Tizennyolc helyett tizennégy csapat a román labdarúgás élvonalában

Shares

foci_román x 440

Az Astra Giurgiu Steaua Bucuresti fölötti győzelmét hozta a román kupa döntője, amivel véget ért a 2013–14-es labdarúgóigény. A bajnoki címet a bukaresti Steaua már korábban bebiztosította, mögötte az Astra és a Petrolul Ploiesti végzett a dobogón. A következő szezon egyfajta átmenetet jelent, mivel 2015-től a jelenlegi 18 helyett 14 csapat alkotja majd az első osztály mezőnyét.

„Tíz évet öregedtem ezen a mérkőzésen” – hajtogatta Cornel Talnar, a Brassói FC vezetőedzője a Medgyesi Gaz Metan elleni mérkőzés után. Az 1-1-es döntetlennel záruló találkozó természetesen sok ellenlábas gyanúját keltette fel, hiszen a mindkét csapat számára kedvező eredmény révén a brassóiak bennmaradtak a Liga 1-ben.

Az utolsó játéknapra amúgy csak a kiesés kérdése maradt nyitva. Három csapat – a Brassói FC, a Temesvári Poli és a Sageata Navodari – 38 ponttal zárta a bajnokságot, s az egymás elleni eredményekből a Sageata jött ki legrosszabbul, így a 17. helyen zárt a Temesvár mögött, amely szintén kiesett az élvonalból. Mivel a nemrég még Európa-liga-szereplő FC Vaslui nem teljesítette a licencfeltételek pénzügyi előírásait, nem kapott versenyengedélyt a Liga 1 következő szezonjára, így 15. helye ellenére a Brassói FC a következő szezonban is az élvonalra készülődhet.

Négy romániai csapat lesz érdekelt az európai kupasorozatokban. A 25. bajnoki aranyérmét már fordulókkal a bajnokság vége előtt bebiztosító Steaua a Bajnokok Ligája 2. selejtezőkörében, a második helyen záró Astra az Európa-liga 3. selejtezőkörében indulhat, a Petrolul pedig egy körrel hamarabb, azaz a 2. körben csatlakozik az El-hez. Mivel a két kupadöntős csapat dobogón végzett a bajnokságban, a negyedik Dinamo Bucuresti is jogot szerzett a nemzetközi indulásra. A nagy múltú fővárosi együttes azonban néhány napja csődeljárást kért maga ellen, a szövetség licencbizottsága pedig tegnap megvonta a klubtól az európai versenyengedélyt.

Így a gyalázatos bajnoki szereplés után váratlanul a 6. helyezett Kolozsvári CFR került helyzetbe, miután az FC Vaslui jövőre már az első osztályban sem indulhat – a vasutascsapat az EL második selejtezőkörében kezdhet –, de már Pászkány Árpád nélkül. A klub főtámogatója bejelentette: megvált a CFR részvényeitől, egy befektetői csoportra ruházta át őket azzal a feltétellel, hogy legalább tíz éven át támogatják a csapatot. „Kiszálltam a fociból és a televíziózásból” – jelentette ki Pászkány, utalva arra, hogy eladta az általa alapított Transilvania Live és Look Tv csatornát is.

A kolozsvári üzletember háttérbe vonulásával lezárult a CFR történetének legeredményesebb 13 éves időszaka. Pászkány Árpád 2001-ben lett a klub főrészvényese, az akkor még harmadosztályú csapat három év alatt, 2004-től stabil élvonalbeli szereplővé vált, 2008-ban, 2010-ben és 2012-ben bajnokságot nyert, három kupa- és két szuperkupa-győzelemmel büszkélkedhet. A CFR a Bajnokok Ligája csoportkörében is maradandót alkotott: 2012-ben romániai rekordot jelentő 10 pontot gyűjtött, legyőzve a Manchester Unitedet is az Old Traffordon. A klub élén a jövőben várhatóan Gadola István üzletember és a lengyel többségi tulajdonban lévő Energobit cég jut majd főszerephez.

A román futball egészét tekintve jóval nagyobb horderejű változás, hogy a 2015–16-os bajnoki szezontól 14 csapatosra csökken a Liga 1 jelenleg 18-as mezőnye. A 26 fordulós alapszakasz után az első hét helyen álló együttes folytatja a küzdelmet a rájátszás felsőházában, ahol szintén valamennyi csapat játszik újra találkozik hazai pályán és idegenben egyaránt. Az új rendszer egyrészt azt jelenti, hogy egy csapat 38 mérkőzést játszik egy szezonban, másrészt izgalmasabb végjátékban dőlhet el a bajnoki cím, hiszen a felsőház rájátszásában a legerősebb csapatok mérkőznek meg.

„A román labdarúgás felélesztésének egyetlen módja a 14 csapatos bajnokság, rájátszással. Ekkor akár négy Steaua–Dinamo vagy négy Steaua–Petrolul összecsapás lenne, jó, látványos mérkőzésekkel” – érveltek a döntéshozók. Erre utalt korábbi nyilatkozatában Laurentiu Reghecampf, a Steaua vezetőedzője is – aláírt az Al Hilalhoz, két évre 5 millió euróért.).

A profiliga közgyűlésen megszavazták a tévéközvetítési jogdíjak elosztásának módját is. A testület ugyanis ötéves szerződést kötött a máltai székhelyű Intel Sky Broadcasting Ltd.-vel a román labdarúgó-élvonal 2014 és 2019 közötti öt idényének közvetítésére. A Look Tv-t és Transilvania Live adókat is birtokló cég szezononként nettó 27,5 millió eurót fizet a ligának. Míg a jogdíjakat eddig kizárólag a táblázaton elért helyezések alapján osztották szét, a jelenlegi döntés értelmében a jövőben az összeg 30 százalékából egyenlően részesednek az élvonalban érdekelt csapatok, a további 70 százalékot pedig a helyezések alapján osztják el.

(Forrás: mno.hu)