75 éves a Magyar Kajak-Kenu Szövetség

Shares
Négy olimpiai bajnok, hét aranyérem: Hesz Mihály, Kőbán Rita, Kammerer Zoltán és Dónusz Éva. Fotó: MKKSZ

Négy olimpiai bajnok, hét aranyérem: Hesz Mihály, Kőbán Rita, Kammerer Zoltán és Dónusz Éva. Fotó: MKKSZ

Nagyszabású kerti partival ünnepelte fennállásának 75. születésnapját szombaton a Magyar Kajak-Kenu Szövetség a Latorca utcai székházban és annak udvarán. Az eseményen sportolók – köztük az ötkarikás hősök – és sportvezetők közösen emlékeztek az elmúlt évtizedek sikereire.

„A világon az első kajak-kenu versenyt Angliában, 1866-ban, pont hetvenöt évvel a magyar szövetség megalakulása előtt rendezték. Mi a huszadik században kapcsolódtunk be a nemzetközi vérkeringésbe, amit a mintegy öt ezer fős vízi-cserkész mozgalom alapozott meg. Már részt vettünk a harmincas években nemzetközi versenyeken, majd 1954-ben Maconban elképesztő sikert aratott a magyar válogatott. Az első olimpiai bajnok Urányi-Fábián páros nyomdokain a kajak-kenu az utóbbi 20 évben Magyarország legeredményesebb olimpiai sportágává vált. Eddig az olimpiákon összesen 77 érmet szereztek a versenyzők, 22 arany-, 29 ezüst- és 26 bronzérmet, míg a világbajnokságokról ez idáig összesen 481 érmet hoztak el, amelyből 196 arany-, 150 ezüst- és 135 bronzérem volt. És ezek csak a felnőttek eredményei” – mondta beszédében dr. Baráth Etele, az MKKSZ elnöke, aki hozzátette: „ a kajak-kenu sport mára olyan márkanévvé vált, amelynek legfontosabb ismérvei a környezet- és egészségtudatosság, a munkába vetett hit, mások megbecsülése és tisztelete, a sportági örökség megőrzése.”

Az ünnepségen köszöntő beszédet mondott Fábián László, a MOB sportigazgatója, a riói Magyar Olimpiai Csapat vezetője is. Az öttusázó olimpiai bajnok méltatta a hazai kajak-kenu-sport eredményességét. Elmondta azt is, hogy bízik a kajak-kenusok riói sikereiben, valamint reméli, hogy az olimpiák óta tartó magyar kajak-kenu és úszó párviadal a sikeresség terén Rióban is folytatódik, és ebből az egész csapat, sőt nemzet profitálni fog.

A riói olimpiára a megszerezhető 18-ból 17 kvótát szereztek a magyar sportolók, ezzel pedig élen járunk a nemzetek között.

Az eseményen, amelyen minden olyan versenyző és edzője részt vett, aki az elmúlt 75 évben ifjúsági vagy felnőtt világversenyen érmet szerzett, valamint amelyen ott volt a szövetség összes korábbi elnöke és főtitkára is, tíz díjat osztottak ki azoknak, akik háttérmunkájukkal a legtöbbet tették a sportág érdekében.

Elismerésben részesült Sarlós Bernátné, Balogh Anikó, Szászai Erzsébet, Mohácsi Ferenc, Dr. Nagy László, Hazsik Endre, Székffy Géza, Sztanity László, Janza Péter és Simon László is.

Az ünnepségen a sportág örökös bajnokai, mesteredzői és arany érdemérmesei aranyrészvényeket vehettek át, amellyel szimbolikusan a sportág sikereinek és eredményeinek részeseivé váltak, valamint Dr. Baráth Etele köszöntőbeszédében szimbolikusan átadta a szövetség megújult és kibővített székházát is.

MKKSZ