A hegyikerékpáros Benkó Barbara 18. lett a terepversenyen

Benkó Barbara 18. helyen végzett a Glasgow-ban zajló hegyikerékpáros Európa-bajnokság női mezőnyének egyetlen futamában, a keddi terepversenyen.

Hűvös, csapadékos volt az idő kedden reggel Glasgow-ban és környékén, és bár mire a Cathkin Braes Country Parkban a 36 fős mezőny nekivágott a tömegrajtos versenynek, elállt az eső, de a pálya csúszós maradt.

A keskeny, kanyargós és számos helyen szintkülönbséggel nehezített pályának kezdetben voltak olyan pontjai, ahol a versenyzőknek tolniuk kellett kerékpárjukat a változatos terepviszonyok miatt, ezért az 5,5 kilométeres táv során eleinte kevés lehetőségük volt az előzésre.

Szűk tíz perc után egyre nagyobb különbségek alakultak ki az indulók között. Az első kört a világbajnok svájci Jolanda Neff teljesítette a leggyorsabban (19:13 perc), a londoni olimpikon Benkó ekkor 12. helyen haladt 1:14 perces hátránnyal.

A 2015-ös és 2016-os Európa-bajnok Neff 37:06 perc után vágott neki a harmadik körnek, az előző világbajnokságon kilencedik Benkó ekkorra jelentősen visszaesett, csupán 18. helyen haladt 3:28 perces lemaradással.

Háromnegyed óra után ismét eleredt az eső, de az éllovas svájcit látszólag ez sem hátráltatta, továbbra is magabiztosan vezetett. A magyar versenyző 16,7 km/h körüli átlagsebessége az idő előrehaladtával nem változott, három kör után 16. volt, hátránya pedig 5:30 percre nőtt, négy kört követően pedig 17. helyen tekert közel hét és fél perccel lemaradva az éllovastól.

Jolanda Neff bő másfél óra alatt, elsőként teljesítette a távot, Benkó Barbara végül pontosan kilencperces hátránnyal ért célba a 18. helyen.
A magyar kerékpáros a verseny után elmondta, megfázás hátráltatta, ezért nem volt elég ereje.

„Ráadásul másfél kör után elestem, de csak a célba érkezés után vettem észre, hogy vérzik a lábam. Ráestem a váltómra, ami ugrált a folytatásban, vagyis ami lehetett, minden rosszul ment. Jót nem nagyon tudok mondani a mai napomról” – fogalmazott.

Hozzátette, egyrészt csak az olimpiai kvalifikációs pontok miatt nem adta fel a viadalt, másrészt a pálya igazán tetszett neki.

„Élvezetes volt, technikailag jól is ment a versenyzés. A legjobb tíz közé jutás reális lett volna, de sajnos nagyon sokat kaptam a győztestől” – vélekedett. Benkó szerdán Glasgow-ból Kanadába repül, mert hétvégén rajthoz áll a Mont-Saint-Anne-ben sorra kerülő világkupán.

Parti András 40. lett a terepversenyen

Amikor a Cathkin Braes Country Parkban az 53 fős mezőny délután nekivágott a tömegrajtos versenynek, kellemes tavaszias, napsütéses volt az időjárás, és ez egészen a befutóig kitartott.

A keskeny, kanyargós és számos helyen szintkülönbséggel nehezített pályán változatos terepviszonyokkal kellett megküzdeniük a versenyzőknek, akiknek kezdetben kevés lehetőségük volt az előzésre.

Az első 5,5 kilométeres kör után az első öt helyből négyet svájciak foglaltak el. A leggyorsabbnak Thomas Litscher bizonyult (15:55 perc), a háromszoros olimpikon magyar a 43. volt 1:31 perces lemaradással. A folytatásban egyre nagyobb különbségek alakultak ki, miközben a vezetést Lars Forster vette át. A második körben Parti 19 km/óra fölé növelte átlagsebességét, tartotta a helyezését, de hátránya 2:41 percre nőtt.

A folytatásban az olasz Luca Braidot került az élre, s bár Parti sebessége továbbra sem csökkent, lemaradása már 3:45 perc volt az éllovashoz képest. A következő kör előtt ismét Forster állt az élre, Parti 4:53 perc, később 6:34 perc hátránnyal a 41. helyen haladt.

A hatodik kör végén, 33 kilométer megtétele után Lars Forster győzött, aki óriási csatában leszakította Luca Braidot-t. A magyar hegyikerékpáros 7:52 perc hátránnyal ért célba a negyvenedik helyen.
Skócia multisport Európa-bajnokságnak ad otthont: a kerékpáron kívül az evezés, a vizes sportágak, a golf, a triatlon és a torna kontinensviadalát is megrendezik, illetve megrendezték Glasgow-ban és környékén.