Via ferrata épült a Gyilkos-tó fölötti Kis Cohárd sziklájára

Shares

maszout1_bVia ferrata épült a székelyföldi Gyilkos-tó fölötti Kis Cohárd sziklafalát meghódítani vágyó hegymászók számára – tájékoztatta az MTI-t Tatár Attila, a gyergyószentmiklósi turisztikai információs iroda vezetője.

Amint az irodavezető elmondta, a sziklafal biztonságos meghódítását elősegítő, a sziklához rögzített acélsodrony mentén kétszáz métert lehet mászni 173 méter szintkülönbséget leküzdve az 1344 méter magas Kis Cohárd csúcsáig. A mászók jutalma, hogy a tetőn két sziklacsúcs között kifeszített kötélhídon haladhatnak át egy 160 méter mély szakadék fölött. Az egész úton lélegzetelállító látványban gyönyörködhetnek.

„Aki belevágna ebbe a kalandba, annak elsősorban azt ajánljuk, nézzen szét a világhálón, készüljön fel, mi is vár rá. Nem feltétlenül profi hegymászók használják a máshol igen népszerű via ferrátákat, hanem hétköznapi turisták is. Leírások, kisfilmek vannak, hogy miként is kell használni egy ilyen utat. Semmiképpen sem felelőtlenül. Csakis az előírásokat betartva, és megfelelő felszereléssel vágjon neki bárki is” – vezette fel a „vasalt hegymászóút”  ismertetését Tatár Attila, a gyergyószentmiklósi turisztikai iroda vezetője.

Kötelező a hegymászósisak, hegymászó hám, kesztyű a kapaszkodáshoz, megfelelő „kantár” és két karabiner. Ez a két karabiner az, aminek minden körülmények között a via ferrata biztonsági kábelébe beleakasztva kell lennie. Három méterenként van a kábel rögzítve, és ez jelenti azt, hogy egy megcsúszás esetén is legtöbb három métert csúszhat a mászó.

maszout2_b

A pályát C/B nehézségi fokúra minősítették a legkönnyebb A-tól a legnehezebb F-ig terjedő skálán. Olyan túrázóknak ajánlják, akik jó erőnléti állapotban vannak és nem félnek a magasságtól.

Az irodavezető szerint a kalandvágyók saját felszerelésükkel mászhatnak az acélsodrony mentén, ám a szükséges felszerelés bérlésére is lehetőséget kívánnak teremteni.

A Gyilkos-tó fölötti via ferratát a gyergyószentmiklósi Dancurás hegyimentőcsapat építette a Hargita megyei önkormányzat támogatásával, és az idén elhunyt Wild Ferenc hegyimentőről, szakíróról nevezték el. A hegymászó utat vasárnaptól vehették birtokba a turisták.

Wild Ferenc emlékét őrzi

Az idén májusban elhunyt Wild Ferenc a gyergyói Hegyimentő Egyesület alapítója volt. Páll Tiborral közösen a ’70-es és ’80-as években ő szervezte, oktatta és vezette a gyergyószentmiklósi hegymászókat, akik a Békás-szoros útépítései mellett azóta is végzik a szervezett hegyimentő munkát a Dancurás hegyimentő csapat tagjaiként.

szekelyhon.ro