Szumózók wroclavi reményei

Shares
Makai Erika lazít. Fotó: JochaPress

Makai Erika lazít. Fotó: JochaPress

Néhány nap és elkezdődik a vizes világbajnokságok árnyékában a Nem Olimpiai Sportágak Világjátékai eseménysorozata.

A nagy sportágak között a kisebbek közé tartozik a szumo, amely Magyarországon a lehetséges legszerényebb körülmények között létezik. Ám akik benne vannak, annak is örülnek, hogy a sportág nem tűnt el végleg a süllyesztőben.

– Sokaknak talán furcsa, nekünk viszont tény: elsődlegesen évek óta azért küzdünk, hogy megmaradjunk – nyomatékosította Ancsin László elnök. Amikor ugyanis 2013 őszén megválasztottak, egye teljesen eladósodott sportágat kellett átvennem, s az előző vezetéstől „megörökölt” adósságot mind a mai napig törlesztenünk kell. A negyedik esztendő végére, novemberre előre láthatóan kibujunk az adósok vert helyzetéből, s ha ez bekövetkezik, akkor majd fellélegezhetünk.

– Az elmondottak alapján tényleg nem kis teljesítmény, hogy még egyáltalán talpon vannak.
– Igen, és ezért örülünk már a puszta létezésünknek is. De hogy mennyire lelkes és küzdőképes sportemberekből áll a hazai szumózók közössége, azt bizonyítják a világversenyeken elért érmes, illetve pontszerző helyezéseink.

 – Talán úgy kapunk némi képet, ha szolgálna statisztikai adatokkal is.
– A mintegy háromszáz sumózóból kikerülő legjobbak révén az Európai Szumo Szövetség (EFS) húsz tagállama között az 5-6. helyet foglaljuk el. A világ közel félszáz, a sumoban rendszeresen versenyző állam között pedig a 10-15. hely közé sorolhatjuk magunkat.

 – Ezek szerint nem a puszta részvétel lehetősége hajtja Önöket a Wroclavban esedékes világjátékokon való indulásra.
– Sajnos, egyetlen férfi versenyzőnk sem tudta kiharcolni az indulás jogát, így be kell érnünk három hölgy indításával. A legrutinosabb az immár 40 éves Makai Erika (Szolnoki MÁV), aki négy éve Kolumbiában ugyanezen a versenyen két 5. helyet is kiharcolt. A 65 kilósok között harcba induló Forgó Fruzsina (Bárdosi Küzdősport Akadémia) már világbajnoki bronzéremmel is büszkélkedhet. A harmadik emberünk a legfiatalabb, az alig húszéves Sárkány Vivien (Kőbánya SC), aki ugyancsak nehézsúlyban áll rajthoz.

 – Mondana konkrétumokat a reményeiket illetően?
– A saját súlycsoportja mellett mindenkinek el kell indulni az open kategóriában is, így kétszeres lehetőség adódik a bizonyításra. Rengeteget számít a sorsolás, ezt kár lenne tagadni. A 65 kilósoknál pedig fokozza a bizonytalanságot, hogy náluk mindig hatalmas mezőnyökkel kell számolni. Annyit azért megkockáztatok, hogy ha csak kis szerencsénk van, akkor mindhárom versenyzőnk hozhat egy-egy 5. helyet, ami rendkívül jót tenne sportágunk hazai megítélésénél.