Tízgólos győzelem Ausztrália ellen

Budapest, 2017. július 17. Szurkolók a férfi vízilabdatorna B csoportjában játszott Magyarország - Ausztrália mérkőzésen a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 17-én. MTI Fotó: Balogh Zoltán

Szurkolók a Margitszigeten. MTI Fotó: Balogh Zoltán

Az ausztrálok felett aratott 13-3-as győzelemmel mutatkozott be a magyar férfi vízilabda-válogatott a hazai rendezésű vizes világbajnokság hétfői játéknapján, a Margitszigeten.

A margitszigeti Hajós Alfréd uszoda 50-es medencéjében telt ház, mintegy hétezer néző előtt szállt vízbe a két csapat, s bár a magyar csapat számított esélyesnek, azért semmiképpen sem várt sétagalopp a vendéglátókra. Már csak azért sem, mert a tavalyi, Rio de Janeiró-i nyári olimpián játszott csoportmérkőzésen 9-9-re végeztek egymással a felek. Néhány héttel azelőtt pedig csak óriási csatában nyert 16-15-re az akkor még Benedek Tibor irányította együttes a Hajósban.

Ausztrál góllal indult a hétfői meccs, a csapatkapitány Varga Dénes kapufán landoló lövéssel válaszolt, majd további kimaradt magyar lehetőségek után, szűk két perccel az első szünet előtt Vámos Márton távoli bombagóllal egyenlített (1-1).

Budapest, 2017. július 17. Az ausztrál George Ford (b) és Hosnyánszky Norbert a férfi vízilabdatorna B csoportjában játszott Magyarország - Ausztrália mérkőzésen a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 17-én. MTI Fotó: Czagány Balázs

George Ford (b) és Hosnyánszky Norbert a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában. MTI Fotó: Czagány Balázs

A második nyolc perc Varga eredményes megúszásával indul, majd ugyanő egy keresztléces góllal vétette észre magát újfent (3-1). A hazai előnyhöz kellett az is, hogy Nagy Viktor többször remekül védett. A magyar válogatott Vargához hasonlóan olimpiai és világbajnok játékosa, Hosnyánszky Norbert pattintott lövésére sem volt ellenszere az ellenfélnek. A légiósként a BL-győztes és magyar bajnok Szolnok csapatában pólózó Aaron Younger szépített, de még a nagyszünet előtt jött a válasz Varga részéről (5-2).

A fordulás után a csapatkapitány negyedszer is eredményes volt, ekkor büntetőből vette be a kaput. Nagy továbbra is nagyszerűen védett – 86 százalékon állt ekkor a védési mutatója -, s mivel elöl emberelőnyben Török Béla is betalált, 7-2-re elhúzott a magyar csapat. A volt OSC-s Joe Kayes módosított az álláson a negyed hajrájában.

Budapest, 2017. július 17. Vámos Márton (j) és az ausztrál James Fannon a férfi vízilabdatorna B csoportjában játszott Magyarország - Ausztrália mérkőzésen a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 17-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Vámos Márton lő kapura. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A befejező játékrészt Hárai Balázs centergólja nyitotta, majd a másik center, a balkezes Mezei Tamás is betalált. A találatok sorát a vb-újonc Manhercz Krisztián folytatta, az ausztrálok játéka szétesett, ezt Vámos Márton használta ki távolról (11-3). Török nagyszerű összjáték után növelte kilencre a különbséget, majd a „közte tíz” is meglett a duplázó Manhercz révén.

A 13-3-as sikert felállva ünnepelte a közönség, amely az éppen ezen a napon 43 éves Märcz Tamás tiszteletére a Happy Birthday-t énekelve köszöntötte a vb-n győztes meccsel bemutatkozó szövetségi kapitányt.

Budapest, 2017. július 17. Märcz Tamás, a magyar válogatott szövetségi kapitánya a férfi vízilabdatorna B csoportjában játszott Magyarország - Ausztrália mérkőzésen a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 17-én. A magyar válogatott 13-3-ra győzött. MTI Fotó: Czagány Balázs

Märcz Tamás, a magyar válogatott szövetségi kapitánya. MTI Fotó: Czagány Balázs

„Az ausztrálok erősek, jó fizikai állapotban vannak, az elmúlt években mindig szoros találkozókat vívtunk velük” – értékelt Märcz Tamás. Megemlítette, az ellenfélnél történtek változások a keretben, s az érkezett fiatalok „talán nem képviselnek olyan minőséget”, mint akik korábban alkották a gárdát.

„Jól játszottunk, nem tudtak nehézséget okozni a többcenteres játékkal” – mondta a szövetségi kapitány.

Hozzáfűzte, az olaszok ellen végig kemény, „négy negyedig éles” találkozóra számít. Mint fogalmazott, nem gondolja, hogy „már a mérkőzés közepére a maga javára billentené a találkozót bármelyik együttes is”.

„Tisztában voltunk vele, hogy az elején még bírni fogják, így inkább a védekezésre fektettük a hangsúlyt. Tudtuk, hogy a mérkőzés második felében több esélyünk lesz” – fogalmazott Erdélyi Balázs. Hozzátette, örül, hogy mindössze három gólt kaptak.

„Kinyíltak, így szerencsére kijött a végén a két csapat közötti különbség. Bár számomra mindegy, hogy egy vagy tíz találattal diadalmaskodunk, a lényeg, hogy mi nyerjünk a végén” – hangsúlyozta Hárai Balázs.

B csoport, 1. forduló:

Magyarország — Ausztrália 13-3 (1-1, 4-1, 2-1, 6-0)
Gól: Varga D. 4,  Manhercz, Török, Vámos 2-2, Hárai, Hosnyánszky, Mezei, illetve Edwards, Kayes, Younger.

Sima horvát és szerb győzelem

Horvátország férfi vízilabda-válogatottja 12-7-re győzte le az Egyesült Államok csapatát. A mezőny legeredményesebb tagja az olimpiai és világbajnoki ezüstérmes horvátok katalán játékosa, Xavier García Gadea, valamint csapattársa, Luka Loncar volt egyaránt négy góllal.

Szerbia 16 góllal nyert Dél-Afrika ellen,

C csoport:

Szerbia — Dél-afrikai Köztársaság 21-5 (6-1, 7-1, 5-1, 3-2)
Gól: Milan Alekszics 3, Andrija Prlainovics 3, Nikola Jaksics 3, Milos Csuk 2, Filipovics 2, S. Mitrovics 2, Pijetlovics 2, Rasovics 2, Mandics 1, Ubovics 1, ill. le Roux 2, Brown 1, Card 1, Molyneux 1.

D csoport:

Horvátország — Egyesült Államok 12-7 (3-1, 4-2, 3-1, 2-3)
Gól: Xavier García Gadea 4, Luka Roncar 4, Vukicevic 2, Fatovic 1, Jokvic 1, ill. Bowen 2, Cupido 2, Baron 1, Hooper 1, Vavic 1.