Sportembereink a forradalomban is helytálltak

Shares
öttusa_Hegedüs István, 440x

Hegedüs István ideális alakját a 20 forintosokon láthattuk

Ha Balczó András megjelenik valahol, annak nagyon fontos oka van. Csütörtök délután a Testnevelési Egyetem kertjében koszorúzta meg Hegedüs Istvánnak, az öttusasport hősi halottjának szobrát.

Balczó András, NS, 440, Németh Ferenc, 16. 07. 27.

Róma öttusázó hősei: Balczó András és Németh Ferenc (Fotók: JochaPress.hu)

Az öttusázók koszorúját összesen hét olimpiai aranyérem tulajdonosa helyezte el, hiszen Balczó András mellett Németh Ferenc és Martinek János hajtott fejet – általánosságban nem ismert viszont, ki volt az 1956-ban lelőtt Hegedüs István.

Martinek János érmeivel_JP

Martinek János Szöulban – Németh Ferenchez hasonlóan – egyéniben és csapatban is olimpiai bajnok lett

Hegedüs öttusázóként magyar bajnoki címet szerzett, és tanítványai körében közszeretetnek örvendett úszóedzőként. Éppen róluk akart gondoskodni, amikor egy nappal az 1956-os forradalom kitörése után ávósok lelőtték a Szófia utcában.

Azt mondta, siessünk az uszodába, mert ha a gyerekek kimentek, sürgősen haza kell küldeni őket. Félt ugyanis, hogy bajba keverednek – idézte fel e napot később Gerendás László úszóedző, aki Hegedüs Istvánnal együtt dolgozott. – Az aggodalma jogos volt, hiszen tizennégy-tizenöt éves fiatalokról volt szó. Ők is képviseltették magukat a két nappal ezelőtti megemlékezésen, felelevenítve egykori trénerük alakját, aki hatvan éve olyan stílus híve volt, amely most sem általános itthon.

Minden gyerekre odafigyelt, mindegyikünk technikáját türelemmel javította, de soha nem beszélt úgy, hogy bárkit megalázzon. Az egyik legnagyobb szakember, szövetségi kapitány lehetett volna – hangzott el a szobornál, amelyről Pécsi Gábor volt szövetségi kapitány az egybegyűlteknek elmesélte, valóban nagyon hasonlít Hegedüs Istvánra.

Az egykori öttusázó alakjával évtizedeken át nap mint nap találkozhattak itthon a magyarok, de ezzel is kevesen voltak tisztában. A papír húszforintos 1960-tól 1992-ig volt használatban, a kalapácsot és búzakalászt tartó férfialakhoz az ötvenes években Hegedüs István sokoldalúan edzett, izmos teste volt a modell. Tanítványai ma is úgy beszélnek mesterükről, mint aki megvalósította számukra az apaképet – ami szintén edzői alapelv.

Zsivotzky_Gyula_kalapaccsal

Fotó: Farkas József

1956 októberében veszítette el Magyarország Nagy József válogatott kajakversenyzőt is, aki ekkor még a TF hallgatója volt, és szintén fegyvertelen, amikor az ÁVH emberei lelőtték az Árpád úton egy tömegdemonstráción. Reménybeli nagy sportembereink közül Zsivótzky Gyula is majdnem a forradalom áldozata lett, amikor a Csörsz utcai TF-pályán futóedzés közben valaki rálőtt, majd amikor az Alkotás utcát szovjet tankok lőtték, miközben ismét edzeni akart. Túlélte mindezt, és a hatvanas években előbb két olimpiai ezüstérmet, majd aranyat nyert kalapácsvetésben.

Czibor Zoltán, 440

Czibor Zoltán, az Aranycsapat tagja és Tóth Géza későbbi olimpiai ezüstérmes súlyemelő a Déli pályaudvarnál vasúti kocsikat döntött fel, hogy megállítsa a tankokat. Sportolóink – más-más módon – az utca hőseivé váltak 1956-ban.

súly_Tóth Géza, 440, a sah ajándékával

Az olimpiai ezüstérmes, kétszeres világbajnok Tóth Géza a perzsa sah ajándékával

Trianon 1956-ban

A sport és 1956 kapcsolatáról a hét elején a Római Magyar Akadémián tartottak konferenciát. A forradalom leverése után megtartott melbourne-i olimpiát a magyar sport Trianonjaként tartja már számon a sporttörténelem, hiszen a küldöttség nagy része disszidált. A háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán is részt vesz a Testnevelési Egyetem hallgatóival azon az ’56-os emléktúrán, amelynek során Pannonhalmáról gyalogosan, kerékpárral, lóháton és vízen jutnak el Budapestre szerdától vasárnapig, október 23-ig.

(mno.hu / Arday Attila)