Világjátékokra készülő, szolnoki Makai Erika

– Szumósokkal utaztam Mongóliába, a szállóban, a lift előtt estem össze. Nem a keringésemmel volt gond, hanem a repülő oxigénellátó rendszere nem működött rendesen. Kevés oxigént kapott a szervezetem, az okozta a bajt. Ez bárhol másutt előfordulhatott volna velem. Kórházba vittek, szerencsére egy olyan mongol orvos kezelt, aki nálunk végezte az egyetemet, így kizárt volt a kommunikációs zavar. Jó pár napig voltam kómában, semmire sem emlékezem. Hazatértem után az óbudai Margit-kórházban végleg rendbehoztak.

* Ön már 14 évesen birkózni kezdett, összesen 20 évet töltött el az MTK-ban, később, annak megszűnése után a Bp. Spartacusban is versenyzett.

birkózás_Növényi Norbert id., 440Idősebb Növényi Norbert

– Olyan edzőim voltak a kék-fehéreknél, mint idősb Hajdú Imre, Fábián Pál, Járja István, Rizmajer György, a szövetkezetieknél pedig idősb Növényi Norbert. Nem csoda, hogy ilyen MTK-s hátországgal hamar behívtak a felnőtt válogatottba is.

* Ahol Kozma István egyik edzőpartnere lett.

– Komolyan vettem a dolgomat, a tréningen egy-két válldobással megtréfáltam Kannibált. Ettől méregbe gurult, kissé összevert a szőnyegen, de aztán edzés után sétálni hívott, és ott elnézést kért. Az örök béke jegyében kijárta számomra a legízesebb falatokat. Ritkán engedett magához közel embereket, de én a barátjának vallhattam magamat.

Keresztes Lajos, Kozma István, 440Kozma István (j) felfedezőjével és első edzőjével, az olimpiai bajnok (1928) Keresztes Lajossal

* Tanult tőle valamit a birkózás tudományából?

– Igen. A korlátlan akaratot!

* Feltételezzük, hogy miután Kozma meghalt, Ön lépett elő utódává!

– Nem, ez csak később következett, mert egy, a Ganz-MÁVAG-ban rendezett versenyen ráestem a szőnyegszéli fakeretre, és eltörtem a bal karomat. Azóta is olyan „kacska” a kezem.

 – De ezzel a „kacska” kézzel Eb-t nyert 1975-ben!

– Érdekes, de Gurics György vezetőedző a válogatottban 23 éves koromban azt állította rólam, hogy idős vagyok. Kellett Hajdú Imre ahhoz, hogy elhiggye az ellenkezőjét. Hajdú akkoriban Guricsnak segített a válogatottnál. No, amikor 50 évesen szumóban magyar bajnok lettem, imígyen üzentem Guricsnak: szóval, Mester, ki az öreg? Azt válaszolta: rendben, ő is tévedhet…

birkózás_Gurics György munkában, 440A világbajnok, olimpiai bronzérmes Gurics György (jobbról)

 – Az a bizonyos ’75-ös, ludwigshafeni Eb-cím pályafutása csúcsa, nemde?

– Tévedés, az 1982-es várnai Eb inkább annak számít. Ott kötöttfogásban ötödik lettem, szabadfogásban ezüstérmes, szambóban pedig harmadik. Egymagam több pontot hoztam, mint a teljes kötöttfogású válogatottunk összesen. Aztán volt egy csapatverseny a Körcsarnokban. Ott a Szovjetuniót 25 év szünet után legyőztük. A tét az én meccsemen az volt, hogy hozzak egy ikszet, akkor nyerünk csapatban. Egy olyan szovjet birkózó volt a riválisom, aki pár nappal korábban a Szovjetunióban 17 ponttal megvert… Szóval, behúztam neki az elején egyet, ő hasonló módon válaszolt. Mindketten kissé megrogytunk… A bíró szólt, hogy még egy ütés, és vége. Valahogy hoztam a döntetlent, és 3000 ember ünnepelt. Csodás este volt. Mondta is Hegedüs Csaba szövetségi kapitány: no ugye, Jani, nem kívántál birkózni, Nagy Józsit ajánlottad magad helyett, de nem engedtem neked, mert bíztam benned. Csaba apósa, Sinkovits Imre színművész olyan vérpezsdítő verseket mondott, hogy annak volt az eredménye a helytállásom. A bicska is kinyílt a zsebemben. Tudja, nem is értem a mai focistáinkat, hogy 30-40 ezer ember előtt sem tudnak igazán lázba jönni…

 – János, hogyan került a szumósport közelébe, mert annak volt szövetségi elnöke is!

– Egy alkalommal Pozsonyból tért vissza egy küldöttségünk, ahol a japánok arra kérték üzenetben Hegedüs elnököt, hogy állítson fel magyar válogatottat. Rám esett a választása. Egyszer rajtam kívül még Elek Sándor tévés is beugrott a 115 kilósok közé.

 – Mondja, mit lát a mai nehézsúlyú magyar válogatott versenyzőben, Lám Bálintban?

birkózás_Lám Bálint, 440A tehetséges fiatal nehézsúlyú, Lám Bálint

– Jó fazon, de azért további izomzatot kell szedjen magára. És nem ártana, ha két akciót alkalmazásképesen elő tudna adni. Olyanokat, melyeket álmából felkeltve is be tud vetni. Akkor nem féltem őt.

 – Hát, János, azt kívánjuk, hogy a Teremtő közbeavatkozására ne legyen többé szükség! Erőt és egészséget Önnek!

– Köszönöm.

Lejegyezte: Szabó Sándor

*