A születésnapos Csipes Tamara és a női kenupáros döntős 500 méteren

A kajakos Csipes Tamara és a Bragato Giada, Nagy Bianka kenus duó bejutott a döntőbe 500 méteren a duisburgi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon.

Csipes Tamara
Csipes Tamara a női kajak egyesek 500 méteres középfutamában az olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon Duisburgban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A csütörtök délutáni középfutamos programban hét magyar hajó érdekelt, egy kivétellel minden számban az első három hely ér döntőt

Az olimpiai számban versenyző Bragato Giada, Nagy Bianka kettős tavaly vb-bronz- és Eb-ezüstérmes volt ebben a számban, így papíron nem okozhat gondot számára a kvótaszerzés, miután az első nyolc páros párizsi indulási jogot szerez az országának. A középfutamban a spanyolok rajtoltak a legjobban, de a magyarok és az ukránok is velük tartottak, ez a három hajó hamar kivált a mezőnyből, így a továbbjutás szempontjából nem akadt izgulnivaló. A partról a maroknyi magyar tábor ütemes dobszóval biztatta Bragatóékat, akik meg is hálálták ezt, végül másodikként értek be. Utólag aztán elárulták, hogy – furcsa módon – jobban szerettek volna a harmadik helyen végezni.

„Szerettünk volna egy olyan pályát menni, ami után elégedetten, jóleső érzéssel szállunk ki a hajóból. Szerintem ez sikerült. A rajtunk elég jól sikerült, aztán a végén szinte megálltunk, hogy visszacsússzunk a harmadik helyre, hogy jobb pályát kapjunk a döntőben, de az ukránok is ezt szerették volna”

– értékelt a tiszaújvárosi Bragato Giada.

„Maradt még ebben a pályában, a végében mindenképpen, de a közepében is. Idén nem jöttek nekünk össze a döntők, reméljük, most máshogy lesz”

– tette hozzá a szegediek kenusa, Nagy Bianka.

A magyar párosnak a fináléban egy riválisát kell megelőznie a kvótaszerzéshez.

A négyesben kétszeres olimpiai bajnok, egyesben Tokióban ezüstérmes Csipes Tamara is remekül lapátolt a középfutamában, végig kontrollálta a versenyt

Egyedül a dánok menője, Emma Jörgensen tartott vele, de a győzelmét és a magabiztos továbbjutását ő sem veszélytette. A 34. születésnapját éppen csütörtökön ünneplő magyar kajakos a futamgyőzelem mellett az 1:46.862 perces idejének is nagyon örült.

„Apa (Csipes Ferenc, Tamara edző-édesapja) azt kérte tőlem, hogy az elején rakjam előre a hajómat, majd a folytatásban kontrolláljam az egész pályát, hogy ne nekem kelljen loholnom a végén. De Emma is szívós, úgyhogy ez egy jólesően fájdalmas pálya volt – nyilatkozott az M4 Sport stábjának a magyar klasszis. – Az időeredmény sokat elmond, most enyhe hátszél van, ebben az időben a legjobb versenyezni és ilyenkor sokkal jobb időket lehet menni. Remélem azért, hogy ebben van még három-öt tized.”

Csipes pénteken a kvartett tagjaként küzd a döntőbe jutásért, majd később remélhetőleg a párizsi kvótákért. Ha négyesben indulási jogot szerez, akkor az egyes szombati döntőjében már nem gyűjthet újabbat, azaz ebben az esetben „csak” az érem lesz a tét számára.

Birkás Balázs
Birkás Balázs a férfi kajak egyesek 200 méteres középfutamában az olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon Duisburgban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Birkás Balázs szerdán megnyerte az előfutamát K-1 200 méteren, amely már nem szerepel az ötkarikás műsorban, és most is nagyszerűen versenyzett. Bár szoros volt a futama, a hajójának az orra szinte végig a mezőny előtt volt néhány centivel, és ismét elsőként ért be a célba. A  szegediek 27 éves világ- és Európa-bajnoka az erőviszonyokat látva éremért szállhat majd vízre a szombati döntőben.

