A mieink 11 aranyéremmel zárták a rövidpályás úszó Európa-bajnokságot

Cseh László. Fotó: gianmattiadalberto/lapresse

Cseh László három elsőséget szerzett, Hosszú Katinka hat arany- és egy ezüstéremmel fejezte be szereplését az úszók vasárnap zárult izraeli rövidpályás Európa-bajnokságán.

A netánjai kontinensviadal befejező napján Cseh László alkotta a legkiemelkedőbbet a magyar csapatból: a klasszis versenyző 200 méter pillangón a világcsúcstól 44 századra elmaradt ugyan, az Európa-rekordot azonban alaposan megjavítva, hatalmas fölénnyel diadalmaskodott. Az új kontinentális csúcs 1:49.00 perc, amely persze sokkal jobb négy esztendeje úszott magyar rekordjánál is (1:50.87). A régi Európa-csúcsot az orosz Nyikolaj Szkvorcov tartotta 2009 óta. Cseh Lászlónak ez volt a harmadik Európa-bajnoki sikere Netanjában, egész rövidpályás karrierjét tekintve pedig a 19. aranyérme 25 méteres medencében.

Cseh László brutális fölénnyel nyert aranyérme után: „Annyira nem rossz egyedül menni elöl, de valahol mégis, mert ma világcsúcsot akartam dönteni, de ennyire magányosan nem megy. Jó lett volna, ha egy kicsit nagyobb a nyomás rajtam, legalább 150-ig, de senki nem tudott velem jönni. Nem vagyok bánatos, csak szerettem volna még jobb időt úszni. Az úszás maga rendben volt, fordulók is jöttek, az utolsó huszonöt lehetett volna kicsit dinamikusabb, legalább olyan, mind délelőtt.”

Hosszú Katinka 400 méter gyorson fejezte be szereplését az izraeli kontinensviadalon, melyen hat arany után először kellett beérnie a döntőben ezüstéremmel. „Aranyos” sorozatának a 800 méter gyorson is Európa-bajnok brit Jazmin Carlin vetett véget, aki a fele akkora távon három századmásodperccel volt gyorsabb a célban. Hosszú 3:58.84 perces magyar csúccsal lett második, s a régi rekordon belül úszott a nagy finist kivágva harmadikként beérkező Kapás Boglárka, a 800-as gyorstáv netánjai ezüstérmese is (3:59.02). Az előző országos csúcsot Verrasztó Evelyn 3:59.68-cal tartotta 2009. november 15. óta. Hosszú rövidpályás medálgyűjteménye jelenleg 16 darabból áll, s a 10 arany mellett 4 ezüst és 2 bronz alkotja.

Hosszú Katinka, a 400 gyors ezüstérme után: „Nagyon nem lenne szép, ha most savanyú képet vágnék csak azért, mert most hat arany után egy ezüst jött, még ha kemény is elveszíteni egy 400-as versenyt három századdal. Az a helyzet, hogy már nagyon besavasodtam a végére, ugyanaz a fájdalom kínzott, mint Kazanyban, a 400 vegyes végén. Itt az volt a különbség, hogy volt is valaki mellettem, aki a végén előbb ért a falhoz. Ettől függetlenül megvan az ország csúcs, amit oly régóta szerettem volna megdönteni, nyertem hat aranyat és egy ezüstöt, azaz úgy gondolom, ez összességében egy csdálatosan sikerült Európa-bajnokság volt.”

Hosszú Katinka és Shane Tusup. Fotó: Szaka József/MÚSZ

Kapás Boglárka, bronzérme után: „Ó, nagyon örülök a második érmemnek, ez nagyon jó érzés. Minden a tervek szerint alakult, úgy gyorsultam, ahogy akartam, úgy jöttem a végén, ahogy akartam, azaz nagyon boldog vagyok!”

Ami a nap további magyar döntőseit illeti, Sebestyén Dalma 200 méter mellen már a selejtezőben kellemes meglepetést szerzett, hiszen hetedikként (2:23.20) beverekedte magát a fináléba. Ott aztán hatodik lett, ráadásul 2:22.40-es idejével megjavította Hosszú Katinka tavaly december 18-án úszott 2:22.43-as magyar rekordját. A 400 méteres vegyesúszásban Eb-győztes Verrasztó Dávid 200 méter pillangón a nyolcadik helyen zárt (1:54.32).

A 4×50 méteres férfi vegyesváltóban a döntőbe nyolcadikként még éppen „befért” magyar staféta, amelyet Földházi Dávid, Gyurta Dániel, a délelőtt szerepelt Lobanovszkij Maxim helyére lépő Cseh László és Takács Krisztián alkotott, vasárnap este ötödik helyen végzett. Az Eb zárószámában helytállt a négyes, amely a selejtezőben elért 1:35.63-as országos csúcsot tovább javítva 1:33.62 perc alatt tudta le a távot.

Az 50 méteres női gyors előfutamaiban tizedik időt elért Jakabos Zsuzsanna a délutáni elődöntőben tovább javította egyéni csúcsát, ám a 24.52 másodperc is csak a 10. helyhez volt elegendő, vagyis a nyolcas döntőhöz kevésnek bizonyult.

A magyar úszóválogatott a netanyai rövid pályás Európa-bajnokságon 11 arany-, 3 ezüst- és 1 bronzérmet szerzett. Az érmesek: Hosszú Katinka (6 arany, 1 ezüst), Cseh László (3 arany), Verrasztó Dávid (1 arany), Bernek Péter (1 arany), Kapás Boglárka (1 ezüst, 1 bronz) és Gyurta Dániel (1 ezüst). Fotó: Szaka József/MÚSZ