Svédország nyerte a skandináv háborút

Svédország válogatottja hosszabbítás után egy góllal legyőzte az olimpiai címvédő Dánia csapatát a horvátországi férfi kézilabda Európa-bajnokság második elődöntőjében.

Hampus Wanne. Fotó: Fredrik Varfjell / BILDBYRÅN

A svédeket komoly veszteség érte, ugyanis legeredményesebb játékosuk, Albin Lagergren agyrázkódás miatt nem léphetett pályára, helyette Andreas Cederholm került a keretbe.

Kiválóan kezdte a találkozót Svédország – amely a 21. percben már öt góllal vezetett -, így az esélyesebbnek tartott dánoknak futniuk kellett az eredmény után. Ez Mikkel Hansen vezérletével olyan jól sikerült az olimpiai bajnoknak, hogy a szünetig két gólra felzárkózott.

A dánok 4-1-es sorozattal zárták az első félidőt, majd 1-4-es szériával kezdték a másodikat, és – mint kiélezett helyzetben szinte mindig – továbbra is Mikkel Hansentől várták a gólokat. A folytatásban is változatos, hullámzó volt a játék, a dánok az utolsó negyedórában ismét felzárkóztak, ám a hajrában újra a svédek voltak pontosabbak, és két perccel a vége előtt három góllal vezettek.

Az utolsó 20 másodpercben Tollbring a kapufát találta el, míg a másik oldalon Lasse Svan az utolsó másodpercben talált be (28-28).

A rendes játékidőben Andreas Palicka a svéd kapuban 44 dán lövésből 17-et hárított. Az első öt perc hosszabbítást a svédek nyerték meg 2-1-re, majd az elfáradó dán csapat hibái után az utolsó percen belül ismét két találattal vezettek a svédek.

A dánok egyszer sem vezettek a 70 perc során.

A mezőny legeredményesebb játékosa Mikkel Hansen lett, aki 17 lövésből 12-t értékesített. Csapattársa, Rasmus Lauge Schmidt 15 lövésből 11 gólt szerzett. A győztes csapatban Mattias Zachrisson nyolc találatig jutott.

A svédek a sportág első öt Európa-bajnoksága közül négyet megnyertek, de 2002 után most jutottak el ismét a döntőig. A spanyolok elleni, vasárnapi finálé egyben világbajnoki selejtező is lesz, ugyanis a győztes kijut a jövő januári, német-dán közös rendezésű vb-re.

Férfi kézilabda Európa-bajnokság, elődöntő:

Svédország-Dánia 35-34 (14-16, 31-30)
Gól: Matthias Zachrisson 8, Niclas Ekberg 7, Jim Gottfridsson 7, Arnesson 6, Wanne 3, Henningsson 2, Jesper Nielsen 1, Ostlund 1, ill. Mikkel Hansen 12, Rasmus Lauge Schmidt 11, Lasse Svan 5, Morten Toft Olsen 3, Zachariassen 2, Mensah Larsen 1.

Sterbik Árpád. Fotó: EHF / Jure Erzen

Ötödször döntős a spanyol válogatott

Már a 11. percben három gól volt az előző kontinenstornán ezüstérmes spanyolok előnye, és ezt nagy csatában megőrizték a hajráig, majd kiváló védekezésüknek és pontos lövéseiknek köszönhetően növelni is tudták (15-9). A franciák az első félidő utolsó 13 percében csak egyszer voltak eredményesek.

A spanyolok kapusa, a keretbe csütörtökön behívott Sterbik Árpád először a 21. percben lépett pályára, és rögtön kivédte Kentin Mahé büntetőjét. Az eset érdekessége, hogy ők ketten nyártól csapattársak lesznek a Telekom Veszprémben. Hamarosan Michaël Guigou egy ejtéssel próbálkozott, de ezt a hétméterest is hárította a kapus.

A második felvonásban is rendkívül taktikusan kézilabdázott Spanyolország csapata, és a meccs háromnegyedénél már kilenc találattal vezetett (23-14). Sterbik négyből a harmadik büntetőt hárította, a helyi műsorközlő pedig külön figyelmet szentelt neki, és megemlítette, hogy csütörtök reggel még szkopjei lakásában ébredt, péntek este pedig már az elődöntőben véd.

A franciák hét perc alatt hat gólt lőttek sorozatban, így izgalmassá tették a hajrát.

A mezőny legeredményesebb játékosa a spanyol Ferran Sole volt, aki kilenc lövésből hétszer volt eredményes. A franciák legjobbja, Cedric Sorhaindo mind a hat kísérletét gólra váltotta.

A spanyolok ötödik alkalommal jutottak Európa-bajnoki döntőbe, eddig mind a négyszer veszítettek.

Spanyolország-Franciaország 27-23 (15-9)
Gól: Ferran Sole 7(6), Raul Entrerrios 6, Sarmiento 3, Aguinagalde 2, Canellas 2, Gurbindo 2, Arino 1, A. Dujshebaev 1, Balaguer 1(1), Figueras 1, ill. Cedric Sorhaindo 6, Kentin Mahé 3(2), Nikola Karabatic 3, Lagarde 3, Porte 3, Abalo 1, Caucheteux 1(1), Guigou 1, Mem 1, Dipanda 1.