Wawrinka elorozta Djokovics elől a Roland Garros trófeát

Djokovics_WawrinkaA svájci Stan Wawrinka és a szerb világelső, Novak Djokovics egyaránt pályafutása első Roland Garros-trófeájáért szállt harcba a párizsi Grand Slam vasárnapi fináléjában, amelyet nagy meglepetésre végül a világranglista 9. helyén számon tartott svájci klasszis nyert meg.

Stanislas Wawrinka a 2014-es Australian Open után második GS-döntőjét játszhatta, és megtartotta százszázalékos teljesítményét, hiszen négyjátszmás meccsen, 4:6, 6:4, 6:3, 6:4 arányban jobbnak bizonyult Novak Djokovicsnál, aki a 2012-es és a 2014-es fináléhoz hasonlóan harmadik párizsi döntőjében is alulmaradt, összességében maradt a korábbi 8 GS-trófea a neve mellett.

Wawrinka győzelmével az Open-éra 27. Roland Garros-bajnoka lett, olyan kiválóságokhoz csatlakozott, mint a kilencszeres győztes spanyol Rafael Nadal vagy éppen a hatszoros győztes svéd Björn Borg.

Djokovics a vereség után könnyeivel küszködve méltatta ellenfelét: „Gratulálok Wawrinkának a kitűnő mérkőzéshez, minden elismerésem. Bátrabb volt, többször merészkedett be alapvonalon belülre, rendkívül jó taktikát választott, ritmusváltásai voltak, kilendített engem a komfortzónámból. Újabb elszalasztott lehetőség ez sajnos. Próbálkoztam, de nem voltam elég jó. Megyünk tovább.”

Stan Wawrinka a kilencedikről a negyedik helyre lépett előre a férfi teniszezők világranglistáján, amelyet párizsi veresége ellenére változatlanul a szerb Novak Djokovic vezet. A Roland Garros kilencszeres bajnoka, a spanyol Rafael Nadal ezúttal címvédőként már a legjobb nyolc között kiesett – Djokovic búcsúztatta -, s emiatt már csak a tizedik az ATP rangsorában.

A legjobb magyar, Fucsovics Márton jelenleg a 166. helyen áll.

Férfi tenisz-világranglista (az ATP honlapja alapján, zárójelben a legutóbbi helyezés):

10.  (7.)  Rafael Nadal (spanyol) 2930

A nők mezőnyében Serena Williams diadalmaskodott, miután legyőzte a döntőbe jutással pályafutása legnagyobb sikerét elérő Lucie Safarova. A világelső amerikai a Roland Garroson játszott hét meccs közül az ötödikben is elvesztett egy játszmát – ezúttal a másodikat –, ám ez, ahogy eddig sem, ezúttal sem akadályozta meg abban, hogy végül győztesen távozzon a pályáról. Pedig a cseh teniszező nagy fordítást mutatott be, 3:6, 1:4-ről visszakapaszkodva nyerte a második szettet, a harmadikban pedig 2:0-ra elhúzott, ám ellenfele összekapta magát, és megnyerte a meccset.

Serena pályafutása 67. WTA-tornagyőzelmét aratta, nem mellékesen pedig a 20. Grand Slam-diadalát könyvelhette el, Párizsban 2002 és 2013 után harmadszor nem tudta senki megállítani. Safarova teljesítménye is megsüvegelendő, hiszen az egyéni döntőben elszenvedett vereségért a női párosok fináléjának megnyerésével vigasztalódott.

Babos Tímea párosban már tizedik, egyesben tíz helyet rontott

Babos Tímea egyesben tíz helyet rontva a 91. a női teniszezők legfrissebb világranglistáján, de párosban egy helyet előrelépett, így tizedik pozíciója az új magyar rekord.

Az egyes rangsort óriási fölénnyel a vasárnap zárult francia nyílt bajnokságon győztes Serena Williams vezeti. Az amerikai játékos előnye jelenleg 4421 pont a negyedik helyről a másodikra előrelépő cseh Petra Kvitovával szemben. Williams döntőbeli ellenfele, a cseh Lucie Safarova a két héttel ezelőtti 13. hely után most a hetedik, míg a Párizsban elődöntős, magyar származású svájci Timea Bacsinszky kilenc pozíciót javítva a 15. helyen áll.

A Roland Garros nagy vesztese a címvédőként már a nyolcaddöntőben búcsúzó orosz Marija Sarapova, aki a másodikról visszacsúszott a negyedik helyre, és a tavaly elődöntős kanadai Eugenie Bouchard, aki ezúttal már az első fordulóban kiesett, s emiatt a kiszorult az első tízből a WTA rangsorában.

Babos párosban már a májusi 11. helyével is a valaha volt legjobb magyar eredményt érte el, így a mostani 10. helye új rekord.

Női egyes világranglista (a WTA honlapja szerint, zárójelben az előző helyezés):