Usain Bolt a sprintkirály!

Usain Bolt a 100 után csütörtökön 200 méteren is legyőzte Justin Gatlint, így második aranyérmét nyerte meg a pekingi atlétikai világbajnokságon.

A férfi 100 döntőjének visszavágóját várta mindenki a férfiak 200-as fináléjától. A klasszikus távon vasárnap Usain Bolt mindössze egy századdal győzte le Justin Gatlint, de az akkori futásnál azt lehetett érezni, hogy az amerikai nem feltétlenül azért veszített, mert lassabb volt, hanem mert elgörcsölte az utolsó 20-30 métert. A mostani fináléban Gatlin nem tűnt görcsösnek, a nagy párharc mégis elmaradt, mivel a célegyenesre fordulva az amerikai nem bírta Bolt tempóját, aki mosolyogva, magát ünnepelve ért célba, 19.55 másodperces eredménnyel, a világ idei legjobbjával, s nyerte meg karrierje tizedik vb-címét.

A hatszoros olimpiai bajnok jamaicai sprinter sikere azért is parádés, mert idén nagyon keveset versenyzett, 200-on szinte nem is indult, a vb-n mégis kirobbanó formában tudott futni. Bolt 200 méteren sorozatban negyedik vb-aranyát gyűjtötte be.

A nőknél a bolgár Iveta Lalova-Collio és a brit Dina Asher-Smith is egyéni legjobb eredményével jutott be a női 200 méteres síkfutás fináléjába. A döntőben három jamaikai futónő mellett két amerikai sprinter áll rajthoz.

A 100-on ezüstérmes Dafne Schippers erősen tartalékolt az elődöntőben.

Az elefántcsontparti Marie-Josee Ta Lou 22.56 másodperces egyéni legjobb idejével lecsúszott a fináléról. A döntőt pénteken, magyar idő szerint 15 órakor futják.

A női 400 méter a 200 háromszoros vb-győzteséről, ötkarikás címvédőjéről, az amerikai Allyson Felixről szólt, aki a mostani vb-n az egykörös számot választotta a félkörös helyett, s mint kiderült, számításai beigazolódtak. Minden idők egyik legeredményesebb atlétája egészen imponáló versenyzéssel győzött. A rajtgépből óriási sebességgel robbant ki, s az első 200-on óriási előnyt harcolt ki, majd a kanyart lazábbra vette, a célegyenesben pedig újítani tudott, s végül 49.26 másodperccel, a világ idei legjobbjával győzött. Mögötte a bahamai Shauna Miller (49.67, PB) és a jamaikai Shericka Jackson (49.99, PB) ért célba.

A négyszeres olimpiai bajnok Felix kilencedik világbajnoki aranyérmét nyerte meg, s ezzel már 11 darabból áll a vb-s éremgyűjteménye. Felix ezen a távon 2011-ben Daeguban 49.59-cel világbajnoki ezüstérmes volt a botswanai Amantle Montsho (49.56) mögött.

A férfi hármasugrás egész szezonban talán a sportág legszínvonalasabb rivalizálását hozta a címvédő amerikai Christian Taylor és a kubai Pedro P. Pichardo között. Mindketten 18 méter fölé javították egyéni csúcsukat, s rendre néhány centi döntött csak közöttük a versenyeken. A csütörtöki vb-döntőben így élvezetes csatát lehetett tőlük várni, s a két ugró nem is okozott csalódást. Kezdésként Pichardo állt az élre elsőre produkált 17,52 méteres eredményével, majd Taylor – visszafogottabb nyitóugrása után – a második sorozatban 17,49-re javított, harmadikra pedig mindketten 17,60-ig repültek. A folytatásban Taylor 17,68-cal átvette a vezetést, Pichardo viszont nem javított. A következő kör pedig nem hozott változást, aztán a hatodik, utolsó sorozatban Taylor olyat ugrott, amelynél korábban csak egyetlen ember, Jonathan Edwards tudott nagyobbat, és ő is csak egyszer: a 25 éves olimpiai bajnok amerikai 18,21 méternél ért homokba, ami csak nyolc centivel kisebb mint a brit sportoló 20 éve elért világcsúcsa. Pichardo végül a hatodikra elért 17,73 méteres eredményével lett második, míg a harmadik helyen a Pekingben olimpiai bajnok portugál Nelson Evora végzett 17,52-vel.

Női kalapácsvetésben mindenben a papírforma érvényesült, ugyanis az idén történelmi, 80 méter feletti világcsúcsot javított lengyel Anita Wlodarczyk megnyerte a számot, ráadásul a várakozásnak megfelelően óriási fölénnyel. Wlodarczyknak csak saját, 81,08 méteres rekordja volt az ellenfele, amit nem sikerült megdöntenie, 80,85 méteres győztes eredménye azonban így is minden idők második legjobb dobása.