A címvédő Ferencváros lesz a Győr ellenfele a döntőben

A címvédő Ferencváros lesz a bajnok Győri Audi ETO KC ellenfele a női kézilabda Magyar Kupa vasárnapi döntőjében, miután a második szombati elődöntőben 29-25-re nyert a Mosonmagyaróvár ellen Tatabányán.

Győr
Fotó: MTI / Derencsényi István

A 15 sikerével csúcstartó Győr arra készült, hogy sorozatban huszadszor jusson döntőbe, míg a Debrecen 2021 után szeretett volna ismét a fináléba kerülni. Akkor éppen mostani riválisával szemben maradt alul az aranycsatában, ahogy a tavalyi szoros elődöntőben is. Legutóbbi két találkozásuk alkalmával ugyancsak szoros mérkőzést játszottak: a Bajnokok Ligája csoportkörében saját közönsége előtt egy góllal kerekedett felül a DVSC, január közepén pedig a Győr hazai pályán csak a bajnoki összecsapás hajrában tudta kiharcolni kétgólos sikerét a sorozatban hét nyert tétmeccsnél járó hajdúsági alakulat ellen.

A tatabányai csarnokban – ahol múlt hét szerdán a női válogatott játszott Eurokupa-mérkőzést, a jövő hét második felében pedig a férfi válogatott száll harcba az olimpiai kvótáért – zajló négyes döntő első találkozóján a kisalföldi szurkolók „Álmodj! Küzdj! Győzz!” feliratú molinóval indították csatába kedvenceiket, az első két gólt viszont a Debrecen szerezte. A bajnoki címvédő ETO határozott védekezésére alapozva, Veronica Kristiansen vezérletével négygólos sorozattal korán átvette a vezetést (6-3), ennél nagyobb különbség azonban egy ideig nem alakult ki a felek között, sőt 10-10-nél egyenlített Szilágyi Zoltán vezetőedző hajdúsági együttese. Hamarosan visszaállította előnyét az ETO (13-10), Ulrik Kirkely csapata ezt a szünetig eggyel meg is tudta toldani.

A pihenő után egy perc alatt kétszer is betalált a januári orrcsonttörését követően a Győrbe visszatérő Ana Gros, csapata pedig hatgólos előnyre tett szert a 42. percre (24-18). A záró tíz percen belül előbb két találatra közelített a DVSC (26-24), majd emberhátrányban egyenlített is (27-27). A rangadó végül az utolsó hat percben dőlt el: a Debrecen ötven perc elteltével, 3-2 után vezetett ismét 28-27-nél, az utolsó percben azonban Kari Brattset révén visszavette a vezetést ellenfele. Az utolsó debreceni támadás nem jutott el lövésig, vagyis nagy csatában nyert a Győr.

Kristiansen és Brattset hat-hat, Stine Oftedal öt góllal, Sandra Toft tíz védéssel járult hozzá a sikerhez. A túloldalon Planéta Szimonetta öt, Töpfner Alexandra hat góllal, Catherine Gabriel hat védéssel zárt.

„Vezettünk öt-hat találattal is, innen jött vissza a Debrecen. Természetesen meg kell vizsgálnunk ezt az időszakot, ugyanakkor nem szabad elfelejtenünk, hogy emberek vagyunk: vannak hullámvölgyek, nem lehet hatvan percen keresztül a maximumon teljesíteni”

– értékelt Veronica Kristiansen az MTI-nek.

„A kiélezett hajrában az döntött, hogy határozottak maradtunk és nem tévesztettük szemünk elől a célt, hogy nyerni akarunk” – fogalmazta meg a döntő tényezőt. Kitért rá, nagy erőssége a csapatnak a tapasztalat, amely révén tudják, hogyan kell a maguk javára fordítani az ilyen összecsapásokat.

A DVSC válogatott jobbszélsője, Töpfner Alexandra elmondta, védekezésben több hibájuk volt annál, amit előzetesen megbeszéltek. Hozzátette, bár a második félidőben sikerült visszajönniük a mérkőzésbe, a legvége apróságokon múlt, és sajnos nem tudtak nyerni.

„Nagyon nagy előny számunkra, hogy a Bajnokok Ligájában szerepelhetünk, hiszen felgyorsultunk, és jobban bírjuk a terhelést. Holnap megpróbálunk nyerni. Akárki is lesz az ellenfelünk, nekik megyünk, mert mindenképpen szeretnénk megszerezni a bronzérmet”

– szögezte le.

A 6100 néző befogadására alkalmas tatabányai csarnok mintegy kétharmada telt meg a második elődöntőre, amelyet jól kezdett az óvári kapuban a válogatott Szemerey Zsófia, miként a fővárosiaknál Janurik Kinga is. Korai videózás miatt állt a játék a Ferencváros rossz cseréje miatt, a bajnoki éllovas azonban emberhátrányban is be tudott találni (3-1). Az első percekben sok volt a pontatlanság mindkét oldalon, főleg szélsői jó teljesítményének köszönhetően vezetett egy-két találattal a fővárosi együttes.

