Tovább folytatódott a magyar birkózók vesszőfutása Las Vegasban

Szabó László (pirosban). MTI archiv: Nyikos Péter

Magyarok nélkül rendezték meg a Las Vegas-i olimpiai kvalifikációs birkózó-világbajnokság második napi éremküzdelmeit is, miután az egyedül állva maradt Szabó László elveszítette vigaszági találkozóját.

A sérüléséből lábadozó Módos Péter helyén szereplő Krasznai Máté két szép sikerrel jutott a nyolc közé, ahol a győzelem az elődöntő mellett olimpiai indulási jogot is ért volna, ám a kirgiz Arszen Eralijev ellen nem volt esélye.

A meccs nagyon rövid ideig tartott, Eralijev ugyanis gyönyörű akciókkal kevesebb mint két perc alatt összegyűjtötte a technikai tushoz szükséges nyolc pontot. A kirgiz aztán az elődöntőben nem bírt azeri riválisával, így nem jutott fináléba, ezzel pedig Krasznai nem került vigaszágra, melyen még lehetett volna esélye kivívnia az olimpiai kvótát érő hat közé kerülést.

„Szépen szerepelt ma Máté, de sajnos a kirgiz jobb nála, ez az igazság” – mondta az MTI-nek Struhács György szakágvezető az FTC birkózójáról.

„Ez volt az első világversenyem. Rengeteg tapasztalattal térek majd haza” – nyilatkozta napja végén a Ferencváros birkózója. – „Az első két meccsem jól sikerült, Eralijev viszont nagyon erős volt, nem tudtam vele mit csinálni.”

A nap másik ötkarikás súlyában, a 130 kilogrammban érdekelt Lám Bálint szintén nem szerzett kvótát, mivel az őt a nyolcaddöntőben legyőző azeri szintén lemaradt a döntőről.
„Sajnálom ezt a napot, mert jó állapotban voltam erőben és fejben is. Az első meccsemen jól birkóztam, s a másodikon sem ment rosszul, ám sajnos az azeri nagyon erős volt” – értékelt röviden az MTI-nek Lám Bálint.

A ötkarikás játékok műsorán nem szereplő 80 kilogrammosok között érdekelt Szabó László egészen más negyeddöntőt birkózott, mint Krasznai. Az UTE kötöttfogásúja – aki első két mérkőzésén látványos akciókat bemutatva győzött – a törökök klasszisával, Selcuk Cebivel óriási csatát vívott, melyben szinte kilátástalan helyzetből sikerült majdnem fordítania.

A mérkőzésen iszonyatosan nagy energiákat mozgósított mindkét birkózó. Az első szakaszban Cebi volt a jobb: másfél perccel a kezdés után kiléptette ellenfelét, majd a szünet előtt nem sokkal, szépen megtartotta Szabó egyik akcióját, majd mögé ment, s a pihenőre magabiztos, 3-0-ás előnnyel mehetett.

A második szakaszra Szabó László minden energiáját összeszedve harcolt, ment előre, tapasztalt riválisa azonban hiába fáradt, minden kezdeményezését védte. Az utolsó percre egyre kevesebb esély maradt, ám Cebi egyre fáradt és egyértelműen passzív volt, amiért jött az intés, igaz, mindössze 25 másodperccel a vége előtt. „Csak a négypontos jó, nincs más esély” – kiáltotta a szőnyeg mellől Repka Attila Szabónak, aki néhány nagy levegővétel után összefogta a parterhelyzetbe küldött riválisát, s utolsó erejét összeszedve megpróbálta megemelni. Az első kísérlete nem sikerült, visszaguggolt riválisa mellé, s úgy látszott újabbra már nem lesz ereje, de mégis fel tudott állni a törökkel, majd eldobta, Cebi azonban nem fordult a hátára, így csak két pontot ért a mutatvány, a mecset pedig a török nyerte 3-2-re.

„Nagyon sajnálom, mert tényleg kevés hiányzott. Ráadásul nagyon kihajtotta Cebit, félek, hogy elbukja az elődöntőjét és ugrik a vigaszág is” – mondta a mérkőzés után Struhács György, akinek a félelme nem igazolódott be, mivel Cebi – noha szinte hullafáradtan birkózott, mégis – megnyerte következő meccsét, s vigaszágra vitte Szabót.

A magyar sportoló a kirgiz Szamat Sirdakov ellen lépett szőnyegre, s a mérkőzés a negyeddöntőhöz hasonlóan nagy küzdelmet hozott, akciót keveset. A mérkőzésvezető előbb a kirgizt intette passzivitásért, Szabó viszont a térdelő helyzetből nem tudott értékelhető akciót csinálni, így a szünetre maradt a 0-0.

A folytatásban egy perc után a magyar kapott intést, s mint ez később kiderült, döntő jelentőségű mozzanat volt. A lenti helyzetből ugyanis Sirdakov ki tudta őt emelni, s két pontot érően el is dobta. Az akció értéke egyértelműnek tűnt, ám a kirgiz sarok négy pontot szeretett volna, ezért videózást kért. A reklamációt a zsűri nem fogadta el, így Szabó kapott egy pontot (1-2), s két perce maradt, hogy ledolgozza hátrányát. Ekkorra azonban már látszottak rajta a fáradtság jelei, s hiába próbálkozott becsülettel, nem tudott akciót csinálni, ez pedig a búcsúját jelentette.