Szabó Tünde az új sportállamtitkár

Shares

Szabó Tünde, 440

Szabó Tünde 41 éves jogászdoktor, a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) alelnöke veszi át a sportállamtitkári posztot a honvédelmi miniszterré kinevezett Simicskó Istvántól – tudta meg a Magyar Idők.

A csinos, szőke nyíregyházi hölgyet – akkor még 16 éves úszólányt – az 1991-es perthi világbajnokságon ismerte meg az ország, amikor Egerszegi Krisztina mögött ezüstérmes lett a 100 méteres hátúszásban. Ugyanazon év nyarán a 100 és a 200 méter háton is második volt a szám uralkodója mögött, hogy aztán 1992-ben, Barcelonában olimpiai ezüstéremmel koronázza meg pályafutását.

„Egérrel” együtt éveken keresztül kibérelték a hátúszás dobogójának legfelső fokait a világversenyeken. Ha nincs Egerszegi, akkor vélhetően Szabó Tünde olimpiai bajnokként vonult volna be a sporttörténelembe. (Figyelemre méltó, hogy Szabó Tünde nyilatkozataiban sohasem balszerencseként beszélt erről a körülményről, ellenkezőleg: szerencsésnek vallotta magát, hogy olyan korszakos úszónővel versenyezhetett együtt – s köthetett életre szóló barátságot –, mint Egerszegi Krisztina.)

A barcelonai olimpia lett Szabó Tünde pályafutásának utolsó versenye, makacs sérülése miatt 18 évesen vissza kellett vonulnia, s egy időre el is tűnt a reflektorfényből. Közben jogi doktorátust szerzett, kislánya született. A nyíregyházi sportiskolában tanított, úszóiskoláját vezette, 2004-ben az Országgyűlés ifjúsági és sportbizottságának tanácsadója lett. 2006-tól a Főpolgármesteri Hivatal sportügyosztályának munkatársa.

Ezekben az években sportjogászként is hírnevet szerzett magának – a Sportjus (Magyar Sportjogász Társaság) tagja, jogi ismereteire is számítva Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke 2011 januárjában felkérte a távozó Ruza József főtitkár utódjának. A márciusi MÚSZ-közgyűlés meg is választotta Szabó Tündét főtitkárnak. Közben újból férjhez ment, s ikerlányai születtek.

Szabó Tünde 2012-ben bekerült a Magyar Olimpiai Bizottság tagjai közé, s tevékeny részt vállalt abban, hogy Magyarország az utóbbi években az úszósport egyik legfőbb versenyrendezője lett világszinten. A MÚSZ idei, rendkívüli közgyűlésén lemondott főtitkári tisztségéről, ugyanakkor megválasztották a szövetség általános alelnökének.

Számos diplomája van: a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán jogász-, a Testnevelési Egyetemen úszó szakedzői diplomát szerzett. A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen a sportjogi szakjogász diplomát is megszerezte, majd az ELTE-n egészségügyi szakjogásszá képezte magát. Megvan az igazságügyi mediátori és a közigazgatási szakvizsgája is.

Szabó Tünde a barcelonai olimpián kiérdemelt ezüstérme elismeréséül 1992-ben megkapta a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt kitüntetést, majd 2012-ben a MOB-érdemérmet. Idén Magyar Arany Érdemkeresztet kapott, immár a magyar úszósportban kifejtett vezetői tevékenységéért.

(Magyar Idők / Ch. Gáll András, fotó: jochapress.hu)