Tényleg ártatlan a kanizsai kajakedző?

Shares
Fábián László, 440, 75 éves

Az olimpiai bajnok Fábián László tanítványait is „elszerette” S. N. Fotó: JochaPress.hu

Immár napok óta jelennek meg lassan, de biztosan egy-egy fokkal mindig markánsabb feltételezések arról, amivel S. N. mesteredzőt, Nagykanizsa kajakosainak edzőjét vádolgatják. Robban-e a plasztik vagy sem? Ennek eldöntése nem a jochapress.hu illetékessége. Így inkább most S. N. másik arcáról írnék.

 Egyébként a június 1-én, szerdán a Magyar Nemzetben megjelent írásra hivatkozva merészelem leírni az illető úr monogramját, az S. N-t. Hogy mikor és miért érdemelt ki S. N. mesteredzői kitüntetést, most ezt sem firtatnám. Az is lehet, hogy „pro forma” meg is érdemelte. Meg az is igaz, kaptak még ilyen magas elismerést nála szerényebb produkciókkal rendelkező szakemberek is. Magyarországon semmi sem lehetetlen…

Eddig feltételes módok halmazát hordtam össze, mostantól egy kicsit konkrétabban fogalmaznék. A férfi kajak négyesről van szó, amely 2000-ben nyert először olimpiai bajnoki címet. A Kammerer, Storcz, Vereckei, Horváth G. összetételű kvartettet (az immár ötödik esztendeje fekvő beteg) Fábián László, a magyar kajaksport első olimpiai bajnoka állította össze úgy, hogy a négyből Storcz és Horváth az ő versenyzője volt. Fábián „Öcsi” bácsi nem figyelt eléggé, miközben a picit ravasz S. N. közös edzések ürügyén előbb elcsalogatta az ő tanítványait, majd szép lassan átvette az irányítást.

 A Sydneyben megszületett első aranyat Athénban egy újabb követte. A változatlan összeállításban lapátolt négyessel kapcsolatban Fábián László neve már nevelőedző, vagy bármely, más címen sem került szóba. A kétszeres olimpiai bajnok együttes sikeredzője, S. N. történetéhez a fenti apróságok azért legalább leírva, ide kívánkoznak.

 A négyes ezután szép lassan szétesett, S. N. pedig – egyelőre – változatlanul népszerű volt a férfiak körében. Azután Peking előtt jött egy jókora fordulat: sötét kezek szívós aknamunkával addig ügyeskedtek, amíg alig három hónappal a 2008-as olimpiát megelőzően sikerült különféle ráhatásokkal „felrobbantani” Fábiánné Rozsnyói Katalin már kész női négyesét. Előbb Kovács Katalin távozott Szegedre, majd napokon belül Kozák Danuta és Szabó Gabriella is. S. N. pedig elvállalta az új, végül ezüsttel zárt négyes edzésvezetését, de ugyanő volt a főnöke az athéni győzelmét „megduplázó” Kovács-Janics duónak is. Kovács Katalin 4. lett egyesben, míg S. N. „eredeti” tanítványai, Kammerer és Kucsera kettesben negyedikként végeztek.

S.N., a sikeredző a szűk három hónapos extra munkáért kapott 29 milliót, az előtte volt sok évért Fábiánné pedig tízet. Ez így volt igazságos?

 A történetnek még nincs vége. A szerénységéről (is) közismert S. N. Peking után azt nyilatkozta as sportnapilapban, hogy az lesz számára a csúcs, amikor a 2012-es, londoni olimpián győztes férfi és női kajaknégyesnek egyaránt ő lesz a felkészítő mestere.

 A levegőbe beszélés nem nyert tartalmat: S. N. már közelébe sem került annak, hogy bármilyen minőségben egyáltalán ott lehessen 2012-ben, Londonban. (Az ezüstérmes férfi négyest pedig Fábiánné Rozsnyói Katalin „grundolta” össze!) A népszerűségi listán teljesen leamortizálódott úrnak azt sikerült elérnie, hogy 2013 tavaszán, Nagykanizsán megbízzák a helyi fiatalok irányításával. Az eddig eltelt évek során egyelőre elmaradt a látványos fejlődés. S. N-ről keveset lehetett hallani, egészen az elmúlt napokig.

 Most viszont szárnyra kapták a nevét, vizsgálat is indult ellene, ő pedig „természetesen” mindent tagad. Pedig esetében nem 50 éves, egyszer már elrendezett ügyekről lehet szó, hanem akár tegnapelőttiekről is. Biztos vagyok benne, nem én vagyok az egyedüli, aki kíváncsi a vizsgálat eredményeire.

 Tehát várjuk ki türelmesen, mit ér S. N. úr heves tiltakozása és egyértelmű tagadása…