Vereség szétlövés után, oda az olimpia

A vesztes magyar csapat a jégkorong olimpiai selejtező torna harmadik fordulójában játszott Magyarország - Lengyelország mérkőzés után a Papp László Sportarénában 2016. február 14-én. Magyarország – Lengyelország 0-0, majd büntetőkkel a lengyel csapat nyert, így a magyar válogatott második helyen zárt a budapesti olimpiai selejtezőtornán, és így nem lesz ott a 2018-as pjongcsangi téli játékokon. MTI Fotó: Kovács Tamás

A vesztes magyar csapat a jégkorong olimpiai selejtező torna harmadik fordulójában játszott Magyarország – Lengyelország mérkőzés után. MTI Fotó: Kovács Tamás

A magyar jégkorong-válogatott második helyen zárt a budapesti olimpiai selejtezőtornán, és így nem lesz ott a 2018-as pjongcsangi téli játékokon, miután a torna vasárnapi zárófordulójában gól nélküli döntetlent követően szétlövéssel kikapott az addig szintén százszázalékos lengyel csapattól.

A találkozót megelőzően 16 győzelem, 6 döntetlen és 29 vereség volt a magyar örökmérleg a lengyelekkel szemben. A két együttes legutóbbi összecsapását a magyar válogatott nyerte a tavalyi krakkói világbajnokságon 2-1-re, a győztes gólt akkor Szirányi Bence szerezte. A védő most nem léphetett a jégre, mivel pénteken megsérült a térde az észtek elleni mérkőzés hajrájában.

A bemelegítésnél a lengyel kapu mögött kitört az egyik plexielem, így bő tízperces késéssel kezdődött a találkozó. A magyar válogatottat nem zavarta meg a csúszás, és remek játékkal kezdett a teltházas Papp László Sportarénában. Alig fél perc elteltével Sofron István vezette egy az egyben kapura a korongot, és csak a vendégek kapusának bravúrja akadályozta meg a villámgyors magyar gólt. A folytatásban – akárcsak csütörtökön a litvánok és pénteken az észtek ellen – a magyarok támadásban aktívabb voltak ellenfelüknél, és uralták a találkozót: több nagy helyzetet is kidolgoztak, bár Rajna Miklósnak is akadt védenivalója.

A második harmadra újabb védőt vesztett a magyar válogatott, Gőz Balázs vállsérülés miatt nem tudta folytatni a játékot. A harmad első fele kiegyenlített játékot hozott: Rajna több bravúrt is bemutatott, magyar oldalon pedig előbb egy szemfüles korongszerzést követően Benk András hibázott ziccert, majd Sofron lőhetett két ízben is közelről. A játékrész végén újra a magyar csapat volt aktívabb, két perccel a játékrész vége előtt Frank Banham veszélyeztetett, ám negyven perc után sem esett gól.

A zárófelvonás Kóger Dániel kimaradt helyzetével indult, majd négy perccel később Bartalis Istvánt kellett lesegítetni a jégről egy kőkemény ütközés után. A 48. percben a mindkét eddigi találkozón betaláló Galló Vilmos előtt adódott nagy helyzet: a palánkról furcsán visszapattanó lövés kapust és védőt egyaránt megzavart, ám Galló is meglepődött, így nem tudta az üres kapuba sodorni a korongot. A következő percekben a vendégek vezettek veszélyes támadásokat, ám a magyar védelem remekül zárt. A hajrá kecsegtető lehetőséget hozott mindkét oldalon: Rajna emberhátrányban védett nagyot, majd Sofron lövését hárította a lengyel kapus. A magyar válogatott hatvan perc alatt 34 alkalommal lőtt kapura, míg a lengyel csapat 23-szor, ám maradt a gól nélküli döntetlen.

Az ötperces hosszabbításban emberelőnyhöz jutottak a magyarok, de több helyzetet is kihagytak, így a döntés a büntetőkre maradt.

A büntetőknél a csapatkapitány Vas Márton után Andrew Sarauer és Frank Banham is hibázott, míg a lengyelektől Krzysztof Zapala betalált.

Krzysztof Zapala győztes gólja a jégkorong olimpiai selejtező torna harmadik fordulójában játszott Magyarország - Lengyelország mérkőzésen a Papp László Sportarénában 2016. február 14-én. Magyarország – Lengyelország 0-0, majd büntetőkkel a lengyel csapat nyert, így a magyar válogatott második helyen zárt a budapesti olimpiai selejtezőtornán, és így nem lesz ott a 2018-as pjongcsangi téli játékokon. MTI Fotó: Kovács Tamás

Krzysztof Zapala győztes gólja a jégkorong olimpiai selejtező torna harmadik fordulójában játszott Magyarország – Lengyelország mérkőzésen. MTI Fotó: Kovács Tamás

Ezzel a lengyel válogatott jutott tovább a kvalifikációs sorozat utolsó, szeptemberi körébe.

Rich Chernomaz szövetségi kapitány az M4 Sportnak adott interjújában elmondta, nem kérhet ennél többet játékosaitól, akiknek még a hosszabbításban is volt helyzetük.
„Fájó, hogy egy büntető döntött, nem mondhatom, hogy nem érdemeltünk győzelmet. Három meccsen egy gólt kaptunk rendes játékidőben, de ez sem volt elég” – mondta a szakvezető.

3. (utolsó) forduló:

Lengyelország-Magyarország 1-0 (0-0, 0-0, 0-0, 0-0) – szétlövés után: 1-0

Észtország-Litvánia 4-1 (3-1, 0-0, 1-0)

A torna végeredménye: 1. Lengyelország 8 pont, 2. Magyarország 7, 3. Észtország 3, 4. Litvánia 0