A Pécsi Dózsa 53 évvel ezelőtt legyőzte a Newcastle Unitedet

Shares

Gálaestet tartottak az élvonalbeli pécsi labdarúgás egykori kiváló játékosai, edzői, sportvezetői tiszteletére a baranyai vármegyeszékhelyen szombaton.

Rónai István
A Pécsi Dózsa 1970-ben, a Vásárvárosok Kupája (VVK) nemzetközi sorozatában indult el, az első körben az együttes az Universitatea Craiova ellen lépett pályára, Romániában.

Liszkai Dezső, a Labdarúgó Módszertani Központ igazgatója a Pécsi Labdarúgás Nagyjaiért Alapítvány és a PMSC Egyesület hatodik alkalommal, a Pécsi labdarúgás napján tartott eseményén azt mondta: Pécs mindig az egyik központja volt a magyar labdarúgásnak, azon kell dolgozni, hogy visszaadják a pécsi futball régi fényét.

Ehhez minden lehetőség adott: az agglomeráció, a városvezetés támogatása, a gazdasági szereplők hozzáállása  – jegyezte meg a szakember.

Úgy vélte, „szakmailag kell összerakni egy futballszindikátust” és hamarosan nemcsak lány-, fiúakadémia is lesz a városban.

Szavai szerint közös szakmai koncepcióra van szükség, „a labdarúgás táplálékláncában” mindenkinek meg kell találnia a helyét, azt, hogy ki lesz, aki a tehetségközpontokat szolgálja, ki foglalkozik a kiválasztással, ki az óvodai futballal és ki fog dolgozni az elitfutballban.

„A szakembereknek össze kell fogni, meg kell alkotniuk a saját filozófiájukat, kiválasztóprogramot, tornákat kell szervezni és egymást segíteni a munkában” – sorolta.

Ruzsa Csaba, Pécs alpolgármestere azt hangsúlyozta, hogy a város amiben tud, segíti a labdarúgóklubot és támogatja a helyi foci emlékeinek megőrzését. Dunai Antal olimpiai bajnok, ezüstcipős labdarúgó és edző játékosként és edzőként szerzett élményeiről, tapasztalatiról beszélt a vendégeknek.

Az est zárásaként Róth Antal, az MLSZ szakmai tanácsadója és Belénessy Csaba, a Pécsi Labdarúgás Nagyjaiért Alapítvány kuratóriumának elnöke, az MTI volt vezérigazgatója labdarúgó életműdíjat adott át Rónai Istvánnak.

A méltatás szerint az 1944. augusztus 4-én, Magyarszéken született Reisinger István 1962-ben már Rónai István néven lett NB I-es játékos. Tagja volt az 1970-ben, a Vásárvárosok Kupájában az angol Newcastle Unitedet legyőző Pécsi Dózsa együttesének. Edzőként 1979-ben az NB I-ig vezette a Pécsi VSK csapatát, szakmai vezetőként megfordult Zalaegerszegen, majd alsóbb osztályokban szereplő baranyai csapatoknál is.

„Életműve kitörölhetetlen módon ott marad majd a pécsi labdarúgás történelemkönyvében, bármit is hozzon a jövő”

– hangzott el az eseményen.

A baranyai vármegyeszékhelyen minden év november 4-én ünneplik a Pécsi labdarúgás napját, emlékezve a Pécsi Dózsának  1970-ben a Newcastle United fölött aratott 2-0-s győzelmére és továbbjutására.

1970-ben az Európai Városok Kupáját még nem az UEFA bonyolította le, csak a következő évadtól vette át a feladatot az európai szövetség. A Newcastle United nem kupavédőként. hanem korábbi nyertesként érkezett Pécsre. 

A helyi lila-fehérek az első körben a román Universitatea Craiova együttesét búcsúztatták. Kint 2-1 lett az összecsapás vége, a visszavágón viszont 3-0, ez a magyaroknak kedvezett, 4-2-es összesítéssel.

Ezek után jöhettek az angolok. 

Október 21-én Newcastle-ban, a St. James-parkban a pályaválasztók két góllal győztek, ráadásul egyet sem kaptak. Bár a háromnak a szakvezetőjük jobban örült volna, ennek ellenére nem látta veszélyben a továbbjutást. Később sem aggódott tőlük senki, számukra egyfajta időutazás volt az ismeretlen Kelet-Európában a visszavágó. Korai kezdéssel, mert a pályán nem álltak világítótestek.

 Az igazgató 11 órakor elrendelte a tanítás befejezését a Nagy Lajos Gimnáziumban – idézte fel emlékeit dr. Páva Zsolt, a Pécsi Labdarúgás Nagyjaiért Alapítvány egyik tagja. 

– Ennek mindenki őszintén örült, főleg mi, mert nekünk már előre megvásárolt jegyünk volt a Verseny utcai stadionba. Délben a lelátón ültünk, az eredményjelző felőli betonkaréjban. Később persze felálltunk, mivel olyan tömeg verbuválódott, amilyet meccsen a városban még nem láttam. Egy ember egy elektromos mentőszirénát is hozott magával, azzal keltett zajt. A hangulat leírhatatlan volt, mindenki szinte őrjöngött. Főleg 2-0 után, mert következett a hosszabbítás, ami nem hozott döntést, ezért aztán 11-esekere került sor. Ott Rapp Imre kettőt kivédett, egy kapufára ment az angolok kísérletei közül. A Dózsa mindhármat belőtte, amivel minden eldőlt.

Ezt követően a nézők betódultak, majdnem az összes pécsiről letépték a mezt, a gatyát, de még a cipőt is. A bíró viszont a korabeli szabályok szerint ragaszkodott az ötös sorozatok befejezéséhez, amit alig tudtak végrehajtani a hazaiak.

Késő délután, a Nádor sörözőben – egyes visszaemlékezések szerint – mások mellett 

Maurer László cipőjéből is pezsgőt kortyoltak többen a diadaltól megrészegült szurkolók közül. De pénteken, a délelőtti edzésre a védőjátékos visszakapta a csukáját.

A következő kanyarban az olasz Juventus ellen búcsúzott a Pécsi Dózsa a küzdelmektől, nem jutott a legjobb nyolc mezőnyébe.

Pécsi Dózsa – Newcastle United 2-0 (1-0, 2-0, 2-0)
Pécs, Verseny utca, 22 000 néző. Vezette: Marendas (svájci).
Gól: Máté János (28., 81. 11-es)

Forrás: MTI / pecsiujsag.hu

Életműdíjat kapott Rónai István a Pécsi Labdarúgás Napján