Universiade Dél-Koreában

Shares

univesiade_fogadalom-33Az egyetemi sport legnagyobb nemzetközi eseményén – amelyet sokan az olimpia előcsarnokaként emlegetnek – a magyarok 13 sportágban száztizenheten állnak rajthoz.

A csapat tagjai között lesznek olimpikonok, világ- és Európa-bajnoki érmes versenyzők. A Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) tájékoztatása szerint a szakmai vezetők a magyar csapattól 10-13 érem megszerzését remélik. Az összes érmek harmadát adja az atlétika (50) és az úszás (42). Ez utóbbi sportágban a magyarok nem szerepelnek.

Az idei Universiaden 21 sportág került a programba (13 kötelezően, 8 a helyi szervezők választása alapján). A magyarok az asztalitenisz, atlétika, evezés, golf, judo, kézilabda (férfi), kosárlabda (női), műugrás, sportlövészet, taekwondo, torna, vívás és vízilabda (férfi és női) sportágakban állnak rajthoz. A megnyitó napja július 3-án, a záróünnepség július 14-én lesz. Aznap már csak a 272., a legutolsó aranyérem sorsa dől el, a férfi vízilabdázóké.

Hirdetés

A magyar csapat tagja lesz többek között a cseljabinszki taekwondo világbajnokságon bronzérmet szerző és ezzel a sportág első női magyar érmének birtokosa, Kotsis Edina, aki Universiade-bronzérmet is nyert már korábban. Résztvevő lesz a műugró Kormos Villő, Eb-bronzérmes, a sportlövő Babicz Sára vb-ezüstérmes, egyetemi vb-bronzérmes, a judos Gorjanácz Zsolt és Vér Gábor, akik junior vb-n szereztek korábban bronzérmet.

Érdemes lesz odafigyelni  az atlétáknál olimpiai kvalifikációt szerzett gyaloglóra Helebrandt Mátéra is, aki 32. lett a londoni olimpián, valamint az evezősöknél  a Simon Béla-Juhász Adrián kormányos nélküli kettes teljesítményére, akik idén az Eb-n ötödik helyet, de emellett tavaly egyetemi vb-aranyérmet is szerzetek. Indul a győri evezős nyolcas, akik az egyetemi Európa játékokon szereztek aranyérmet.

Jó eredmény várható Gondos Flórától, az ifjúsági Eb ezüstérmes műugrótól, a vívó Hanczvikkel Márktól (U-23 Európa-bajnok, a 2011. évi Universiaden bronzérmes a párbajtőrcsapattal), Lupkovics Dórától (ifjúsági olimpia bronzérmes tőrvívó).

Hirdetés

A tornában nevezték Bryan Mcload Sheppard-et, akinek az édesanyja magyar, ő maga magyar-amerikai kettős állampolgár.

A férfi Universiade bajnok vízilabdacsapatban (sőt a hölgyek csapatában is) szép számmal akadnak játékosok a két évvel ezelőtti Universiadé-győztes csapat képviselői közül is, élükön a kapitányukkal, Vincze Balázzsal. A csapatot erősíti a világbajnok Bátori Bence is.

logo_2015_su_gwangju_5

A magyar csapatok csoportellenfelei: 

Női kosárlabda, A csoport: Kanada (07.05), Mozambik (07.06), Korea (07.07),

Nő vízilabda, B csoport: Olaszország (07.04), Ausztrália (07.05), USA (07.07), Franciaország (07.08)

Férfi vízilabda, B csoport: Franciaország (07.02), Ausztrália (07.04), Hollandia (07.06)

A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU), 1959-ben rendezte meg az első Universiadét. Magyarország több nemzetközi egyetemi sportrendezvény házigazdája is volt már: 1935-ben Budapesten szervezték meg a VI. Nemzetközi Egyetemi Nyári Játékokat, 1949-ben és 1954-ben Világdiák Játékoknak, ötven éve, 1965-ben pedig a IV. Nyári Universiadénak adott otthont Budapest.

A magyar egyetemi élsport nemzetközileg is elismert magas színvonalát a 2013. évi Nyári Universiadén elért eredmények (4 arany, 2 ezüst, 9 bronz, 18. hely az éremtáblán) és a 2014. évben rendezett 13 egyetemi világbajnokságon a magyar sportolók által megszerzett 29 érem (13 arany-, 8 ezüst és 8 bronzéremmel) is erősíti. A Nyári Universiadek 56 éves történetében a magyar egyetemi és főiskolai sport 113 arany, 90 ezüst és 105 bronzéremre lehet büszke, azaz eddig összesen 308 éremre.