Varga János: Simicskó Istvánnak nagyon sokat köszönhetünk!

Shares
birko_Varga János, 440, arc, jó

Varga János megérhette, hogy ismét van birkózó szakosztálya a Budapesti Honvédnak (Fotók: JochaPress.hu)

Szombaton ünnepélyes külsőségek között bonyolították le a Tüzér utcai csarnokban a tavaly újjászervezett birkózó szakosztály első, hivatalos versenyét a Honvéd Kupáért, amely egyben kötött- és szabadfogású válogató is volt. Az eseményen megjelent Simicskó István honvédelmi miniszter, a Budapesti Honvéd SE társadalmi elnöke is.

Ott volt a szépszámú néző között Varga János olimpiai-, világ- és Európa-bajnok birkózó is, aki annak idején, a bezáráskor is tagja volt a szakosztálynak. Őt kérdezte a JochaPress.hu az előzményekről.

– Bizony nagy szívfájdalmam volt, amikor a Honvéd akkori vezetése minden gond nélkül feloszlatta a Honvéd egyik legsikeresebb, valóban nagy múltú szakosztályát, a birkózókét – vélekedett a piros-fehér klub egyik legnagyobb egyénisége. – A bomlasztás már 1988-ban megkezdődött, amikor a nagy hatalommal rendelkezett Hegedüs Csaba számos élversenyzőnket – többek között Sipos Árpádot, Faragó Józsefet és Kékes Györgyöt is – elvitte a Vasasba, hogy az esetleges szöuli olimpiai pontokat már a piros-kékeknek hozzák. (Ilyen esetek sajnos, Rió előtt is előfordultak – a szerk.) Ugyanilyen megfontolásból vitte el Hegedüs a Ferencvárosból az 1986-ban, Budapesten világbajnokságot nyert Gáspár Tamást is.

[Customads id=646335]

 – A megbontott szakosztállyal így már könnyebb dolga volt a vezetésnek?

– Természetesen ezek a „lelépések” gyengítették a klubon belüli tekintélyünket. 1989-ben a klub egyik elnökségi ülésén már konkrét listát kaptam a kezembe arról, hogy kiket akarnak eltávolítani. Felszólaltam, de az ejtőernyősökből állt elnökség favágó módon tette a dolgát. Nem figyeltek azok senkire és semmire!

 – Mit gondol, meg lehetett volna előzni ezt az eredményesség ismeretében nyugodtan esztelennek is mondható döntést?

– Meggyőződésem szerint igen! Azért merem ezt állítani, mert idejében jeleztem a tervezett leépítéseket a birkózó szakosztály főnökeinek azzal, hogy menjenek el az akkori honvédelmi miniszterhez, Kárpáti Ferenchez, aki biztosan közbelépett volna. Ám ezek a sportág iránt érzéketlen barbárok leintettek, mondván: ők maguktól is elintézik ezt. Persze nem tudtak – mert nem is akartak! – semmit tenni, a sikerekben oly gazdag szakosztályt pedig egyirányú utcába hagyták terelni, aminek vágóhíd lett a vége…

vívás151120_Simicskó, 440

Simicskó István honvédelmi miniszter nem csak ígért, tett is

 – A sors fura fintora, hogy akkor nem mentek el a miniszterhez, most pedig a jelenlegi honvédelmi miniszter tett azért, hogy a birkózás ne kerüljön le véglegesen a Honvéd történelemkönyvének lapjairól.

Simicskó István már 2010-ben – ekkor lett honvédelmi államtitkár – jelezte segítő szándékát, de abban a konstrukcióban végül nem jött össze a változás. Miután 2012 és 2015 között ő felelt az EMMI-ben, államtitkári rangban a magyar sportért, onnan elköszönve nevezték ki honvédelmi miniszternek 2015 őszén. Mint az egyesület elnöke, megerősítette korábbi ígéretét, s 2016 tavaszán valóban újjáalakult a Honvéd birkózó szakosztálya.

 – Ez volt az első, hivatalos verseny. Milyenek a birkózók hétköznapjai?

– Ami a legfontosabb: legalább 60-70 gyerekkel foglalkoznak az edzők rendszeresen. A minőséggel sincs gond, mert a Dorogon a közelmúltban sajnálatos módon kétfelé szakadt, egyébként igen sikeres szakosztály egyik edzője, Lévai Zoltán számos felnőtt versenyzőt is magával hozott. Nálunk dolgozik többek között Majoros István olimpiai bajnok is, ami mindenképpen tekintélyt ad a szakosztálynak.

Varga János befejezésül még azt is hozzátette, a szombati eseményen a  válogatottal hivatalból megjelent Sike András mellett ott volt az ugyancsak olimpiai aranyérmes Majoros István és Repka Attila is. Annak is örült, hogy Simicskó István a köztudottan feszített programja ellenére legalább három órát töltött a megjelentek között.

(jocha)