A kétszeres olimpiai bajnok, Martinek János örül az új, vidéki öttusa bázisoknak

Shares

Martinek János sapkában

Októbertől programigazgatóként dolgozik a szövetségben a kétszeres olimpiai bajnok öttusázó, Martinek János, aki a kiemelt állami támogatás felhasználását felügyeli. Szerinte kulcskérdés a tömegesítés, mert előre visz, ha minél többen tudják itthon is megszorítani a legjobbakat.

reb • Az elmúlt években kicsit távolabbról, versenybíróként szemlélte sportágát Martinek János, az 1988-as szöuli olimpia kétszeres bajnoka, október elsejétől azonban programigazgatóként visszatért a sportág vérkeringésébe. Felelősségteljes feladat lett az övé: a kiemelt állami támogatás felhasználását felügyeli, középpontban az utánpótlás-neveléssel. A program első részeként 23 egyesülettel írtak alá támogatási szerződést, ennek részleteiről kérdeztük.

– Eddig két alappilléren nyugodott a hazai öttusasport: a budapesti és székesfehérvári bázison – vág bele Martinek. – Az egyik legfontosabb lépés, hogy növeljük a versenyzők számát, ezért kezdtük a sportágfejlesztési program megvalósítását az egyesületi támogatással. A nagyobb klubok egy és tízmillió forint között, az újonnan létrejövők pedig egymillió forintot kaptak.

Ahogy mondja, az egyesületek jelentős hiánnyal küzdenek, így a pénzösszeget (amelyet három részletben fizetnek ki nekik, ahogyan a szövetség hozzájut a forráshoz) elsősorban eszközvásárlásra költik. A szabvány lézerfegyver például 300 ezer forint: persze, az edzéseken nem mindig szükséges ilyen minőségű eszköz, de ezekkel is kell, hogy rendelkezzenek. Ezenkívül edzői bérekre, bérleti díjakra, pályabérlésre, bérlovagoltatásra fordíthatják. Amint az állam és Magyar Olimpiai Bizottságot ellenőrzi a szövetséget, a szövetség is figyelemmel kíséri, hogy a klubok a terveknek megfelelően költötték-e el a támogatást. És persze nem történhet meg, hogy csak papíron öttusáznak a fiatalok. „Olyan sem fordulhat elő, hogy az úszóedzésen húsz helyett öt gyerek tempózik a medencében”.

Martinek János érmeivel_JP

Elmondása szerint legutóbb négyszáz utánpótláskorú indult a Magyar Kupában, ami a felső határ: ha ennél többen lesznek, már megyei bajnokságokat is szervezhetnek. Persze tudja, hogy a rendkívül edzésigényes és munkás öttusának nem könnyű megnyerni a fiatalokat, de a nehézségek mellett ellenére igenis vonzó lehet, hiszen színes, érdekes, változatos sportág.

Ahogy minden sportág és szövetség, az öttusa esetében is nagy távlatokat nyit az augusztusi információk szerint 305 millió forintos kiemelt állami támogatás, a felelősök pedig igyekeznek élni a történelmi lehetőséggel. A programigazgató elmondta, folyamatosan keresi a kapcsolatot azokkal a városokkal, ahol adott az infrastruktúra, elsősorban az uszoda. Veresegyházán új klub alakult, ahogy Miskolcon is, ráadásul már zajlanak az egyeztetések Budakeszivel. Békéscsabán és Hódmezővásárhelyen is felvette a kapcsolatot az illetékesekkel, utóbbi helyen annyira lelkesen reagáltak, hogy már januárban indulnának.

– Nem harcot akarunk harcot vívni a többi sportággal, célunk a szoros együttműködés, hiszen nem egy példát említhetnénk arra, amikor úszóból lett kiváló öttusázó. Most is remek versenyzőink vannak, akik a világ élvonalához tartoznak, ám míg régen sokkal nagyobb volt a hazai vetélytársak száma, ma már nagyon vékony a versenyzői réteg. Pedig szükség volna arra, hogy itthon is nagy harc legyen, hogy többiek a legjobbak sarkát tapossák. Ennek első lépése lehet az újonnan létrejövő egyesületekkel minél több gyermek bevonása.

(Forrás: utanpotlassport, fotó: JochaPress.hu)