A januári kéztörése után visszatérő Andrea Lekic góljaival 7-4-re távolodott el az FTC, amelyből ketten is az arcukat fájlalva maradtak a földön az első játékrész hajrájához közeledve. Előbb egy mosonmagyaróvári könyökkel találkozó Tomori Zsuzsanna ápolása miatt állt a játék, majd Janurik találkozott szerencsétlenül a labdával. Előbbi az M4 Sportnak elárulta: valószínűleg eltörött az orra. A Mosonmagyaróvár hiába zárkózott 9-8-ra, pihenni a zöld-fehérek négygólos előnyével vonulhattak a felek.

A fordulás után is maradt ekkora a különbség, tartósan a 38. percig nem tudtak elmozdulni erről a csapatok. Ekkor Albek Anna látványos ejtése jelentett fordulópontot. Közelebb zárkózott az Európa-liga-negyeddöntős Mosonmagyaróvár, többször is támadhatott a mínusz egyért, 18-16-nál időt is kért Allan Heine, a fővárosiak vezetőedzője. A sorok rendezése nyomán az addigi legnagyobb, héttalálatos előnyt alakított az FTC (24-17), élve a bő hatperces óvári gólcsend kínálta lehetőséggel. A záró hat percen belül Gyurka János kért időt 26-21-nél, és bár csapata 26-24-re még meg tudta közelíteni a címvédőt, az utolsó két percben ennél többre már nem futotta erejéből.

Janurik 13 védéssel, Klujber Katrin nyolc, Lekic hat góllal járult hozzá a sikerhez. A túloldalon Szemerey kilenc, Hadfi Gréta négy védéssel, Tóth Eszter öt, Tóth Gabriella négy találattal zárt.

Vasárnap a tizedik Ferencváros-Győr finálé következik a női Magyar Kupában, az eddigi mérleg hat kisalföldi és három fővárosi siker

„Szoros, kemény mérkőzés volt, amelynek a végén eléggé nyugodtan játszottunk. Janurik Kinga védéseinek és a gyors góljainknak köszönhetően szinte végig három-négy gól volt az előnyünk”

– nyilatkozta az MTI-nek Andrea Lekic.

Hozzátette: majdnem két hónap szünet után az első meccsét játszotta, és nagyon izgatott volt, mert soha nem lehet tudni, hogyan sikerül egy ilyen visszatérés, de a keze már teljesen jól van, nagyon jól érezte magát a pályán.

„Nagyon jó munkát végeztünk, de most pihennünk kell, mert kemény mérkőzést játszottunk, és holnap természetesen nyerni akarunk, ahogyan ellenfelünk is. Ez a legnagyobb rangadója a magyar női kézilabdának, öröm és megtiszteltetés ilyen meccseket játszani”

– utalt a Győr elleni rangadóra az FTC szerb irányítója.

Szemerey Zsófi elárulta: a második félidő közepétől rosszul élte meg a pályán történteket, mert egy kicsit szétesett a védekezésük és neki sem jöttek úgy a védések, mint addig, ez némileg elbizonytalanította.

„Ezért is alakult ki nagyobb különbség abban az időszakban. Utána még próbáltunk visszakapaszkodni, de az már nagyon sok energiát vett ki belőlünk, úgyhogy sajnos csak ennyire futotta ma”

– vélekedett a négyes döntőben először szereplő óváriak válogatott kapusa.

Hangsúlyozta, bár a négy közé kerüléssel már elérték a kitűzött céljukat a Magyar Kupában, de természetesen éremmel szeretnének zárni. A DVSC ellen nagyon nagy csatára számít, jól ismeri egymást a két együttes, ezért az lesz a kérdés, melyik csapat lesz a frissebb.

„A Debrecennek előnye van, hiszen az első elődöntőt játszotta, ezáltal többet pihenhet, de ez nem lehet kifogás”

Török Bódog női kézilabda Magyar Kupa

Győri Audi ETO KC – DVSC Schaeffler 29-28 (16-12)
Győr:
Duijndam, Toft (kapusok), Blohm 2, Brattset Dale 6, Broch, De Paula 2, Farkas J., Fodor, Gros 2 (1), Győri-Lukács 1, Haugsted 1, Hovden 1, Kristiansen 6 (1), Nze-Minko 2, Oftedal 5, Szöllősi-Schatzl 1.
DVSC: Bartulovic, Gabriel (kapusok), Csernyánszki 1, Füzi-Tóvizi 3, Grosch 1, Haggerty 2, Hornyák, Johansson, Jovovity 3, Kácsor 4 (2), Petrus 1, Planéta 5, Szabó N., Töpfner 6 (5), Vámos M., Vámos P. 2.

FTC-Rail Cargo Hungaria – Motherson Mosonmagyaróvári KC 29-25 (14-10)
FTC:
Böde-Bíró, Janurik (kapusok), Bölk, Cvijics 2, Edwige, Hársfalvi 2, Kisfaludy, Klujber 8, Kovács A. 1, Kukely, Lekic 6 (3), Malestein 5, Márton 3, Simon 2, Tomori.
Mosonmagyaróvár: Hadfi, Horváth, Szemerey (kapusok), Albek 2, Bardi, Faragó 1, Ivancok 3, Lancz 2, Pásztor 2, Schatzl 1, Stranigg 2, Sztankovics, Tóth 4, Tóth 5 (2), Udvardi 2, Varga 1 (1).