Történelmi magyar vereség a női kézilabda-világbajnokságon

Szucsánszki Zita és Durdina Jaukovic küzdelme. MTI Fotó: Kovács Anikó

A magyar női kézilabda-válogatott történelme legnagyobb világbajnoki vereségét szenvedte el kedden, amikor Montenegróval szemben maradt alul 17 góllal (32-15).

A magyarok a tunéziai és a szerb csapat elleni győzelemmel, az olimpiai döntős montenegróiak a japánok elleni sikerrel és a szerbekkel szembeni döntetlennel érkeztek a csoportrangadóra.

Szucsánszki két pontatlan lövésével indult a meccs, ám Kiss a védéseivel tudott segíteni. Zácsik bődületesen nagy góljával már a magyarok vezettek, ám emberelőnyben nem tudtak meglépni. Kiegészülve a montenegróiak 1-3-ról egyenlítettek, majd a 11. percben már előnyhöz is jutottak Raicevic vezérletével.

Szekeres kiállítása alatt 6-4-re elhúzott az ellenfél, a kapitány pedig egy újabb bekapott gólt követően, a 18. percben időt kért. Több poszton csere történt, Tomori pedig hatperces gólcsendet tört meg, de így sem mászott ki a gödörből együttese. A 22. percben Radicevic révén már 10-5 volt az állás, ráadásul csapata emberhátrányban kétszer is betalált. Mivel a támadójáték is halovány volt, Németh András még egyszer kénytelen volt időt kérni (27. perc: 13-7). A szünetig nem sikerült rendezni a sorokat.

A folytatásban gyorsan kétszámjegyű lett a különbség (19-9), ekkor már Bíró állt a kapuban. Öt percet kellett várni az első magyar gólra a szünet után. Emberelőnyben sem tudott betalálni a mélyen tudása alatt játszó válogatott, és erejéből csak arra tellett, hogy tartsa a közel tízgólos hátrányát.

A kapitány hiába forgatta csapatát, cserélt sokat, nem állt össze egy versenyképes sor, így a vége súlyos vereség lett.

A kezitortenelem.hu kimutatása alapján ilyen nagy különbséggel vb-n még nem kapott ki a magyar csapat. Az eddigi negatív vb-csúcs 14 találat volt. Az 1993-as norvégiai tornán, Drammenben december elsején a dánok 37-23-ra verték a magyarokat. A magyar válogatott abszolút vereségi csúcsa 21 gól, a 2010-es Európa-bajnokságon, december 10-én Lillehammerben 34-13-ra kapott ki a norvég együttestől. A 2009-es világkupán 33-13-as vereséget mértek a norvégok a magyar csapatra Aaurhusban szeptember 23-án.

A házigazda dánok ellen szerdán ugyanilyen nehéznek ígérkezik az összecsapás. Két vereséggel azonban már az olimpiai kvalifikáció szempontjából sorsdöntő nyolcaddöntőben is nehéz ellenfél jöhet.

Németh András szerint egyetlen játékos teljesítménye sem érte el a kívánt szintet. „Semmi sem sikerült, semmit sem úgy játszottunk, ahogy előre megbeszéltünk. Bátortalanok voltunk, erőtlenek, és mindenki a másikra várt, hogy oldja meg a feladatot. De most senki nem volt képes megfelelő módon játszani. A gyenge első félidő után reméltem, hogy a második már jobb lesz, de nem úgy alakult” – mondta a szövetségi kapitány. „A dánok ellen bátrabb és okosabb játékra lesz szükség.”

Női kézilabda-világbajnokság, 3. forduló.

A csoport:

Montenegró-Magyarország 32-15 (17-9)
Gól: K. Bulatovic 6/1, Mehmedovic 6, Raicevic 6, Jaukovic 4,  B. Pavicevic 3, Radicevic 3, Jovanovic 2, Lazovic 1,Ramusovic 1, illetve Görbicz 3/2, Mayer 3, Zácsik 3, Bódi 2, Kovacsics 1, Planéta 1, Szucsánszki 1, Tomori 1.

Japán-Tunézia 31-21 (13-9)
Dánia-Szerbia 24-17 (13-12)

A csoport állása: 1. Dánia 6 pont, 1. Montenegró 5, 3. Magyarország 4, 4. Japán 2, 5. Szerbia 1, 6. Tunézia 0

B csoport:

Svédország-Hollandia 21-23 (12-15)
Lengyelország-Kína 19-16 (12-11)
Kuba-Angola 23-38 (14-20)

A csoport állása: Hollandia 6 pont, 2. Svédország 4 (89-76), 3. Lengyelország 4 (76-69), 4. Angola 2 (85-97), 5. Kína 2 (76-91), 6. Kuba 0

C csoport:

Brazília-Németország 23-21 (9-8)
Franciaország-Argentína 20-12 (13-6)
Dél-Korea – Kongói DK 35-17 (14-6)

A csoport állása: 1. Franciaország 5 pont (72-54), 2. Brazília 5 (73-56), 3. Dél-Korea 4, 4. Németország 2 (74-66), 5. Argentína 2 (48-68), 6. Kongói DK 0

D csoport:

Norvégia-Kazahsztán 40-19 (20-10)
Spanyolország-Románia 26-18 (13-12)
Oroszország-Puerto Rico 45-18 (13-12)

A csoport állása: 1. Oroszország 6, 2. Norvégia 4 (104-58), 3. Románia 4 (101-60), 4. Spanyolország 4 (83-56), 5. Kazahsztán 0 (49-107), 6. Puerto Rico 0 (45-131)