Világbajnoki aranyérmes a párbajtőröző Imre Géza

Shares

Imre Geza AirAranyérmet nyert a párbajtőröző Imre Géza a moszkvai vívó-világbajnokságon szerdán.

A döntőig a svájci Peer Borsky, a dél-koreai Park Kjung Du, az ukrán Bohdan Nyikisin, a kínai Li Csen és a dél-koreai Jung Hszeung Hva legyőzésével jutott el a 40 éves magyar vívó, aki az utolsó asszójában is nagyszerű teljesítményt nyújtott. Nem érződött rajta fáradtság, továbbra is rendkívül gyorsan és pontosan vívott, pedig a világranglista éllovasa, a tavaly bronz-, 2010-ben ezüstérmes Gauthier Grumier volt az ellenfele.

Az első szakaszban jó darabig együtt haladt a két vívó, de a szünet előtt nem sokkal Imre kéttusos, 8-6-os előnyre tett szert. A pihenő után ezt még növelni is tudta, többször vezetett hárommal, még 13-10-nél is, amikor már egészen közelinek látszott a vb-cím megszerzése. Csakhogy Grumier is nagyon jól vívott, és 14-14-nél utolérte magyar ellenfelét. Imre viszont egész napjára jellemző módon, bátran és határozottan fejezte be a mérkőzést, villámgyors és pontos támadással tizenötödször is megszúrta a franciát.

A mérkőzésen kevés volt az együttes találat, mindkét fél nagyszerűen hajtotta végre elképzelt akcióit.

A nap során rég nem látott parádés vívást bemutató Imre, akinek világbajnokságon csapatban eddig volt már három aranya, két ezüstje és négy bronza, egyéniben most először nyert érmet.

Imre Géza, aki a magyar férfi párbajtőrvívás legnagyobbjai közé lépett – már ha eddig nem volt ott…: “Igazából nem is tudom, hogy miként is alakult ez a nap, olyan hihetetlen az egész. De inkább a tegnappal kezdeném, mert a selejtezők után mozdulni is alig tudtam, és Németh Kálmánnak, valamint Kovács Beátának köszönhetem, hogy egyáltalán fitten pástra tudtam lépni. Aztán ma egyik asszóról próbáltam a másikra koncentrálni, és egyszer csak, szépen lassan elfogytak az asszók… Az első komoly feladat már a 32 között várt rám, és a 15:10-es eredmény nem mutatja, hogy mekkora csata folyt a páston. Aztán jött Nikisin, és egy olyan meccs, amelyet sosem felejtek el. Sikerült szemtelen tusokat is adnom, és ez korábban nem mindig volt jellemző rám, talán lassan beérek… Igaz, terveim szerint ez volt az utolsó világbajnokságom. Aztán a döntő? Éreztem, hogy hiába világranglista egyes Grumier, kicsit tart tőlem. Sikerült is elhúznom, de egyenlített a francia. A vége összejött! Élveztem a vívást egész nap, és tényleg csak az járt a fejemben, hogy miként adom a következő tust. Persze, most elmondhatatlanul boldog vagyok, de az igazi ünneplésnek várnia kell, mert a csapatverseny mindennél fontosabb!”

Imre Géza. Fotó: Agusto Bizzi/hunfencing.hu

Imre Géza. Fotó: Agusto Bizzi/hunfencing.hu

Világbajnoki aranyat ezt megelőzően két éve, Budapesten szerzett a magyar vívósport, akkor a férfi párbajtőrcsapat győzött, a soraiban Imre Gézával. Egyéniben is férfi párbajtőröző állhatott legutóbb a dobogó legfelső fokára, mégpedig Kulcsár Krisztián a 2007-es szentpétervári vb-n.

Imre Géza sikerével a magyar válogatott már két éremnél tart Moszkvában, miután kedden a kardozó Márton Anna harmadik lett.

