Veres Győzőt a hiénák Ausztráliáig kergették

Shares

Veres Győző_könyv, 440

Élvezetes és egyben megrendítő olvasmányt vesz kezébe az érdeklődő. A világ valaha élt egyik legnagyobb súlyemelő egyéniségéről, Veres Győzőről olvashatunk; a könyvet Norvégiában élő fia, Veres Csaba és kecskeméti unokabátyja, Kertész József állították össze.

Az idősebb korosztály tagjai még élénken emlékeznek erre a Berekböszörményből indult fiatalemberre, aki forradalmasította sportágát. Rómában megszerezte a sportág első olimpiai érmét, egy bronzot. Kétszeres összetettbeli világbajnok volt (1962, 1963), de amint sérülten csak harmadik tudott lenni a tokiói (1964) olimpián, azonnal hiéna módjára nekiesett irigyeinek sokasága.

Attól kezdve a Magyarországon töltött évei végig ellenszélben teltek. Ő is megkapta, ami az elveikért kiálló, szókimondóknak kijárt. Gáncsoskodások sorával kellett megküzdenie, erre forgácsolva erejének jelentős részét.

Veres Győző szakít, 440,  15. 03. 28.

A legjellemzőbb esetek egyike 1966-ban történt. Vranyecz Kálmán „megbeszélte” a bírótársakkal, hogy ne Veres nyerjen a berlini világbajnokságon. Kérésének megfelelően 2-1 arányban le is szavazták a harmadik nyomásgyakorlatát. Ez a plusz öt kiló nagyban növelte volna végső sikerének esélyét. Így viszont maradt az ezüstérem…

Veresnek folytatólagosan nem lehetett igaza, s ezért nem is lehetett maradása. Legjobb barátjának, Nemessányi Árpádnak ajánlottak törökországi edzőséget, amit végül több éves procedúrát követően Veres Győző kapott meg. Ritka kitüntetésként családjával együtt távozhatott a törökökhöz, ahol emberileg és szakmailag is méltó módon fogadták. Marasztalták is volna, de ő – ha már el kellett mennie – mindenképpen messzebbre akart menni Magyarországtól.

Végül Ausztráliában kötött ki, ahol hamar kiderült: nincs érdemi lehetőség kivételes szaktudása átadására. Kőkemény fizikai munkára kényszerült, amelynek évtizedei során kizsigerelt, nyomorék ember vált belőle.

A 2011. február elsején távozott Nagy Bajnok élettörténete rendkívül érdekes és tanulságos olvasmány. „Az aranyaktól a porba – egy ellopott élet” címet viselő mű a simicron.trade@gmail.com email címen rendelhető meg.