Volt év, amikor egymilliárdot „kalapozott” össze a MOB részére

Shares
Babati Lajos, Schmitt Pál, 440

Balról Babati Lajos és Schmitt Pál. Fotók: jochapress.hu

Rákérdezés nélkül árulta el – ha úgy tetszik, nem titkolta – Babati Lajos, hogy sportszervezői karrierje a Pest Megyei  KISZ Bizottságon kezdődött. Később tizenhat olimpián vehetett részt, s volt olyan év, amikor a MOB javára egymilliárd forintot is „összekalapozott”. A napokban ünnepelte 70. születésnapját.

„Örök életemben rajongtam a sportért. Az első lehetőséget a KISZ-ben kaptam arra, hogy ezen a területen dolgozhassak” – mondta a beszélgetés elején Babati. „1979-ben a Népstadion és Intézményeihez kerültem, majd nyolc év elteltével lettem Schmitt Pál munkatársa a Magyar Olimpiai Bizottságnál. Mindent, amit magánemberként és sportszakmailag elértem, azt Schmitt úrnak köszönhetem.”

 – Mennyi időt töltött el a MOB munkatársaként?

„1987-től 2011 őszéig dolgozhattam ott, miközben szervezési és marketing igazgatóként a legkülönfélébb feladatok koordinálásában és végrehajtásában vehettem részt. Életem legnagyobb ajándékának tartom, hogy tizenhat nyári-, illetve téli olimpián lehettem ott, s hogy a korábbi ötkarikás hőseink mellett az 1988 óta megszerzett magyar olimpiai bajnoki címek, érmek és helyezések gazdáival mindmáig kivétel nélkül jó személyi kapcsolatokat ápolhatok.”

 – Ebben a gyakorlatilag negyedszázadot felölelő időszakban voltak nehéz periódusok is…  

„Kiemelném a pekingi olimpiát megelőző éveket, amikor az állami támogatás ugyancsak vékonyan csordogált. Volt úgy, hogy ez az összeg egy évben mindössze 40 millió forint volt, miközben a MOB-nak nem csak az olimpiai előkészületeket kellett támogatnia, hanem a csőd szélén imbolygó szakszövetségek, kiemelt klubok és szakosztályok anyagi megsegítésével is foglalkoznunk kellett. Megtörtént, hogy egy év alatt egymilliárd forintot „kalapoztam” össze. Ebből 650 milliót készpénzben, a többit különböző, áttételes formákban sikerült megszerezni.”

Babati Lajos, 440

– 2011-ben nyugdíjas lett, azóta mivel foglalkozik?

„A tétlenség egyelőre elkerül engem. Előbb külföldön dolgoztam, majd 2014-től a birkózók szövetségét igyekeztem támogatni. Az ott bekövetkezett személyi változások után a Magyar Sportlövő Szövetséghez igazoltam át, ahol a legközelebbi kiemelt esemény, a 2016 februárjában, Győrben esedékes kvalifikációs Eb előkészületi munkáiban vállalok részfeladatokat. Remélem, azután is lesz majd olyan sportrendezvény, ahol hasznosíthatom magamat.”