Sokat kapott a sakktól Mádl Ildikó, igyekszik sokat vissza is adni!

Shares
sakk_Mádl Ilidkó sakkozik, 440

Mádl Ildikó életre szóló szenvedélye a sakk (Fotók: JochaPress.hu)

Egy, a fiatalokat jutalmazó Veszprém megyei ünnepségen bevillant egy több évtizeddel ezelőtti kép, amikor Mádl Ildikó sakkozó kapott elismerést. Mi van vele, mivel foglalkozik a kétszeres sakkolimpiai bajnok, női nemzetközi sakknagymesternő?

Tapolca egykori kiválósága készségesen segített a múlt idézésben és a jelen értékelésében. Hiszen azóta sem változott semmi. A sakk kitölti élete minden pillanatát.

 – Másodikos voltam, amikor barátnőm, Szalay Szilvi, a fantasztikus sikereket elérő vívó, Gyöngyi testvére megkért, hogy kísérjem el az edzésre, mert nem akar egyedül járni. Aztán, ahogy ilyenkor lenni szokott, ott ragadtam. Az első pillanatban megragadott a játék. A Honvéd Mereszjev SE-ben Paréj József volt az a vezető, aki összefogta az egészet és irányította a klub, a sakk-kör életét. És ha hiszi, ha nem, ez ma is így van. Amikor Józsi bácsi hív, én azonnal megyek és teszem, amit kér. Sokat köszönhetek neki.

Az első igazi élmény a kisdobos bajnokság megnyerése volt. Azt mondja Mádl Ildikó, hogy, aki először ott állhat a dobogó tetején győztesként, az feltétlen meghatározó pillanat. Aztán jöttek szépen sorban a további sikerek. Az úttörő bajnoki címek, a serdülő majd ifjúsági kategóriában szerzett megyei és országos versenyeken szerzett aranyérmek. Tizenhárom évesen az országos felnőtt bajnokságon már bronzérmes volt. Ötszörös magyar bajok. U-16-os ifjúsági és U-20-as junior világbajnok. Ifjúsági és junior Európa-bajnok is.

A felnőtt válogatottban tizennégy sakkolimpián képviselte hazánkat. Kétszer (1988,1990) volt az aranyérmes csapat tagja, kétszer pedig ezüstérmet nyertek. Két évvel ezelőtt a magyar csapat nagy visszatérőjeként a legjobb pontszerzőnk volt. A hazai sakkélet legnagyobbjaival szerepelhetett egy csapatban. Mint például Ivánka Mária, Verőci Zsuzsa, dr. Kas Rita. És persze a Polgár testvérekkel, Judittal, Zsófival és Zsuzsával. Eredményeit sokszor, sok formában elismerték eddig is. Van Munka Érdemrend bronz fokozata. Zalaegerszeg Pro Urbe díjasa (2002), Tapolcán olimpiai emléktábla őrzi a nevét.

 – Mindent a sakknak köszönhetek, a férjemet is, aki szintén sakkozó – osztotta meg a sportággal kapcsolatos legfontosabb gondolatát Mádl Ildikó. – Személyiség- és emberformáló ereje van a sakknak. Segít az előtervezésben az élet bármelyik területén. Fegyelemre tanít, fejleszti a kreativitást. Ez is segített abban, hogy tavaly még részt vettem az Európa-bajnokságon. A Honvédnál eltöltött évek után Zalaegerszegre költöztünk. Ott tanítom a legkisebbeket a sportág alapjaira, szeretetére a Csuti Hydrocomp klubban. A Magyar Sakk Szövetség elnökségi tagjaként is van feladatom. Például versenyekre járok, igyekszem átadni a tapasztalataimat a felnövekvő generációnak.

A testet fizikailag is erősíteni kell. Mádl Ildikó ezt sok futással tette annak idején. Azt mondja, nem elég, ha valaki csak tehetséges. Kell az ambíció, a kitartás, az ellenfél tisztelete, a csapatban gondolkodás, a versenyzőtárs segítése, megtanulni egymásért is küzdeni. Ezt mind szeretné megtanítani a gyerekeknek, akikkel foglalkozik. Arra is felhívja a figyelmüket, hogy az első sikerek után nem szabad kiengedni. Sőt, akkor kell csak igazán készülni, gyakorolni, koncentrálni! Mert a siker mulandó, nehéz megőrizni, megtartani.

sakk_Mádl Ildikó, 440, mosoly

Mádl Ildikó ezt igazán tudja, hiszen végig sakkozta az életét. És az eredményei ezt a szemléletet tükrözik és igazolják vissza.

Örülök, hogy újra ráleltem az egykori sakkozó kislányra, a magyar sport egyik ékkövére, aki azóta már Alexandra és Fruzsina édesanyja is. És ő az, aki fantasztikus sikerekkel öregbítette hazánk hírnevét. Tapolcaiként is, akit ha hív idős mestere, azonnal megy és segít. Mert ahogy említette, erre is megtanította szeretett sportága.

(Donát Tamás / Vasárnapi Napló)