Varga Ádám és Adolf Balázs is futamgyőzelemmel döntős 1000 méteren

Az Óbudai Ganz 23 éves sportolójának, Adolfnak az első három között kellett célba érkeznie, hogy a fináléban is vízre szállhasson, de ő semmit nem bízott a véletlenre. A táv első felében még a németek háromszoros olimpiai bajnoka, Sebastian Brendel mögött haladt, de amikor rutinos riválisa fáradni kezdett, átvette a vezetést és a célig egy hajóhossznyi előnyt dolgozott ki magának.

Adolf Balázs
Adolf Balázs célba ér a férfi kenu egyesek 1000 méteres versenyének középfutamában az olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon Duisburgban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

„Így terveztem, nyerni akartam, bár tudtam, hogy nem lesz könnyű dolgom. Brendel még mindig gyors, nagyon tapasztalt, de szerintem én jobban osztottam be a pályámat. Ötszáztól megindultam, elé kerültem, kétszer ugyan megpróbált betámadni, de mindkettőt visszavertem, az utolsó ötvenen pedig kis túlzással már csak becsónakáztunk. Összeségében ez egy nagyon kemény, de jó pálya volt” – elemezte a maga mögött hagyott egy kilométert Adolf Balázs, akinek a szombati fináléban az első öt között kell majd zárnia a párizsi kvóta megszerzéséhez, és ahogy fogalmazott, ennek érdekében mindent meg fog tenni.

Honfitársához hasonlóan újabb fölényes sikert aratott a Tokióban ezüstérmes Varga Ádám is, aki a tőle megszokott stílusban hozta a középfutamot. A KSI 23 éves kajakosa, aki most először szerepel felnőtt vb-n a férfi kajakosok királyszámában, idén még veretlen, és ez a sorozat most sem forgott veszélyben. Hatalmas tempóban kezdett, 500 méternél már óriási volt az előnye, s bár a finisben ez némileg csökkent, egy hajónyi így is megmaradt belőle.

„Sokkal nehezebb volt, mint a tegnapi előfutam, mert bár nem voltak a nyomomban, ez már egy maxos pálya volt, főleg az első ötszáz méter – értékelt Varga Ádám, aki idén két világkupaversenyt is megnyert K-1 1000 méteren. – Az időeredményeket nem nézem, a döntő egy teljesen más verseny lesz, főleg fejben. Abban a három és fél percben mindent ki kell adnunk magunkból. Várom már a szombati napot.”

Varga Ádám
Varga Ádám a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének középfutamában az olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon Duisburgban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Az MTI kérdésére hozzátette: mindenképpen előny, hogy neki csak ez az egy száma van a vb-n, így a pénteki napot megpróbálja úgy eltölteni, hogy megfelelően ráhangolódjon a fináléra, amelyben az első hat hely ér majd olimpiai kvótát.

A férfi C-2 1000 méter és a női K-1 1000 méter nem szerepel az ötkarikás programban

Előbbiben a Kollár Kristóf, Fejes Dániel duó az előfutamban második helyen végzett, és ezúttal is ezzel a pozícióval lépett tovább a legjobb kilenc közé. Az UTE kajakosa, Rendessy Eszter tavaly második lett a kanadai vb-n és a szerdai előfutamban is másodikként zárt a címvédő ausztrál Alyssa Bull mögött, ezúttal azonban nem akadt ellenfele. Rajt-cél győzelmet aratott, ráadásul kéthajós előnnyel érkezett be, így ismét készülhet a fináléra.

Pénteken már döntőkre is sor kerül Duisburgban, és gazdára találnak az első párizsi kvóták.

Visszafogott bemutatkozás a női kajak- és a férfi kenupárosoknál

Varga Ádám és Adolf Balázs is futamgyőzelemmel tette le a névjegyét

Mindkét kajaknégyes középfutamba került

Jó magyar rajt a kajak-kenu világbajnokságon, a Kiss, Lucz duó döntős 200 méteren