Szász Emese magyar bajnok

Budapest, 2016. november 26. Szász Emese, az országos vívó bajnokság női párbajtőr egyéni versenyének győztese a döntő után a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban 2016. november 26-án. MTI Fotó: Marjai János

Szász Emese, az országos vívó bajnokság női párbajtőr egyéni versenyének győztese a döntő után a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban. MTI Fotó: Marjai János

A riói olimpián aratott győzelmét követően először versenyzett újra Szász Emese, aki az esélyeknek megfelelően megnyerte szombaton a női párbajtőrözők egyéni számát a vívók országos bajnokságán.

A Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban zajló hat fegyvernemes bajnokságon megdőlt az eddigi részvételi csúcs, 581 vívó kezdte meg pénteken a selejtezőket, pedig a mezőnyből klasszisok is hiányoztak: a kétszeres olimpiai bajnok kardozó Szilágyi Áron, valamint Rióban a férfi párbajtőrcsapat tagjaként bronzérmes Boczkó Gábor a Nemzetközi Vívó Szövetség (FIE) moszkvai kongresszusán vesz részt és lobbizik azért, hogy Magyarország megkapja a 2019-es olimpiai kvalifikációs világbajnokság rendezési jogát, a párbajtőrcsapat két másik tagja, Rédli András és Imre Géza pedig sérülés miatt nem indult. A riói hősök közül pástra lépett ugyanakkor Szász, illetve a Boczkóékkal harmadik Somfai Péter. Utóbbi kettő a papírformának megfelelően be is jutott versenyszáma fináléjába.

A finálékat a férfi tőrözők aranycsatája indította volna el 17.00-kor, ám a kezdésre több mint fél órát kellett várni különböző technikai problémák miatt, majd az első két találatot követően újra szerelés követezett. A versenybíróság döntése értelmében, hogy elkerüljék a további csúszást, módosították a sorrendet, a férfi tőrözőket lehívták a pástról, és a női párbajtőr finálé résztvevőit, Szászt és a tatabányai Gnám Tamarát.

Az olimpiai bajnok Szász Emese ellenfele a 16 éves tatabányai tehetség, Gnám Tamara volt, aki kezdésnek két tust is bevitt klasszis vetélytársának, 6-5 után aztán Szász átvette az irányítást, s a papírformának megfelelően győzött, ezzel megszerezte hatodik egyéni magyar bajnoki címét.

Szászék után ismét következtek a férfi tőrözők. A fegyvernem címvédője, a hatszoros bajnok Szabados Gábor a 16 között vereséget szenvedett, ám hogy az aranyérem a családban maradjon, arról öccse, Szabados Kristóf gondoskodott, miután szoros csatában legyőzte Gátai Róbertet.

Budapest, 2016. november 26. Szabados Kristóf (b) és Gátai Róbert az országos vívó bajnokság férfi tőr egyéni versenyének döntőjében a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban 2016. november 26-án. A döntőt Szabados Kristóf nyerte. MTI Fotó: Marjai János

Szabados Kristóf (b) és Gátai Róbert az országos vívó bajnokság férfi tőr egyéni versenyének döntőjében. MTI Fotó: Marjai János

Női kardban Kern Bianka 5-1-re és 9-7-re is vezetett az olimpiát is megjárt Márton Anna ellen, végül azonban az Európa-bajnoki ezüstérmes vívó érvényesítette a papírformát, fordított és megvédte címét.

Női tőrben megismétlődött a tavalyi döntő, s az újpesti klubtársak asszójában sokáig a címvédő Kreiss Fanni irányított, 5-1-re, 7-4-re is vezetett, de 7-7 után Mohamed Aida először a meccsen előnybe került, ám 11-11-nél ismét egyenlő volt az állás. A befejezés a rutinos Mohamednek sikerült, aki győzelmével megszerezte 11. ob-aranyát egyéniben.

Férfi kardban a 2004-ben győztes Decsi Tamás szerezte meg a vezetést vb-ezüstérmes csapattársa, a címvédő Szatmári András ellen (2-4), ám a színvonalas asszó Szatmári győzelmével zárult, Decsi hetedik bajnoki ezüstérmével térhetett haza.

A záró, férfi párbajtőr fináléban felváltva estek a találatok, fej-fej mellett haladtak a vetélytársak, végül a junior korú, 19 éves Siklósi Gergely legyőzte a címvédő, a riói olimpián csapatban bronzérmes Somfai Pétert.