Volt egyszer egy KEK-döntő: a bázeli zöld-fehér csapatunk

FTC_75Negyven évvel ezelőtt a Ferencvárosi TC labdarúgó-csapat egy parádés menetelés végén  a Kupagyőztesek Európa Kupájában eljutott a bázeli fináléig.

Mai szemmel nézve több, mint hihetetlen, hogy egy magyar futball klub négy évtizeddel ezelőtt ilyen magasságban járhatott. Persze a világ és benne Európa még teljesen más volt, mint manapság. Ha csak a labdarúgást nézzük, akkor még a három klasszikus kupában egyszerű, tiszta viszonyok uralkodtak. A pénz még nem volt akkora úr, mint manapság. Arra gondolok, akkor a Bajnokcsapatok Európa Kupájában (BEK) még csak bajnokok, míg a Kupagyőztesek Európa Kupájában (KEK) csak nemzeti kupagyőztesek nevezhettek be, míg a többieknek ott volt a Vásárvárosok Kupájának utóda az UEFA Kupa.

Egy héttel ezelőtt arról emlékeztem meg, hogy a hetvenes évek elejének magyar bajnokcsapata az Újpesti Dózsa a BEK-ben vitézkedett. A belügyminisztériumi lila-fehérek éppen 1974-ben jutottak el a legmesszebbre, amikor az elődöntőben a Bayern München állította meg az újpesti csapatot.

Ugyanebben a szezonban a zöld-fehér alakulat erőltetett menet után jutott el a bázeli KEK-döntőig. De kezdjük az elején! 1974. május elsején a Magyar Kupa döntőjében a Ferencváros ellenfele az akkor NB I/B-s, azaz másodosztályú Komlói Bányász SK volt. A Népstadionban megrendezett fináléban a baranyai csapat Eipel Ferenc öngóljának köszönhetően jutott vezetéshez a 21. percben. A Fradi a 70. percben Mucha József góljával egyenlített ki, majd hét perccel később a 18 éves Magyar István találatával már az FTC állt győzelemre. Végül Kelemen Gusztáv is bevette a komlói kaput, a mérkőzést amúgy a legendás Palotai Károly vezette.A Ferencváros 12. alkalommal nyerte el az akkor Magyar Népköztársaság-kupa (MNK) nevezetű sorozatot.

A zöld-fehér gárda ezzel a sikerrel nyerte el a jogot arra, hogy nevezzen a KEK-küzdelmekbe. 1974 őszén az első ellenfél a Cardiff City volt, az FTC két győzelemmel (2-0, 4-1) ütötte ki a walesi gárdát.

A második fordulóban a Liverpool lett Dalnoki Jenő együttesének az ellenfele. Az első mérkőzésen Liverpoolban a hazaiak a 37. percben Kevin Keegan góljával jutottak vezetéshez. A 92. percben Máté János egyenlített ki, mivel az Üllői úti visszavágó 0-0-ás döntetlennel ért véget, így ezzel a góllal lépett tovább a Ferencváros.

Tavasszal már a negyeddöntőben a Malmö FF volt a Fradi ellenfele. Svédországban a 20 éves Nyilasi Tibor szerezte az első gólt, majd Jönsson öngólja után Máté is bevette a Malmö kapuját. Végül a 90. percben Thomas Sjöberg szépített (1-3). A visszavágón ismét Sjöberg volt eredményes, így az Üllői úton mindössze egy gólra voltak a továbbjutástól a svédek. Ám a 49. percben Máté János ismét egy nagyon fontos gólt lőtt (1-1).

A KEK legjobb négy csapata közé a Ferencvárosi TC mellett a szovjet Dinamo Kijev, a jugoszláv Crvena zvezda és a holland PSV Eindohven jutott be. A negyeddöntőben a PSV a Benficát, míg a Crvena zvezda a Real Madridot büntetőkkel ejtette ki!

Az elődöntőben a Ferencváros már a Népstadionban lépett pályára, az 55 ezer néző előtt megrendezett találkozón az első játékrész végén Branikovits László juttatta vezetéshez a Fradit. A tízszeres olimpiai válogatott játékos tagja volt a müncheni olimpián ezüstérmet szerzett csapatnak. Szavics az 56. percben kiegyenlített, majd Magyar István szerzett győztes gólt a Crvena zvezda ellen.

A belgrádi Marakana-stadionban 110 ezer néző volt kíváncsi a visszavágóra. Pusztai László már a 7. percben bevette a jugoszlávok kapuját. A Szentesről elszármazott játékos játszott a Szegedi EOL AK-ban, majd 1974-ben játékoscsere révén került a Ferencvároshoz a Kispestre távozó Páncsics Miklósért. Pusztai László 1987-ben egy tragikus autóbalesetben hunyt el.

De térjünk vissza a félelmetes Marakanába, az 50. percben kéri egyenlített ki, majd Bálint László kiállítása (70. perc) után Zoran Filipovics szerezte meg a vezetést a Crvena zvezdának. Ekkor hosszabbításra állt a párharc, ám a 83. percben az emberhátrányban játszó zöld-fehérek büntetőt harcoltak ki. A tizenegyest Megyesi István értékesítette és ezzel szó szerint a KEK döntőjébe lőtte a Ferencvárost (2-2).

A sorozat Bázelben ért véget, ahol a Szovjetunió kirakatcsapata a Dinamo Kijev 3-0-ra nyert a Ferencváros ellen. Valerij Lobanovszkij együttesében Vlagyimir Oniscsenko már az első játékrészben duplázott, majd a 67. percben Oleg Blohin állította be a végeredményt.

Kupagyőztesek Európa Kupája, döntő (1975. május 14., Bázel)

Dinamo Kijev-Ferencvárosi TC 3-0 (2-0)
Gól: Oniscsenko (18., 39.), Blohin (67)

A KEK-menetelés során pályára lépő játékosok teljes névsora: Bálint László, Branikovits László, Ebedli Zoltán, Eipel Ferenc, Géczi István, Juhász István, Kelemen Gusztáv, Magyar István, Martos Győző, Máté János, Megyesi István, Mucha József, Nyilasi Tibor, Onhausz Tibor, Pataki Miklós, Pusztai László, Rab Tibor, Szabó Ferenc, Takács László, Viczkó Tamás.