A Fradi 1967-ben kezdett utoljára zsinórban öt győzelemmel

A Szombathelyi Haladás kapusa Szarka Zoltán és Albert Flórián. Fotó: Mező Károly

A Ferencvárosi TC labdarúgó-csapata zsinórban öt győzelemmel kezdte az elsőosztályú labdarúgó-bajnokságot, amire utoljára 48 évvel ezelőtt volt példa. Branikovits László, Fenyvesi Máté, Rákosi Gyula és Szőke István ma is tanúja lehet a zöld-fehérek sikersorozatának.

Az MTK Budapest ellen 2-0-ra megnyert örökrangadó volt a zöld-fehérek ötödik győzelme. Legutóbb 1967-ben kezdett ilyen eredményesen  a Fradi. Abban az évben a megszokottól eltérően tavaszi-őszi rendszerben bonyolították le az NB I-et, ami azt jelentette, hogy az idény március 5-én  kezdődött. A Ferencváros ebben az évben a Népstadionban játszotta le hazai mérkőzéseit, kivéve két tavaszi találkozót, amikor a Hungária körúton voltak albérletben.

Az első fordulóban a Népstadionban Szurgent Lajos találatával a Diósgyőr vezetett a Fradi ellen, majd a második játékrészben Rákosi Gyula egyenlítő találata után Varga Zoltán duplázott (3-1). Pécsett a Dózsa ellen Szőke István és az Albert Flóriánt helyettesítő Branikovits László volt eredményes (0-2).

A 3. fordulóban a Salgótajáni BTC 4-0-ra kapott ki a Népstadionban, Katona Sándor és Albert Flórián egy-egy találata után a második játékrészben Novák Dezső két büntetőt értékesített (4-0). Győrben Albert már a 14. percben vezetést szerzett a Rába ETO ellen, ám a hazaiak a 27. percben Stolcz János révén egyenítettek. A győztes zöld-fehér gólt Novák büntetőből szerezte meg a 31. percben (1-2).

Az 5. fordulóban ismét a Népstadion volt a helyszín, ahol 40 ezer néző volt kíváncsi a Tatabányai Bányász vendégszereplésére. A 29. percben Kovács I. ívelt előre egy szabadrúgást, Menczel Szuromi Antal elé fejelte a labdát, aki tíz méterről laposan lőtt a hálóba. A 64. percben Mátrai fellökte Sast, a 11-est Menczel gyengén helyezte a bal alsó sarokra, Géczi szögletre ütötte a labdát. A 77. percben Rákosi lapos beadását a menteni igyekvő Kovács Tibor a saját kapujába helyezte. Végül a 83. percben Novák 16 méterről lőtte ki a jobb sarkot (2-1).

A következő három fordulóban kapott gól nélkül nyert a Ferencváros. A Csepel ellen Rákosi és Varga, az Újpest ellen Rákosi, Szőke és Albert, míg a Haladás ellen Varga és Albert volt eredményes.

A 9. fordulóban Dunaújvárosban jött a kisiklás. A 35. percben Végh Péter szerzett vezetést a Kohásznak, majd a 44. percben Rákosi egyenlített ki. A második félidőben a hazaiak 8-9 emberrel védekeztek, a zöld-fehérek végig rohamozták a mérkőzést. Végül a 79. percben a tizedik Fradi-szöglet beívelése után Szőke talált a Dunaújvárosi Kohász kapujába, ám a játékvezető a kapus akadályoztatása miatt nem adta meg a találatot (1-1).

Ebben a szezonban a Ferencváros 28 forduló után 24 győzelemmel és négy döntetlennel 52 ponttal állt a tabella élén, így a végén belefért a Csepelen és Szombathelyen elszenvedett egy-egy vereség is.

Az FTC idén a Haladás, a Disógyőr, a Vasas és a Videoton után az MTK Budapestet is legyőzte. Thomas Doll együttese a 6. fordulóban Debrecenbe látogat, majd a Paksi FC érkezik az Üllői útra. A 8. fordulóban kerül sor az Újpest-Ferencváros rangadóra, a zöld-fehér gárda ezen a találkozón állíthatná be az 1967-es rekordot, de ehhez a lila-fehéreknek is lesz egy-két szavuk (meg persze előtte a DVSC-nek és a Paksnak is).

Visszatérve az 1967-es bajnokcsapatra, sajnos sokan a 28 találattal gólkirály Albert Flórián, Novák Dezső vagy éppen Varga Zoltán sincs már közöttünk. A 76 éves Rákosi Gyula még sok zöld-fehér eseményen feltűnik, ám a 68 éves Szőke Istvánról vagy éppen Branikovits Lászlóról alig hallani. A Brani becenevű játékos kereken 200 FTC-mérkőzésen 74 gólt szerzett, míg Szőke 191 találkozón 71-szer volt eredményes.

A csapatnak tagja volt a ma 81 éves Fenyvesi Máté is, aki ebben a szezonban egyetlen gólt szerzett Szegeden és a 2007-ben elhunyt Páncsics Miklós, aki hátvéd lévén 236 NB I-es mérkőzésén mindössze egyetlen gólt szerzett. 1967-ben az őszi Fradi-Újpest rangadón 2-2-es állásnál 22 méterről bombázott a jobb sarokba, végül Bene „lesgóljával” 3-3 lett a végeredmény.