A sakkvilágbajnok Carlsen is jól ismeri a magyar reménységet

Shares

Noha az utolsó fordulóban elszenvedett vereséggel kiengedte a végső győzelmet a kezéből, Kozák Ádám a második helyezéssel is az eddigi legfontosabb eredményét érte el a minap véget ért U20-as sakkvilágbajnokságon. A húszéves nagymester jövőre szeretne bekerülni a magyar válogatottba, idővel pedig a világ legjobb ötven játékosa közé.

Kozák Ádám, a magyar sakk nagy reménysége

– Úgy utaztam ki a versenyre, hogy szeretném megnyerni a tornát. Kár a vereségért az utolsó fordulóban, de a második helyezéssel is elégedett vagyok, mert az első kettő indulási jogot szerzett a 2023-as világkupára, innen nézve a második helyezést is sikerként értékelem. Jól ment a játék, a performance-pontszámom 2650 feletti volt, szereztem is tizennyolc Élőt, így a novemberi rangsorban 2538 lesz az értékszámom – mondta érdeklődésünkre Kozák Ádám, aki a sikerével Rapport Richárd örökébe lépett, hiszen a 26 éves, immár román színekben szereplő nagymester 2012-ben szintén ezüstérmes volt az U20-as világbajnokságon.

A Szardínián megrendezett viadalon az immár a világelitbe tartozó húsz év alatt sakkozók – így például az indiai Gukesh, Praggnanandhaa, Erigaisi, az üzbég rapid világbajnok Abduszattorov vagy éppen a csalással megvádolt Niemann – ugyan nem vettek részt, de így is roppant erős volt a mezőny.

Húsz-huszonöt olyan feltörekvő nagymester indult, akit idővel a top százba, vagyis a legjobbak közé várnak, egyértelműen egy erős nagymesterversenynek felelt meg a világbajnokság – jellemezte a viadalt a húszéves magyar nagymester.

Kozák Ádám ugyan letette az érettségit, s levelezőn jelenleg is tanul a Testnevelési Egyetemen, de nem is kérdéses, hogy profi sakkozó szeretne lenni, sőt már ma is az.

– Úgy tízéves, ötödikes koromtól az általános iskola felső tagozatában magántanuló voltam, középiskolában is sokat kellett pótolnom a versenyzésből adódó hiányzások miatt, amiben a tanárok sokat segítettek. Most pedig levelezőn végzem a főiskolai tanulmányaimat. Mondjuk úgy, elsősorban családi elvárás volt, hogy szerezzek érettségit, s nem akartam szégyent vallani, több mint négyszáz pontot szereztem a vizsgákon. Ám sakkozóként élek, s így is szeretnék érvényesülni.

Amikor arról beszélgettünk, hogy ehhez mi kell, Kozák Ádám először is a napi hat-nyolc óra tanulást említette. Aztán persze az elmélyült munkához nagy kapacitású és gyors számítógép, laptop szükséges, s meg kell fizetni az edzőket és a versenyeken való részvételt is.

Ezek összesített költsége évente durván tízmillió forintra rúg.

A magyar tehetség útját több ismert magyar sakkozó egyengette – ő maga

Sinkovics Péter, Németh Zoltán, Hazai László, Mihók Olivér, Gonda László és Galyas Miklós, valamint Sergei Grigoriants nagymester nevét kívánta mindenképpen megemlíteni, akikkel két-három évet meghaladóan egyénileg sakkozott –,

jelenleg pedig Jevgenyij Romanov az edzője.

Az orosz nemzetiségű, norvég színekben szereplő nagymester szakmai tekintélyéről mindent elmond, hogy korábban a világbajnok Magnus Carlsen szekundánsa volt.

Apropó, Carlsen! Miként korábban elmesélte, Kozák Ádám évekkel ezelőtt az egyperces, úgynevezett bullett sakk műfajban vívott Carlsennel egy száz partiból álló online meccset, miután a világbajnok random kihívta. Az ilyen játékos csaták oldják a mindennapok szigorú felkészülését, de Kozák Ádám a céljairól is határozottan beszél.

– Jövőre a csapat Európa-bajnokságon szeretnék bekerülni a magyar válogatottba, persze én is tudom, hogy 2024-ben Magyarország rendezi a sakkolimpiát.

A sakkozásból kívánok megélni, ehhez az első száz sakkozó közé kell jutni, de ennél is nagyobb cél a top ötven,

aztán majd meglátjuk, mire vihetem. Vannak olyan országok, ahol már jobbak a feltételek, de a magyar sakk hagyományai nagyon erősek, ez mindenképpen előny, amit én is érzek a nemzetközi porondon – mondta Kozák Ádám.

Mi mást kívánhatnánk, hogy gazdagítsa e hagyományokat. A férfiak között egyértelműen ő a magyar sakkozás legnagyobb ígérete.

(magyarnemzet.hu / Novák Miklós)