Sevilla-Liverpool döntő lesz az Európa Ligában

liverpool_villarrealA labdarúgó Európa Liga elődöntőjének csütörtöki visszavágóin eldőlt, hogy a Sevilla megvédheti címét, miután hazai pályán két góllal nyert a Sahtar Doneck ellen, míg a Liverpool szintén otthon dolgozta le egygólos hátrányát és jutott be a fináléba a Villarreallal szemben.

A legutóbbi két kiírást megnyerő Sevilla kedvező helyzetből várhatta a hazai visszavágót, és nem is kellett csalódniuk a spanyol csapat játékosainak.

Kevin Gameiro két ziccert is értékesített, a kettő között, a negyvennegyedik percben azért Eduardo izgalmassá tette a mérkőzést, de a szünet után Gameiro hamar gondoskodott a sevillai nyugalomról.

Mariano az 59. percben a jobb oldalról, mintegy huszonöt méterről jobb külsővel remekül tekerte a labdát a hosszú alsóba. Ezzel  minden eldőlt. Mircea Lucescu együttese ugyanis nagy veszélyt már nem tudott teremteni a hazai kapu előtt, sőt a Sahtar román vezetőedzője csupán annak örülhetett volna, hogy csapata nem kapott nagyobb verést – csakhogy ez most mellékes volt, a továbbjutás így sem jött össze.

A Liverpool egygólos hátrányban várta a Villareal elleni visszavágót, márpedig az elképesztő hangulatot teremtő szurkolói miatt ez az angol csapatnak olyan, mint amikor más klubok döntetlennel indulnak neki a hazai pályán sorra kerülő második kilencven percnek.

A hetedik percig bírta a spanyol védelem a liverpooli rohamokat, ekkor Bruno Sorianóról perdült a labda a saját hálójába, miután az ötösön meglepte egy bal oldali ebadás, amelyről Daniel Sturridge kicsivel lemaradt. Ezután úgy tűnt, hogy a Villareal a tizenegyesekre játszik, mert egyáltalán nem próbálkoztak támadásokkal. Ekkoriban a vörösök sem nyomtak annyira, talán féltek attól, ha gólt kapnak, nem tudnak legalább két másikat rúgni. Nem kellett volna ennyire kishitűnek lenniük, ugyanis a második félidőben előbb Sturridge lőtt higgadtan a kapuba, miután az ellenfél tizenhatosán belül szépen átvett egy remek kiugratást, aztána  hálóba lőtt.

Szinte már ekkor, a hatvanharmadik percben eldőlt a továbbjutás kérdése, de előbb Víctor Ruiz második sárga lapja – amely a pirosat jelentette számára -, valamint Adam Lallana gólja nem hagyott nyitott kérdést.

Az Európa Liga fináléját május 18-án Bázelben a Sevilla és a Liverpool játssza.

[Customads id=646335]

A második számú európai kupasorozatban a négy diadalával rekorder Sevilla történelmet írhat, amennyiben nyer a fináléban, ugyanis még egyetlen csapatnak sem sikerült sorozatban háromszor diadalmaskodnia az Európa Ligában és jogelődeiben, így a Vásárvárosok Kupájában és az UEFA Kupában.

A Liverpool viszont végső sikerével utolérné az örökrangsor élén a Sevillát. Az angolok először 1973-ban nyerték meg az UEFA Kupát, a két mérkőzéses döntőben a Liverpool hazai pályán 3-0-ra nyert a Borussia Mönchengladbach ellen. A Bökelberg-stadionban a németek Jupp Heynckes duplájával már az első félidőben kétgólos előnyre tettek szert, ám összesítésben végül nem tudtak kiegyenlíteni. Henyckes két évvel később a Twente elleni mesterhármasával biztosította be a Borussia Mönchengladbach győzelmét.

Az 1975/76-os kiírásban a Liverpool a skót Hibernian ellen kezdett. Az idegenben elszenvedett egygólos vereség után az Anfield Roadon a walesi John Tosack mesterhármasával nyert a Pool (3-1). A második fordulóban a Liverpool 9-1-es összesítéssel ütötte ki a Real Sociedadot. A harmadik körben a lengyel Slask Wroclaw volt az áldozat (összesítésben: 5-1).

A negyeddöntőben a drezdai 0-0-ás döntetlen után hazai pályán Jimmy Case és Kevin Keegan biztosította be a Liverpool győzelmét, Gerd Heidler már csak szépíteni tudott.

Az elődöntőben a Liverpool Toshack egyetlen góljával nyert a Nou Campban az FC Barcelona ellen. Az Anfield Roadon 1-1-es döntetlent játszott a két csapat. A finálé első felvonásán a Liverpool 3-2-re nyert hazai pályán, majd Bruges-ben a belgák Raoul Lambert értékesített büntetőjével a 11. percben kiegyenlítettek. Mindössze négy percig állt továbbjutástra a Club BRugge, a 15. percben Kevin Keegan egyenlített ki.

A 2000-2001-es szezonban a Liverpool kiejtette a Rapid Bukarestet (1-0), a Slovan Liberecet (4-2), az Olimpiakoszt (4-2), az AS Romát (2-1), az FC Portót (2-0) és végül a Barcelonát is. A Nou Campban 0-0-ás döntetlent játszott a két csapat, majd a liverpooli visszavágó 44. percbében Gary McAllister büntetőből vette be Reina Paez kapuját (1-0).

Végül a dortmundi fináléban a Liverpool hosszabbítás után nyert a Deportivo Alavés ellen. Az angolok 3-1-es vezetése után a második félidő elején Javi Moreno duplájával egyenlített ki az Alavés (3-3). Robbie Flower góljára Jordi Cruyff válaszolt, végül a 116. percben Delfi Geli öngóljával pecsételődött meg a spanyolok sorsa.

A Sevilla és a Liverpool tétmérkőzésen még soha nem játszott egymás ellen.

Az Európa Ligában az elmúlt két évben a Bajnokok Ligájából érkezett finalista kikapott, mindkétszer a Sevilla nyert a Benfica, illetve a Dnipro Dnipropetrovszk ellen.

Ebben a szezonban fordult a kocka és a Sevilla a Bajnokok Ligájából került át az Európa Ligába, ahol kiejtette a Moldét, a Baselt, az Athletic Bilbaót és végül a Sahtar Donyecket is. A Liverpool ősszel az Európa Ligában kezdett, a csoportkörben a Bordeaux, a Sion és a Rubin Kazany volt az angolok ellenfele. A tavaszi hadjáratban Jürgen Klopp csapata felülmúlt két német gárdát az Augsburgot és a Borussia Dortmundot, valamint a Manchester Unitedet és a Villarrealt is. A Liverpool ebben a kiírásban négy győzelem és hét döntetlen mellett mindössze egyszer kapott ki.

Angol-spanyol összevetésben a Liverpool 2001-ben 5-4-re győzte le a Deportivo Alavést. 2004-ben a Sevilla 4-0-ra nyert a Middlesbrough ellen, majd négy évvel később az Atlético Madrid büntetőkkel nyert a Fulham ellen.