A szerdai győztes jelentősen javított helyzetén az olimpiai kvótaszerzést illetően. A 11 hónapos kvalifikációs időszak május elején kezdődött, de Imrének azóta a mostani volt az első számottevő eredménye, ez viszont hangsúlyozottan szerepelni fog majd az összesítésben. Ugyancsak jól áll Boczkó Gábor is, aki ugyan most a második fordulóban búcsúzott, de júniusban bronzérmet nyert az Európa-bajnokságon, és előtte a világkupa-sorozatban is volt jó eredménye.

Férfi párbajtőrben rendeznek majd csapatversenyt is a jövő évi játékokon, így a legjobb az lenne, ha a válogatottnak sikerülne kvótát szereznie. Ebben az esetben ugyanis egyéniben is biztossá válna három magyar riói indulása. Az egyéni szereplés akkor kerül előtérbe, ha a csapat lemaradna az olimpiáról.

Vívó-világbajnokság, férfi párbajtőr

Negyeddöntő:
Imre-Li Csen (kínai) 15-8
Jung Hszeung Hva (dél-koreai)-Enrico Garozzo 15-9
Jörgensen-Andrea Santarelli (olasz) 15-14
Gauthier Grumier (francia)-Rubén Limardo Gascón (venezuelai) 9-8

Elődöntő:
Imre-Jung 15-8
Grumier-Jörgensen 15-11

Döntő:
Imre-Grumier 15-14

A végeredmény: 1. IMRE GÉZA, 2. Gauthier Grumier, 3. Jung Hszeung Hva és Patrick Jörgensen, … 18. Boczkó Gábor, … 28. Rédli András, … 57. Somfai Péter

IMRE GÉZA
Született: 1974. december 23., Budapest
Klubja: BHSE
Versenyszáma: párbajtőr
Legjobb eredményei:
egyéniben – világbajnok (2015), Európa-bajnok (2008), olimpiai 3. (1996), Eb-3. (2002)
csapatban – világbajnok (1998, 2001, 2013), Európa-bajnok (1998, 2006, 2007, 2009, 2010), olimpiai 2. (2004), vb-2. (2009, 2011), vb-3. (1995, 2007, 2010, 2012), Eb-2. (2008, 2011, 2012, 2013), Eb-3. (2005)

Szász Emese nem jutott negyeddöntőbe

A magyarok közül utolsóként Szász Emese is kiesett a női párbajtőrözők egyéni versenyéből a moszkvai vívó-világbajnokságon.

Két könnyű mérkőzés után egy nehéz várt rá a legjobb 16 között, mivel Simona Ghermannal kellett összecsapnia. A román vívó 2012-ben Európa-bajnok volt egyéniben, csapatban pedig ötször nyert Eb-t és kétszer világbajnokságot. Ezzel együtt Szász számított esélyesebbnek, már csak azért is, mert ő vezeti a világranglistát.

A világbajnokságon 2010-ben ezüst-, 2006-ban és 2013-ban bronzérmes magyar párbajtőröző ugyanakkor egyáltalán nem érezte a ritmust és a távolságot, legtöbb akciója eredménytelenül zárult, hibáit pedig nagyon magabiztosan használta ki Gherman. Az első szakasz passzivitás miatt csak bő egy percig tartott, a másodikban viszont a román vívó nyolc találatot adott, miközben Szász csupán kettőt. A második pihenőt követően sem változott a helyzet, a magyar vívó nem tudott újítani, így esélye sem volt arra, hogy fordítson.

Szász a 9., Antal Edina a 25., Budai Dorina a 41., Révész Julianna pedig a 47. helyen végzett.

Női párbajtőrben rendeznek majd csapatversenyt is a jövő évi olimpián, így a legjobb az lenne, ha a válogatottnak sikerülne kvótát szereznie. Ebben az esetben ugyanis egyéniben is biztossá válna három magyar riói indulása. Az egyéni szereplés akkor kerül előtérbe, ha a csapat lemaradna a játékokról. Szász az eddigi eredményeivel – többek között a júniusi Eb-bronzával, illetve a mostani helyezésével – kedvező helyzetben van. A kvalifikációs időszak jövő tavasszal zárul.