Születésnapján köszöntötték a 80 éves Varga Jánost

Shares

Nyolcvanadik születésnapja alkalmából hétfőn köszöntötték Varga János olimpiai, világ- és Európa-bajnok birkózót, a Nemzet Sportolóját a Hadtörténeti Múzeumban.

Schmitt Pál köszönti Varga Jánost. Fotó: JochaPress

Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tiszteletbeli elnöke az eseményen úgy fogalmazott, „folyamatos készülődés, folyamatos küzdelem, folyamatos tanulás” jellemezte az ünnepelt versenyzői, majd edzői pályafutását is, hiszen állandóan képezte magát.

A kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó hozzátette, nem szeretett volna Varga ellenfele lenni, mert „szinte szétrázta” a riválisokat, és amikor már levegőt is alig kaptak, akkor hajtott végre rajtuk egy olyan akciót, vagy mutatott be egy olyan pörgetést, amire az ellenfeleknek nem volt ellenszere.

Hirdetés

„Büszkék vagyunk rád, ott a helyed a Nemzet Sportolói között! Akinek ilyen családja van, annak semmi oka a panaszra” – mondta Schmitt, aki arra is utalt, hogy Varga felesége válogatott atléta, lánya pedig tőrvívó Európa-bajnok volt.

Németh Szilárd, a Magyar Birkózó Szövetség (MBSZ) elnöke a díszvacsora során tolmácsolta Orbán Viktor miniszterelnök köszöntő sorait.

Németh Szilárd. Fotó: JochaPress

„Tudjuk, hogy a tehetség és a név kötelez, de oroszlánszívűnek csak a legbátrabb harcost szokták nevezni. Úgy hallottam, a svédországi hősies világbajnoki döntője után önt éppen ezzel a jelzővel illették, hiszen folyamatos támadásaival és kitartó küzdeni akarásával nem csak az ellenfelet, hanem önmagát is sikerült legyőznie” – írta a kormányfő, aki arra utalt, hogy Varga az 1963-as világbajnokságot törött bordával nyerte meg.

Levele folytatásában Orbán Viktor a magyar emberek nevében megköszönte az ünnepeltnek, hogy remek eredményeivel gazdagította a magyar küzdősport történetét, visszavonulása után pedig elhivatottságát és szakmai tudását a hazai birkózás szolgálatába állította.

Kulcsár Krisztián. Fotó: JochaPress

Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke kijelentette, a korábbi kiváló birkózó hosszú utat tett meg a mostani kerek évfordulóig. Megemlítette, hogy téglagyári munkásként kezdett sportolni, de rendkívüli teljesítményének köszönhetően olimpiai bajnoki címig jutott, majd mesteredző lett, ezzel a kettős életpályamodell korabeli megtestesítője volt. Kulcsár hangsúlyozta, hogy Varga a mai napig rendkívül aktív az olimpiai mozgalomban, így a MOB Hagyományőrző Bizottságában és az Olimpiai Bajnokok Klubjában is.

Bacsa Péter, Varga János és Farkas Tibor. Fotó: JochaPress

Bacsa Péter, a Magyar Birkózó Szövetség ügyvezető alelnöke kijelentette, nemcsak egy családtagot köszöntenek a birkózók, hanem a családfőt, egy igazi legendát, aki eddig 65 évet szentelt az életéből a sportágnak, és az 1963-as világbajnokságot például törött bordával nyerte meg.

Kunszt Gábor. Fotó: JochaPress

Kunszt Gábor, a Budapesti Honvéd SE örökös tiszteletbeli elnöke elmondta, hogy az ünnepelt szerezte a klub 27. olimpiai aranyérmét, most pedig már 66-nál tartanak.

Az abonyi születésű Varga 1959-ben lett a Budapesti Honvéd sportolója, itt bontakozott ki rendkívüli tehetsége, és lett 14-szeres egyéni országos bajnok. Kivételes technikai képzettsége révén szabad- és kötöttfogásban is nemzetközi klasszis volt, de legjelentősebb eredményeit kötöttfogásban érte el.

Varga János, felesége, lánya és fia. Fotó: JochaPress

Pályafutása legnagyobb sikerét az 1968-as, mexikóvárosi olimpián aratta: a kötöttfogásúak 57 kilogrammos súlycsoportjában győzött. A világbajnokságokon arany-, ezüst- és bronzéremből is kettőt nyert, az Európa-bajnokságokról két első és egy második helyezéssel büszkélkedhet.

A pályafutását 1973-ban fejezte be, később edzőként és nemzetközi bíróként is tevékenykedett.

(MTI)

Nem akarok elmenni egy – számomra – furcsa megkülönböztetés mellett. Akár véletlenül történt, akár „direkt”, nem tudok a megoldással egyetérteni. Az MTI tudósításában ugyanis egyetlen szó sem esik arról, hogy az „elfelejtett személy” az eseményen meghívottként megjelent és a köszöntők egyikeként személyes élményeit is felelevenítve szólt a Nemzet Sportolójához, Varga Jánoshoz.

Aján Tamás. Fotó: JochaPress

Aján Tamásról van szó, akit lehet szeretni, vagy okkal-ok nélkül ellenszenvezni vele, de ez nem változtat a protokolláris kötelezettségeken. Aján Tamás ugyanis 1976-tól a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) főtitkára, 2000-től pedig mindmáig a szervezet elnöke. Anélkül, hogy bármilyen rangsorolást készítenék, vagy bárki megszólalásának indokoltságát vitatnám, megjegyzem, hogy Aján Tamás köszöntőjét – akár csak egyetlen mondatban is, de – mindenképpen közölni kellett volna!

(jochapress)