Szabó Tünde: nem a kormányfő riói elégedetlensége az átszervezés oka

Shares

szabo_tunde_digisportAz EMMI sportállamtitkára a DIGI Sport Reggeli Start című műsorában határozottan cáfolta, hogy a miniszterelnök riói elégedetlensége miatt szervezik át a sportirányítást és -finanszírozást.

Szabó Tünde szerint nagyban bővültek az ágazat feladatai, ciklus végén érdemes volt felülvizsgálni. Hozzátette: megvan az a sportember, aki helyettes államtitkárként felügyeli majd az utánpótlást. Azt is jelezte: a kiemelt sportágak köre és száma is változhat az új helyzetben.

„A kormány döntött a sportirányítás átszervezéséről, megvárva az olimpiai ciklus lezárultát. A finanszírozás minimum kétcsatornássá alakult közben, amit nem láttunk jónak. A sportfinanszírozás, sportigazgatás változásának nem volt köze a riói magyar szerepléshez, sikerekhez, kevésbé pozitív eredményekhez. Cáfolom, hogy a miniszterelnök riói elégedetlensége lett volna az oka az átszervezésnek” – jelentette ki a sportállamtitkár.

Szabó Tünde jelezte: „Az utánpótlásnevelés feladatait is teljes mértékben átveszi a minisztérium, felülvizsgálva az átfedéseket a programokban, s az államtitkárságon belül külön helyettes államtitkár felügyeli ezt a kiemelt területet. Igen, már tudom, ki lesz az új vezető, egyelőre annyit róla, hogy hamarosan érkezik egy kitűnő sportember, szakember.”

„2012 januárjától lépett hatályba egy átfogó sporttörvény-módosítás, elindult az egycsatornás finanszírozás, a MOB került a középpontba öt tagozat alakításával, ám az eltelt években megjelentek a kiemelt olimpiai sportágak is az új forrásaikkal, rengeteg nem várt sportrendezvényt sikerült elhozni az országba, létesítményfejlesztési programok indultak el, olimpiai rendezésre pályázunk, szóval felül kellett vizsgálni a 2011-12-ben még nem látható feladatokat és hatékonyabb rendszert kialakítani.” – magyarázta az ágazat irányítója.

Hozzáfűzte azt is: „Például a sportágfejlesztési programok már nem kerültek a MOB-hoz menet közben, megjelentek a tao-labdajátékok külön, így olimpiai ciklus zárásakor láttuk értelmét változtatni. Hatékonyság szempontjából ez a jó megoldás, vélelmezem, hogy az ágazatot dinamikus bővülése miatt érdemes öt helyett a jövőben kétévente felülvizsgálni.”

„Elkezdtük a 16 kiemelt sportág felülvizsgálatát is, hogy egyáltalán kell-e ennyi ezekből, miután még másik húsz felzárkóztatási sportágunk is van. Aztán például ott a karate, amely friss fejleményként Tokióban olimpiai műsorra kerül, ez indokolhatja kiemelésüket. És közben tanulmányozzuk a brit modellt, amely nagyon eredményes már olimpiák óta.” – árulta el Szabó Tünde.