A Győr két góllal kikapott a címvédő Viperstől

A Győri Audi ETO KC 37-35-re kikapott a legutóbbi két kiírásban diadalmaskodó norvég Vipers Kristiansand együttesétől a női kézilabda Bajnokok Ligája budapesti négyes döntőjének szombati első elődöntőjében.

Jezic
A győri Line Haugsted (b) és Brattset Kari Dale (j), illetve Katarina Jezic (k), a norvég csapat játékosa a kézilabda női Bajnokok Ligája elődöntőjében játszott Győri Audi ETO KC – Vipers Kristiansand mérkőzésen a budapesti MVM Dome sportcsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A győriek keretéből Veronica Kristiansen és Silje Solberg, a Vipersből Martine Karigstad Andersen, Vilde Kaurin Jonassen, Marta Tomac, Hanna Maria Yttereng és Ana Debelic hiányzott.

A két együttes hetedszer találkozott egymással a BL-ben, ezt megelőzően a magyar csapat négyszer, a norvég kétszer győzött. A tavalyi döntőt éppen ez a két csapat játszotta az MVM Dome-ban: akkor 33-31-re kerekedett felül a norvég gárda, amely a szovjet Szpartak Kijev, az osztrák Hypo Niederösterreich és a Győr után negyedik csapatként célozta meg most a sorozatban elért három BL-sikert.

A négyes döntő első gólját Stine Oftedal révén a győriek szerezték, a gyors és helyenként kapkodó játékot jellemezte, hogy hat perc elteltével mutatta be az első védést Sandra Toft. A szoros, egy-két gólos különbségről a Vipers tudott elmozdulni, és mivel a 11. percben négygólos előnyt alakított ki (9-5), időt kért a győriek idény végén távozó vezetőedzője, Ambros Martín.

A játék képében nem hozott változást a játékmegszakítás, a kristiansandi alakulat gyors és pontos támadásbefejezéseivel tartotta a különbséget, az első félidő utolsó hat percére pedig úgy fordultak a felek, hogy a Vipers 20-13-as előnyét mutatta az eredményjelző. Eközben egyre intenzívebbé vált a szurkolás a nézőtéren, melynek jelentős része zöldben pompázott a győri és ferencvárosi drukkerek jóvoltából, utóbbiak is a hazai riválist támogatták ezen a találkozón.

Oftedal
A győri Stine Bredal Oftedal (j) és Silje Katrine Waad (b), a norvég csapat játékosa a kézilabda női Bajnokok Ligája elődöntőjében játszott Győri Audi ETO KC – Vipers Kristiansand mérkőzésen a budapesti MVM Dome sportcsarnokbant. Fotó: MTI/MTI Fotószerkesztőség/Illyés Tibor

A szünetig hétszer eredményes Oftedal vezérletével mínusz négyre is visszazárkózott a kisalföldi klub, amely a pihenőre ötgólos hátránnyal vonulhatott.

A fordulást követően lassult a játék, a norvégok ebben a periódusban nem tudtak sorozatban gyorsan könnyű helyzeteket kialakítani, a lehetőséggel élve a határozottabban kézilabdázó ETO a második félidő derekára háromgólosra olvasztotta a különbséget (26-29). A záró öt perchez közeledve kettős emberhátrányban is betalált a Győr és nem engedte ellépni riválisát, így kiélezett végjáték következett. Az utolsó percben emberelőnyben egygólosra faragta lemaradását a magyar csapat, azonban a Vipers is be tudott találni, ezzel biztosította fináléba jutását. A Győr – 2021 után ismét – a harmadik helyért léphet pályára.

Oftedal 11 találatával lett a mérkőzés legeredményesebb játékosa, Ana Gros kilenc gólt szerzett. A Vipersből Jamina Roberts nyolc, a tavalyi négyes döntő legértékesebb játékosának megválasztott Markéta Jerábkova hét kísérletét értékesítette. A kapusok közül Amandine Leynaud hat, Sandra Toft négy védést mutatott be, a túloldalon Katrine Lunde 11, Sofie Börjesson egy lövést védett.

Knedlikova
Jana Knedlikova. Fotó: Uros Hocevar / kolektiff

Faluvégi Dorottya szerint elődöntőjük nagyon hasonlított a tavalyi fináléra, amit szintén a norvég Vipers Kristiansand nyert meg.

„Sajnos az első félidőben egyáltalán nem volt kontrollunk a játék felett, és már az elején nagy különbség alakult ki. Ez akár bele is férhetett volna, de annyira kevés hibával játszott a Vipers, hogy csak kergettük őket a második félidőben”

– nyilatkozta a 37-35-re elveszített elődöntő után az MTI-nek a válogatott jobbszélső, aki egy gólt szerzett.

A címvédő norvégok a szünetben már 23-18-ra vezettek. Faluvégi hozzátette, a meccs nagyon hasonlított a tavalyi döntőre – ami 33-31-es Vipers-sikerrel zárult -, lényegében ugyanazt játszotta az ellenfél, amire a győriek készültek, csak nagyon pontosan.

„Nagyon gyorsan felérkeztek a támadásaink után. Az első félidőben azzal volt gondunk, hogy szokatlanul sok gólt kaptunk lerohanásból. Támadásban megvoltak a helyzeteink, de nagyon sok gólt kaptunk”

– magyarázta.

Mindezek ellenére a győriek a hajrában döntetlenre menthették volna a meccset, de újabb két hiba miatt nem jártak sikerrel. Erről Faluvégi úgy nyilatkozott: nem a szerencsén múlt, hiszen például sok kiállítást kaptak és a végjátékban is helyzeteket rontottak.

Vasárnap a Ferencváros vagy a dán Team Esbjerg lesz a győriek ellenfele a bronzmérkőzésen. A magyar szélső leszögezte, a bronzérem is gyönyörű, és a négyes döntőről medállal hazatérni nagy dolog.

„Büszke lennék a csapatra és az itt töltött időszakomra, ha éremmel mehetnék haza. Szeretném, ha holnap olyan játékot tudnánk nyújtani, ami minket jellemez, és a legjobb arcunkat tudnánk mutatni”

– közölte Faluvégi, aki nyáron a német Bietigheim csapatához távozik.

Női kézilabda Bajnokok Ligája

Elődöntő:

Vipers Kristiansand (norvég) – Győri Audi ETO KC 37-35 (23-18)
MVM Dome, v.: Igor Covalciuc, Alexei Covalciuc (moldovaiak)
Győr: Leynaud, Toft (kapusok), Blohm, Broch 1, Dale 2, Deszpotovics, Faluvégi 1, Fodor, Gros 9 (3), Győri-Lukács 1, Hansen 3, Haugsted 2, Nze Minko 3, Oftedal 11, Ryu 1, Schatzl 1.
Kristiansand: Börjesson, Lunde, Poulsen (kapusok), Börjesson, Dahlum, Hesselberg, Höve, Jerabkova 7, Jezic 4, Knedlikova 4 (4), Lunde, Naes 4, Poulsen, Roberts 8, Sercien-Ugolin, Tchaptchet 3, Valle 2, Vjahirjeva 5, Waade.

Forrás: EHF / MTI