Vizsgálóbizottságot hozott létre a Magyar Úszó Szövetség

Shares
MTI Fotó: Kovács Anikó

MTI Fotó: Kovács Anikó

Az olimpiai ezüstérmes, világbajnok Cseh László is tagja annak a bizottságnak, amely a versenyzők gondjait igyekszik feltárni az elmúlt napok történései nyomán, s amelynek összetételét pénteken hozta nyilvánosságra a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) elnöksége. 
A MÚSZ Facebook-oldalán olvasható bejegyzés alapján az elnökségi tag úszó mellett Tóth Ákos egyetemi tanár, Halász Sarolta, a MÚSZ gazdasági igazgatója és Ugrin Tamás ügyvéd tagja a vizsgálatot végző testületnek. A MÚSZ ígérete szerint a felmérés eredménye nyilvánosságra kerül.

Közben az olimpiai bajnok Czene Attila, korábbi sportért felelős államtitkár is Gyárfás Tamás szövetségi elnökkel szemben foglalt állást, s a Lokálnak nyilatkozva úgy fogalmazott: diktatórikus tendenciák tapasztalhatók a vezérkarban, s régebben neki is volt vitája Gyárfással, aki szerinte egészségtelenül „az elmúlt majd két és fél évtizedben gyökeret vert az elnöki székben”.

„A szövetség úgy tesz, mintha kegyet gyakorolna a felkészüléshez szükséges pénzek osztogatása során – mondta Czene, a Magyar Szabadidősport Szövetség elnöke. – Az állami támogatások révén jórészt közpénzekről van szó, melyek felhasználásáról egyrészt egy szakmai grémiumnak kellene határoznia, de jelenleg másféle szempontok érvényesülnek. Másrészt viszont ne a sportoló döntse el, ki és mikor mondjon le, az a közgyűlés feladata, ott kell eldönteni, jól vagy rosszul látta-e el feladatait az elnök.”

„Diktatúra van a szövetségben, és ez már a mi időnkben is így volt. Sokan egzisztenciájukat féltve nem mernek vagy nem akarnak megszólalni az alig leplezett fenyegetések miatt. A jelenlegi helyzet senkinek sem jó, és ezen így vagy úgy, de változtatni kell” – tette hozzá Czene a Lokálnak adott nyilatkozatában.

Hargitay András szövetségi kapitány csütörtök este, az M1 aktuális csatornának nyilatkozva ugyanakkor érthetetlennek nevezte azt a felfordulást, amely a MÚSZ és a versenyzők között zajlik.

Hargitay András külön kitért Gyurta Dánielre, aki szerdán csatlakozott Hosszúékhoz, majd – Hargitay elmondása szerint – egy telefonbeszélgetés után a szövetségi kapitányon keresztül helyesbített álláspontján, nem sokkal később azonban újra változtatott. A szakember elmondta, sem az olimpiai bajnok mellúszót, sem klubjánál, az UTE-nél nem tudott senkit utolérni az üggyel kapcsolatban – ráadásul a szintén UTE-s Kapás Boglárka is közleményt adott ki -, s miután a londoni bajnok apja, Gyurta Tamás a szakosztályvezető, „biztosan van ráhatása ezekre a dolgokra”.

Gyurta Dánielről szólva Hargitay András hangsúlyozta, miután a klasszis szakított Széles Sándor edzővel, s bejelentette, hogy a Magyarországra hazatérő Nagy Józseffel képzeli el a jövőt, a MÚSZ volt az első, amely felvette a kapcsolatot a trénerrel és megállapodott vele, miközben az UTE-nál csaknem egy hónapig gondolkoztak az alkalmazásán.

„Ha valakinek minden kívánsága teljesült, az Gyurta Dániel, akinek még külön pszichológust is kivittünk Rióba. Ezek után azt mondja, nem kapott meg mindent, ami nagyon furcsa dolog” – mondta Hargitay.

A szövetség munkájáról Hargitay András megjegyezte, nincs központi akarat, nincs központi vezérelv, mindenki a saját módszerei szerint készülhet.

Az úszószövetség és a versenyzők nyilvános vitáját kedden Rio háromszoros bajnoka, Hosszú Katinka indította el, aki több dolgot is kifogásolt és számon kért a szövetségen, egyúttal lemondásra szólította fel Gyárfás Tamás elnököt. Másnap Gyárfás sajtótájékoztatón jelezte, hogy nem kíván lemondani, ugyanakkor mindent megtesz majd, hogy a problémákat megoldják. Még aznap előbb Gyurta Dániel, azután Kapás Boglárka szólalt meg az ügyben, jelezve, hogy szerintük is vannak gondok, és „nincs rend” a magyar úszásban. Hozzájuk csatlakozott még szerdán a többek között Bernek Pétert képviselő cég, majd csütörtökön a Verrasztó testvérek, Dávid és Evelyn, illetve Kozma Dominik jelezték, hogy egyetértenek a háromszoros olimpiai bajnokkal.

(MTI)