Aranyéremért vívhat a férfi párbajtőrcsapat

Harmadik mérkőzésén is nagyon összeszedetten vívott a magyar férfi párbajtőrcsapat, így döntőbe jutott Krakkóban, az Európa Játékokon.

Andrásfi Tibor
Andrásfi Tibor a Spanyolország elleni mérkőzésen a férfi párbajtőr csapatversenyében az Európa Játékokon a krakkói Tauron Arénában. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely, Andrásfi Tibor, összeállítású együttes a dánok és a spanyolok legyőzése után az Európa-bajnoki címvédő olaszokkal csapott össze a fináléért.

A koncentráltság ezen a mérkőzésen is végig fennmaradt a magyar oldalon, ami különösen az első kör után hozott eredményt, amikor 8-8-at követően Nagy, Koch, Siklósi, majd ismét Koch megnyerte az asszóját. A nyolcadik párharc 26-19-ről, az utolsó pedig 32-26-ról indult. A 2019-ben világbajnok, Tokióban olimpiai ezüstérmes Siklósival szemben a két hete, Plovdivban egyéni Európa-bajnok Davide Di Veroli megpróbált felzárkózni, ez sikerült is neki, de aztán a magyar párbajtőröző is pontosan szúrt.

Az olasznak a végén már „rohannia” kellett, a sietsége pedig sorozatban magyar találatokat eredményezett, így a meccs végégig tíztusos különbség alakult ki. A csapattagok Dancsházy-Nagy Tamás vezetőedzővel összeölelkezve ünnepelték az újabb győzelmet, majd a leendő ellenfelükre várva figyelték a nagyon elhúzódó svájci-francia ütközetet. A másik elődöntőt előbbiek nyerték meg, így a magyarok velük vívnak az aranyért 18 órától.

A női kardcsapat elveszítette elődöntőjét, így a bronzéremért léphet pástra

A világbajnoki címvédő Battai Sugár, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca összeállítású együttes kivételesen jó teljesítménnyel kezdte a napot és a nyolc között a világklasszisokkal felálló görög együttesnek esélyt sem hagyva győzedelmeskedett.

A legjobb négyben azok az olaszok vártak Battaiékra, akik ritkán látható fordítással élték túl a negyeddöntőt, melyben az azeriek az utolsó pár előtt 40-33-ra vezettek ellenük, ám a záróemberük, Martina Criscio 12-2-re verte a világranglista-hetedik Anna Bashtát.

Noha a negyeddöntő után több mint egyórás szünet következett, Criscio nem veszítette el lendületét és Pusztai 5-1-es legyőzésével nyitotta a magyarok elleni mérkőzést. A négytusos hátrányon Battai Sugár egyet hozott (7-10), majd jött Szűcs Luca, aki minimálisra csökkentette a különbséget Rossella Gregorio ellen (14-15).

Az első meccsen kifejezetten jól vívó Pusztainak viszont második miniasszójában sem ment (1-5), majd Szűcs 5-5-ös és Battai 3-5-ös csörtéjével hét tus előnye volt a riválisnak a meccs utolsó harmada előtt.

A „hajrá” jól kezdődött magyar szempontból, Szűcs Luca ugyanis 23-30-nál kötött be és 30-35-nél kötött ki, az utána érkező, Pusztai helyére becserélt Katona Renáta viszont nem tudott új lendületet adni, egyetlen tust ért el csak, így 31-40-nél szinte kilátástalan helyzetbe került a kvartett.

Battai azonban nem adta fel, fokozatosan csökkentette a hátrányt Criscio ellen és 40-43-nál egyre hihetőbbnek tűnt a fordítás, a következő két tusnál azonban az olasz volt a pontosabb és döntőbe juttatta csapatát.